(15)
REKLAMA
Bezchmurnie 9
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Sierp i młot, który wrócił jak boomerang

Sierp i młot, który wrócił jak boomerang

Autor: Redakcja e-kolo.pl 21 tygodnie temu
Sierp i młot, który wrócił jak boomerang
© Redakcja e-kolo.pl
Komentarzy: 15 Czytano:
10,514 razy |
Jakiś czas temu na pomniku zlokalizowanym na terenie cmentarza wojennego w Kole zniknął symbol sierpa i młota. Po jakimś czasie jednak wrócił - odnowiony.
R E K L A M A
15
Czytano:
10,514 razy
Udostępnij

Cmentarz wojenny

Na cmentarzu wojennym pochowani zostali polscy lotnicy, którzy zginęli nad Kołem w 1939 r., a także żołnierze Armii Czerwonej polegli w walce o miasto w styczniu 1945 roku. Znajduje się tu łącznie ponad setka nagrobków.

Pierwszy to pomnik ku czci nieznanym lotnikom polskim poległym w czasie kampanii wrześniowej. Z nazwiska wymienieni są ppor. Tadeusz Sawicki oraz kapral Brunon Ślebioda, którzy zginęli nad Kołem – 5 września 1939 r. Pomnik ozdobiony jest w krzyż i złamane śmigło na płycie nagrobnej.

Drugi pomnik przedstawia symbol Związku Radzieckiego – sierp i młot. Na nim umieszczono napis: ,,Cześć i chwała bohaterom Armii Radzieckiej, poległym o wyzwolenie miasta Koła i okolic w dniach 19-21 stycznia 1945 r.’’ Poniżej wypisane są nazwiska 132 poległych w walkach o wolne Koło. W lutym roku 1997 pochowano na tym cmentarzu także 13 ekshumowanych zwłok żołnierzy radzieckich ze Słupcy. Są tu także nagrobki z XIX wieku, które do tej pory zawierają tajemnicę – prawdopodobnie są to prawosławni, którzy wówczas zamieszkiwali miasto.

Źródło: wikipedia

R E K L A M A

Polecenie usunięcia symbolu

Pracownicy kolskiego urzędu otrzymali polecenie usunięcia z pomnika symbolu sierpa i młota. Decyzja ta już  była zapowiadana przez Burmistrza na jednej z sesji rady. Od słów przeszło do czynów - symbol znikł.

Minął czas ... sierp wrócił

Nie tylko wrócił, ale i został odrestaurowany, odnowiony. Zapytaliśmy Hannę Zywert, Naczelnik Wydziału Infrastruktury Technicznej, Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej, która poinformowała nas, że sytuacja ta miała miejsce ze względu na niejasne przepisy dotyczące symboli komunistycznych w przestrzeni publicznej. Urząd Miejski w Kole zwrócił się na piśmie do Wojewody Wielkopolskiego o wydanie zgody na usunięcie symbolu z pomnika, w chwili obecnej urzędnicy czekają na odpowiedź.

Przepisy rozdzielają przestrzeń publiczną od cmentarzy

Jak czytamy w jednej z interpelacji poselskiej, na którą odpowiedziało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 

Pomniki symboliczne, które znajdują się na cmentarzach wojennych, gdzie pochowani są żołnierze Armii Czerwonej, stanowią integralną część tychże nekropolii. Wobec tego znajdują się one pod ochroną prawną, która wynika z uregulowań prawa krajowego, tj. ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych (Dz. U. 1933 nr 39 poz. 311 z późniejszymi zmianami), jak i z zobowiązań międzypaństwowych, tj. Umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji sporządzonej w Krakowie dnia 22 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994, Nr 112 poz. 543). Zgodnie z tym ostatnim dokumentem ochronie podlegają zarówno cmentarze i groby wojenne żołnierzy sowieckich poległych w czasie II wojny światowej na terytorium Polski, jak również z wcześniejszych konfliktów, a także upamiętnienia symboliczne tychże żołnierzy znajdujące się poza cmentarzami.

Na podstawie wspomnianej umowy międzynarodowej Państwo Polskie utrzymuje rosyjskie miejsca pamięci i spoczynku w Polsce. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa corocznie we współpracy z właściwym miejscowo wojewodą, który ustawowo odpowiedzialny jest za opiekę nad cmentarzami wojennymi, remontuje rosyjskie obiekty grobownictwa wojennego. Przy okazji prac remontowych, gdy na danym obiekcie zostanie stwierdzone istnienie symbolu „sierpa i młota”, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa występuje o jego usunięcie. Przykładowo w latach 2010-2014 przeprowadzono renowacje cmentarzy, kwater lub mogił żołnierzy Armii Czerwonej poległych podczas II wojny światowej, z których usunięto symbol „sierpa i młota” oraz uaktualniono treść napisów.

