R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Polityka krajowa

Powstanie połączenie kolejowe z Konina do Turku

20-04-2022 19:35 | Źródło: UW Poznań | Wyświetleń artykułu: 14,815 | Komentarzy: 8

Dziś premier Mateusz Morawiecki oficjalnie ogłosił plany zwiększenia budżetu dla programu Kolej Plus. Na najbliższym posiedzeniu Rada Ministrów zwiększy finansowanie z 5,6 mld zł do ponad 11 mld zł. Dzięki temu zrealizowane zostaną aż 34 projekty modernizacji lub budowy nowych linii kolejowych, zamiast 17. Wśród nich znalazło się 5 inwestycji z Wielkopolski.

Foto:Pixabay
R E K L A M A

Program Kolej Plus skierowany jest do jednostek samorządu lub związków metropolitalnych, które zainteresowane są rozwojem własnej infrastruktury kolejowej. Rząd planuje uzupełnienie istniejącej sieci kolejowej o połączenia pasażerskie z miastami wojewódzkimi. Dotyczy to miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców. 

Wśród zakwalifikowanych projektów z województwa wielkopolskiego znalazły się:

Budowa nowej linii kolejowej Turek – Konin – 38 km
Rewitalizacja linii kolejowej nr 369 na odcinku Śrem – Czempiń – 21 km
Rewitalizacja linii kolejowej nr 360 na odcinku Gostyń – Kąkolewo – 22 km
Rewitalizacja linii kolejowej nr 368 Międzychód – Szamotuły – 56 km
Rewitalizacja kolejowego ciągu komunikacyjnego na liniach kolejowych nr 390 / 236 Czarnków - Rogoźno – Wągrowiec – 64 km.
- Kolej stanowi kluczową część wielkopolskiej infrastruktury. Inwestycje zrealizowane dzięki programowi Kolej Plus pozwolą na zapewnienie lepszego komfortu podróżującym i usprawnią przemieszczanie się po naszym województwie- mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Celem programu Kolej Plus jest uzupełnienie istniejącej sieci o połączenia kolejowe miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie posiadają dostępu do połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi. Chodzi także o miejscowości, które posiadają dostęp do kolei, ale istniejące połączenia wymagają usprawnienia. Program jest skierowany przede wszystkim do jednostek samorządu i związków metropolitalnych, które są zainteresowane rozwojem infrastruktury kolejowej na swoim terenie, przy uwzględnieniu potrzeb komunikacyjnych mieszkańców.

Najważniejsze rozwiązania

  • Budżet programu Kolej Plus zostanie zwiększony o 5,6 mld zł i wyniesie ponad 11 mld zł.
  • Nowe środki pozwolą na dofinansowanie 34 projektów inwestycyjnych, zamiast przewidywanych 17. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można zmodernizować lub zbudować więcej linii kolejowych. Dotyczy to także budowy np. mijanek czy łącznic kolejowych. Program będzie realizowany do 2028 r.
  • W celu realizacji inwestycji podwyższony zostanie kapitał zakładowy PKP Polskich Linii Kolejowych.
  • Nowe przepisy przewidują także usprawnienie procesu wnoszenia przez Polskie Koleje Państwowe do spółki PKP PLK składników majątkowych, które potrzebne są do prowadzenia działalności dotyczącej zarządzania infrastrukturą kolejową. Chodzi o umożliwienie PKP przekazania PLK linii kolejowych, znajdujących się na gruntach o uregulowanym stanie prawnym, ale wymagających przeprowadzenia podziałów nieruchomości.
  • Minister  finansów będzie mógł także przekazywać w danym roku kalendarzowym na rzecz PLK dodatkowe skarbowe papiery wartościowe. Rozwiązanie to pozwoli elastycznie reagować na zwiększone zapotrzebowanie na środki niezbędne do realizacji inwestycji w poszczególnych latach. Chodzi o możliwość przesuwania wielkości z limitów określonych w konkretnym roku kalendarzowym do emisji w innym roku.
  • Umożliwione zostanie finansowanie akcjami PLK zobowiązań podatkowych dotyczących podatku CIT.
R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (8) Pokaż komentarze