(15)
Częściowe zachmurzenie 5
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

Sierp i młot, który wrócił jak boomerang

Autor: Redakcja e-kolo.pl 09 Maj 2022 przeczytasz w ok. 4 min.
Sierp i młot, który wrócił jak boomerang
© Redakcja e-kolo.pl
(15) | Czytano:
12,904 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Jakiś czas temu na pomniku zlokalizowanym na terenie cmentarza wojennego w Kole zniknął symbol sierpa i młota. Po jakimś czasie jednak wrócił - odnowiony.

R E K L A M A
15
Czytano:
12,904 razy
Udostępnij
Z O B A C ZK O N I E C Z N I E
Nocna akcja gaśnicza w centrum Koła

Cmentarz wojenny

Na cmentarzu wojennym pochowani zostali polscy lotnicy, którzy zginęli nad Kołem w 1939 r., a także żołnierze Armii Czerwonej polegli w walce o miasto w styczniu 1945 roku. Znajduje się tu łącznie ponad setka nagrobków.

Pierwszy to pomnik ku czci nieznanym lotnikom polskim poległym w czasie kampanii wrześniowej. Z nazwiska wymienieni są ppor. Tadeusz Sawicki oraz kapral Brunon Ślebioda, którzy zginęli nad Kołem – 5 września 1939 r. Pomnik ozdobiony jest w krzyż i złamane śmigło na płycie nagrobnej.

Drugi pomnik przedstawia symbol Związku Radzieckiego – sierp i młot. Na nim umieszczono napis: ,,Cześć i chwała bohaterom Armii Radzieckiej, poległym o wyzwolenie miasta Koła i okolic w dniach 19-21 stycznia 1945 r.’’ Poniżej wypisane są nazwiska 132 poległych w walkach o wolne Koło. W lutym roku 1997 pochowano na tym cmentarzu także 13 ekshumowanych zwłok żołnierzy radzieckich ze Słupcy. Są tu także nagrobki z XIX wieku, które do tej pory zawierają tajemnicę – prawdopodobnie są to prawosławni, którzy wówczas zamieszkiwali miasto.

Źródło: wikipedia

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Polecenie usunięcia symbolu

Pracownicy kolskiego urzędu otrzymali polecenie usunięcia z pomnika symbolu sierpa i młota. Decyzja ta już  była zapowiadana przez Burmistrza na jednej z sesji rady. Od słów przeszło do czynów - symbol znikł.

Minął czas ... sierp wrócił

Nie tylko wrócił, ale i został odrestaurowany, odnowiony. Zapytaliśmy Hannę Zywert, Naczelnik Wydziału Infrastruktury Technicznej, Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej, która poinformowała nas, że sytuacja ta miała miejsce ze względu na niejasne przepisy dotyczące symboli komunistycznych w przestrzeni publicznej. Urząd Miejski w Kole zwrócił się na piśmie do Wojewody Wielkopolskiego o wydanie zgody na usunięcie symbolu z pomnika, w chwili obecnej urzędnicy czekają na odpowiedź.

Przepisy rozdzielają przestrzeń publiczną od cmentarzy

Jak czytamy w jednej z interpelacji poselskiej, na którą odpowiedziało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 

Pomniki symboliczne, które znajdują się na cmentarzach wojennych, gdzie pochowani są żołnierze Armii Czerwonej, stanowią integralną część tychże nekropolii. Wobec tego znajdują się one pod ochroną prawną, która wynika z uregulowań prawa krajowego, tj. ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych (Dz. U. 1933 nr 39 poz. 311 z późniejszymi zmianami), jak i z zobowiązań międzypaństwowych, tj. Umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji sporządzonej w Krakowie dnia 22 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994, Nr 112 poz. 543). Zgodnie z tym ostatnim dokumentem ochronie podlegają zarówno cmentarze i groby wojenne żołnierzy sowieckich poległych w czasie II wojny światowej na terytorium Polski, jak również z wcześniejszych konfliktów, a także upamiętnienia symboliczne tychże żołnierzy znajdujące się poza cmentarzami.

Na podstawie wspomnianej umowy międzynarodowej Państwo Polskie utrzymuje rosyjskie miejsca pamięci i spoczynku w Polsce. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa corocznie we współpracy z właściwym miejscowo wojewodą, który ustawowo odpowiedzialny jest za opiekę nad cmentarzami wojennymi, remontuje rosyjskie obiekty grobownictwa wojennego. Przy okazji prac remontowych, gdy na danym obiekcie zostanie stwierdzone istnienie symbolu „sierpa i młota”, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa występuje o jego usunięcie. Przykładowo w latach 2010-2014 przeprowadzono renowacje cmentarzy, kwater lub mogił żołnierzy Armii Czerwonej poległych podczas II wojny światowej, z których usunięto symbol „sierpa i młota” oraz uaktualniono treść napisów.

Usuwanie natomiast symbolu „sierpa i młota” z pomników symbolicznych, mieszczących się na terenach gminnych, zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. 1990 Nr 16 poz. 95 z późniejszymi zmianami) spoczywa na władzach samorządowych. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w oparciu o ustawę z dnia 21 stycznia 1988 r. o Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (Dz. U. z 1988 r. Nr 2, poz. 2 z późniejszymi zmianami), może jedynie apelować do samorządów w sprawie usunięcia powyższego symbolu lub zmiany napisu.

- odpowiedź na interpelację poselską

Jednak cały proces może być jeszcze trudniejszy. W internecie łatwo znaleźć podobne przypadki - bardzo często opisują proces uzyskiwania zgody nie tylko u Wojewody, ale i w Instytucie Pamięci Narodowej oraz Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (15)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
he he he · 10 Maj 2022
Jak Putin przemawia to jakbym Tuska słyszał. Przyaciele mówią tak samo, niestety
kkklklklkl · 10 Maj 2022
PRECZ Z KOMUNĄ
Polak · 09 Maj 2022
Ten obelisk z sierpem i młotem jest osobnym elementem i należy go jak najszybciej przewrócić .Tablice z nazwiskami można zostawić jak i groby najeźdźców i gwałcicieli kolskich kobiet Ale nigdy nie odnawiać, niech czas zamaże wszystko.
zok · 09 Maj 2022
kolskie hieny cmentarne nie wiadomo co bedzie z waszymi grobami po smierci
Mariusz · 09 Maj 2022
Na cmentarzach obowiązują inne zasady (chyba dobrze, bo umarli nie mogą się bronić). Ewentualne ingerencje w wygląd obelisków muszą być uzgadniane z odpowiednim urzędem. Zamiast więc narzekać i obrażać urzędników trzeba najpierw ze zrozumieniem przeczytać tekst artykułu który to objaśnia.
Babcia · 09 Maj 2022
ładnie znacie historię miasta, w Kole żyły różne narodowości o różnych wyznaniach, kamienice w starym mieście i Toruńskiej należały do nich. żyli Polacy, prawosławni , ewangelicy i Żydzi, obraz inne narodowości . dużo było Niemców pochodzących ze wschodu. panie burmistrzu może pań jako historyk coś o tym opowie . cmentarz prawosławny zmieniono na wojenny dopiero po wojnie
czytelnik · 11 Maj 2022
@~~ nie przesadzaj Babcia właściwie użyła wielkiej litery nazywając nację a nie religię. Pewnie powinna była zamiast "Żydzi" napisać "wyznawcy judaizmu", ale wielkiej litery użyła poprawnie. To Ty miałeś do szkoły pod górkę a nie "Babcia"!
nie przesadzaj... · 10 Maj 2022
Jeśli wymieniasz wyznanie, jak chrześcijanie ,prawosławni, to żydzi też piszemy z małej litery.
to były czasy... · 09 Maj 2022
To były czasy jak jedna nacja pluła i mówiła nasze kamienice wasze ulice...
Zygzak · 09 Maj 2022
Kiedy ta kadencja się skończy?
kolanin · 09 Maj 2022
Mam nadzieje, ze prokurator zajmie się sprawa i nie tylko obciąży kosztami winowajcę odnowienia a także ukarze za propagowanie systemu komunistycznego, totalitarnego i zbrodniczego
czytelnik · 09 Maj 2022
Nie dość, że brak Ci rozumu to jeszcze zachowujesz się jak człowiek (?) pierwotny.
hmm · 09 Maj 2022
no to jakich my mamy prawnikow w urzedzie, ze zanim ktos sciagnal symbol nie sprawdzil przepisow. A teraz? nie dosc ze powiesili od nowa to jeszcze odnowili... wstyd na caly kraj!
prym · 10 Maj 2022
Przydałby się włodarz ze znajomością prawa.
kik · 09 Maj 2022
Tak to jest jak urzędasy siedzą dziesięciolecia i nie wiedza ,ze wyzwoliciele ,to tak naprawdę najeźdźcy. Naczelnicy starzy do natychmiastowego zwolnienia .
Wypadki
Dąbie: Citroen wpadł w płot - niezbędna pomoc medyczna na miejscu
1 minutę temu 0

Dąbie: Citroen wpadł w płot - niezbędna pomoc medyczna na miejscu

Gmina Dąbie
11 Marsz Pamięci w Chełmnie. Młodzież kultywuje pamięć o tragedii [FOTO]
53
7 godziny temu 656

11 Marsz Pamięci w Chełmnie. Młodzież kultywuje pamięć o tragedii [FOTO]

Miasto Koło
Nowa komenda policji? Kolejny krok wykonany
9 godziny temu 4,780 1

Nowa komenda policji? Kolejny krok wykonany

Wypadki
Wymuszenie pierwszeństwa w tym miejscu to częsty powód kolizji
11 godziny temu 7,008

Wymuszenie pierwszeństwa w tym miejscu to częsty powód kolizji

Wypadki
Prawdopodobnie pęknięcie opony spowodowało wypadek. Konieczny śmigłowiec LPR
11 godziny temu 5,147

Prawdopodobnie pęknięcie opony spowodowało wypadek. Konieczny śmigłowiec LPR

Inne
Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [12.04.2024 -19.04.2024]
15 godziny temu 1,252

Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [12.04.2024 -19.04.2024]

R E K L A M A