Usuwanie natomiast symbolu „sierpa i młota” z pomników symbolicznych, mieszczących się na terenach gminnych, zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. 1990 Nr 16 poz. 95 z późniejszymi zmianami) spoczywa na władzach samorządowych. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w oparciu o ustawę z dnia 21 stycznia 1988 r. o Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (Dz. U. z 1988 r. Nr 2, poz. 2 z późniejszymi zmianami), może jedynie apelować do samorządów w sprawie usunięcia powyższego symbolu lub zmiany napisu.

- odpowiedź na interpelację poselską

Jednak cały proces może być jeszcze trudniejszy. W internecie łatwo znaleźć podobne przypadki - bardzo często opisują proces uzyskiwania zgody nie tylko u Wojewody, ale i w Instytucie Pamięci Narodowej oraz Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Oceń artykuł

średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (15)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
he he he · 21 tygodnie temu
Jak Putin przemawia to jakbym Tuska słyszał. Przyaciele mówią tak samo, niestety
kkklklklkl · 21 tygodnie temu
PRECZ Z KOMUNĄ
Polak · 21 tygodnie temu
Ten obelisk z sierpem i młotem jest osobnym elementem i należy go jak najszybciej przewrócić .Tablice z nazwiskami można zostawić jak i groby najeźdźców i gwałcicieli kolskich kobiet Ale nigdy nie odnawiać, niech czas zamaże wszystko.
zok · 21 tygodnie temu
kolskie hieny cmentarne nie wiadomo co bedzie z waszymi grobami po smierci
Mariusz · 21 tygodnie temu
Na cmentarzach obowiązują inne zasady (chyba dobrze, bo umarli nie mogą się bronić). Ewentualne ingerencje w wygląd obelisków muszą być uzgadniane z odpowiednim urzędem. Zamiast więc narzekać i obrażać urzędników trzeba najpierw ze zrozumieniem przeczytać tekst artykułu który to objaśnia.
Babcia · 21 tygodnie temu
ładnie znacie historię miasta, w Kole żyły różne narodowości o różnych wyznaniach, kamienice w starym mieście i Toruńskiej należały do nich. żyli Polacy, prawosławni , ewangelicy i Żydzi, obraz inne narodowości . dużo było Niemców pochodzących ze wschodu. panie burmistrzu może pań jako historyk coś o tym opowie . cmentarz prawosławny zmieniono na wojenny dopiero po wojnie
czytelnik · 20 tygodnie temu
@~~ nie przesadzaj Babcia właściwie użyła wielkiej litery nazywając nację a nie religię. Pewnie powinna była zamiast "Żydzi" napisać "wyznawcy judaizmu", ale wielkiej litery użyła poprawnie. To Ty miałeś do szkoły pod górkę a nie "Babcia"!
nie przesadzaj... · 21 tygodnie temu
Jeśli wymieniasz wyznanie, jak chrześcijanie ,prawosławni, to żydzi też piszemy z małej litery.
to były czasy... · 21 tygodnie temu
To były czasy jak jedna nacja pluła i mówiła nasze kamienice wasze ulice...
Zygzak · 21 tygodnie temu
Kiedy ta kadencja się skończy?
kolanin · 21 tygodnie temu
Mam nadzieje, ze prokurator zajmie się sprawa i nie tylko obciąży kosztami winowajcę odnowienia a także ukarze za propagowanie systemu komunistycznego, totalitarnego i zbrodniczego
czytelnik · 21 tygodnie temu
Nie dość, że brak Ci rozumu to jeszcze zachowujesz się jak człowiek (?) pierwotny.
hmm · 21 tygodnie temu
no to jakich my mamy prawnikow w urzedzie, ze zanim ktos sciagnal symbol nie sprawdzil przepisow. A teraz? nie dosc ze powiesili od nowa to jeszcze odnowili... wstyd na caly kraj!
prym · 21 tygodnie temu
Przydałby się włodarz ze znajomością prawa.
kik · 21 tygodnie temu
Tak to jest jak urzędasy siedzą dziesięciolecia i nie wiedza ,ze wyzwoliciele ,to tak naprawdę najeźdźcy. Naczelnicy starzy do natychmiastowego zwolnienia .
Inne
Znaleziono ciało mężczyzny w stawie
15 godziny temu 22,446
R E K L A M A