R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Biznes

W poniedziałek rano dalsze osłabienie złotego

07-03-2022 09:45 | Źródło: PAP - Polska Agencja Prasowa | Wyświetleń artykułu: 1,887 | Komentarzy: 0

W poniedziałek rano na rynku walutowym notowane jest dalsze osłabienie złotego względem głównych walut. Ok. 7.20 za euro płacono 4,93 zł, za dolara 4,53 zł, a za franka szwajcarskiego 4,92 zł. Duża przecena złotego to efekt wzrostu awersji do ryzyka i umocnienia dolara - skomentowali analitycy PKO BP.

Foto:PAP
R E K L A M A

Ekonomiści banku zauważyli, że w zeszłym tygodniu złoty stracił ponad 5 proc. do euro, 8 proc. do dolara i prawie 9 proc. do franka szwajcarskiego. W relacji do franka złoty był najtańszy w historii (kurs CHF/PLN osiągnął maksimum powyżej 4,90).

Analitycy zaznaczyli, że w ubiegłym tygodniu Narodowy Bank Polski interweniował dwa razy, sprzedając rezerwy walutowe na rynku, próbując w ten sposób wpłynąć kurs złotego. "Do gwałtownej przeceny złotego przyczynił się dalszy wzrost awersji do ryzyka, w związku z eskalacją działań wojennych na Ukrainie, rajd w górę cen surowców energetycznych oraz silne umocnienie dolara w relacji do euro" - wskazali. W poniedziałek ok. 7.20 kurs euro/dolar wyniósł 1,088.

W środę również resort finansów przekazał, że środki walutowe znajdujące się w jego dyspozycji będą wymieniane "przede wszystkim na rynku walutowym w odpowiedniej skali". "Wymiana tych środków w NBP będzie miała charakter uzupełniający” – informowało Ministerstwo Finansów.

Według ekonomistów PKO BP kursy euro/zł i dol./zł pozostaną w najbliższych dniach w szerokim paśmie notowań powyżej poziomów 4,70 i 4,20. Ich zdaniem kluczowym wydarzeniem tygodnia będzie wtorkowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej. "Oczekujemy, że stopa referencyjna wzrośnie o 50 pkt bazowych do poziomu 3,25 proc. zgodnie z konsensusem ekonomistów. Ważniejszą od samej decyzji powinna być konferencja prezesa NBP, na której spodziewamy się potwierdzenia możliwości użycia kolejnych interwencji na rynku walutowym w celu obrony kursu złotego przed dalszą, gwałtowną deprecjacją. Mniej prawdopodobny jest scenariusz użycia większej podwyżki stóp (rzędu 75-100 pkt bazowych) w celu umocnienia złotego" - ocenili analitycy.

Poniedziałek to 12. dzień inwazji rosyjskiej na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego. W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję i Białoruś sankcje gospodarcze i polityczne. (PAP)

kmz/ amac/

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze