R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Powiat Kolski

Odkopali i uprzątnęli zapomniany schron w okolicach Kościelca

06-04-2022 09:51 | Źródło: Redakcja portalu e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 23,130 | Komentarzy: 4

Fundacja Walkiria wzięła ostatnio na swój cel schron typu Unterstand 668 znajdujący się na terenie leśnym z Punktu Oporu Kościelec. Co z tego wyszło?

R E K L A M A

W sobotę 19 marca 2022 roku Fundacja Walkiria rozpoczeła odkopywanie kolejnego schronu z Punktu Oporu Kościelec. Prace dotyczyły obiektu typu Unterstand 668 - bierny dla 6 żołnierzy. Udrożniono częściowo zasypane wejście, w którym znajdowało się mnóstwo pociętej gąbki. Członkowie ekipy oczyścili częściowo strop, oraz wypompowali większość wody z wnętrza. 

W niedzielę 27 marca 2022 r. kontynuowano prace przy odkopywaniu. Znacząco odsłonięto wejście. Z wnętrza wypompowano kolejne litry wody. Wyciągnęto dużo starej gąbki, którą pasjonaci spakowali w worki i dwiema przyczepkami wywieźli do kontenera na śmieci przy leśniczówce. Oczyszczono również dach schronu. Tego dnia w pracach wzięło udział 15 osób.

W sobotę 2 kwietnia 2022 roku po raz trzeci podeszliśmy do odkopywania i sprzątania niemieckiego schronu biernego z Punktu Oporu Kościelec. Tym razem udało nam się zakończyć prace. Obiekt został całkowicie odkopany i posprzątany. Dziś wywieźliśmy do kontenera przy leśniczówce całą przyczepkę śmieci (czyli w sumie trzy). Całkowicie usunęliśmy zalegającą wewnątrz wodę. Kolejny zabytek architektury militarnej powrócił na turystyczną mapę Wielkopolski. W kontekście dzisiejszych wydarzeń w Europie Środkowej, przygotowaliśmy kolejny schron do ewentualnego wykorzystania

- opisują ostatni dzień prac

O Fundacji Walkiria

Fundacja „Walkiria” jest organizacją działającą na terenie południowej Wielkopolski. Dba o polskie fortyfikacje z 1939 roku, cmentarze wojenne, miejsca pamięci narodowej. Została założona przez Tomasza Dalinkiewicza, który do tej pory przewodził stowarzyszeniu „Miłośnicy Historii Wojen – Kalisz” i w jego ramach dbał o kaliskie bunkry. Niestety owo stowarzyszenie posiada formę uproszczoną, a co za tym idzie nie może pozyskiwać środków finansowych na swoje cele, a bez wsparcia finansowego darczyńców prywatnych i samorządów nie da się efektywnie działać. Tak zrodziła się potrzeba powołania Fundacji „Walkiria”. Schrony bojowe i pozostałe obiekty w obecnej chwili znajdują się w różnym stanie. Niszczeją nie tyko na skutek warunków atmosferycznych, ale także przyczynia się do tego działalność człowieka.

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (4) Pokaż komentarze