(6)
Bezchmurnie 18
Popularne tagi:

ZUS wypłacił kolejne czternastki

Autor: ZUS w Wielkopolsce 08 Wrzesień 2022 przeczytasz w ok. 2 min.
ZUS wypłacił kolejne czternastki
© ZUS
(6) | Czytano:
3,678 razy | przeczytasz w ok. 2 min.

5 i 6 września kolejni seniorzy otrzymali czternastki z ZUS. W Wielkopolsce w tych dniach dodatkowe świadczenie otrzymało ponad 87 tys. emerytów i rencistów na łączną kwotę 105,8 mln zł. Następne czternastki ZUS wypłaci 10, 15 i 20 września.

R E K L A M A
6
Czytano:
3,678 razy
Udostępnij

Czternasta emerytura wypłacana jest z urzędu. Nie trzeba składać żadnych wniosków. Osoby uprawnione otrzymują ją wraz z emeryturą, rentą czy innym świadczeniem długoterminowym. Zdecydowana większość z nich wypłacana jest w pełnej wysokości, czyli 1217,98 zł na rękę.

Do tej pory czternastki trafiły do 3,6 mln emerytów i rencistów na łączną sumę 4,4 mld zł. W województwie wielkopolskim wypłaciliśmy 411,1 mln zł dla niemal 342 tys. osób.
W sumie czternasta emerytura trafi do 9 mln emerytów, rencistów, w tym 8,1 mln z ZUS.

Prawo do czternastki mają osoby, które na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty pobierali jedno z długoterminowych świadczeń, np. emeryturę, rentę czy świadczenie przedemerytalne. Na pełną kwotę świadczenia tj. 1217,98 zł na rękę  mogą liczyć osoby, których świadczenie podstawowe np. emerytura, renta nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości powyżej 2900 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Świadczenie nie będzie jednak przyznawane, jeśli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 zł. To oznacza, że na „czternastkę” mogą liczyć osoby, których emerytura czy renta nie przekracza 4188,44 zł brutto.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania oraz osoby, których emerytura czy renta jest wyższa od kwoty 4 188,44 zł brutto.

Czternasta emerytura jest wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie wlicza się też do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

R E K L A M A
Podobne tematy
R E K L A M A
Komentarze (6)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Rocco si fredi · 09 Wrzesień 2022
Do Kolak - Cwelak - Ormowcu ,ssij dropsa Kaczorowi
Gość · 08 Wrzesień 2022
Inflacji nie było to i były podwyżki o 3zl. Doksztalc się trochę, masz internet to zamiast oglądać pier.doly na YouTube i gołe baby poczytaj w jaki sposób przyznaje się rewaloryzacje emerytur. A zasady ich przyznawania nie zmieniły się od rządów Tuska, doszła jedynie rewaloryzacja kwotowa dla najuboższych o 50zl. Gdzie inflacja wynosi 16%. Czyli żebyś kolak, zrozumiał, ktoś mając emeryturę 1000zl rok temu dzisiaj musiałby wydać 1160zl żeby kupić tyle samo towaru. A ile dostal? Ok 50zl czyli jest w plecy o 90zl. Zajebiste bogacenie się. I przypominam, że za Tuska nie było takiej inflacji, ceny tak szybko nie rosły jak dzisiaj. Zresztą, jak byś wiedział i czytał cokolwiek wartościowego to rewaloryzacja emerytur od bardzo dawna (a nie od Tuska) w swoim założeniu miała tylko rekompensować podwyżki cen, a nie bogacenie się na emeryturze. Każdy ma całe życie na to, żeby zapracować na lepszą emeryturę a nie na starość czekać żeby rząd dał.
Gość 3 · 09 Wrzesień 2022
Ciebie też TVN skrzywdził? Człowieku o czy piszesz? Wytłumaczę Ci będę pisał wolno wyraźnie dużymi literami. Każde cywilizowane państwo ma inflację, za PO był deflacja a wiesz dlaczego? Inflacja jest wynikiem zwiększonego popytu na towary i usługi a popyt jest jak ludzie mają pieniądze. Rozumiesz do tego momentu? Jesteś z opozycji więc możesz mieć problem z logicznym myśleniem, więc prościej dla Ciebie. Gdy nie ma kasy to jest bieda i jest deflacja, jest kasa to i inflacja się może pojawić. Za PO było gorzej niż dziś, za PiS możę nie jest cudownie ale zato lepiej niż za PO. A co ma do zaoferowania PO: aborcję i LGBT czy to Cię nakarmi Ciebie i Twoich najbliższych, sorki tym po aborcji już to nie będzie potrzebne
Long dong · 08 Wrzesień 2022
***** ***
nikim · 08 Wrzesień 2022
Będzie średnio na jedną tonę węgla....
Kolak · 08 Wrzesień 2022
To głosuj na aborcję i podwyżki 3 zł.. Tusk ma Cię głęboko w czterech literach
Miasto Koło
Miasto i Mundurowi Dzieciom - festyn sportowy
11 godziny temu 2,012 2

Miasto i Mundurowi Dzieciom - festyn sportowy

Miasto Koło
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza na rodzinny piknik
12 godziny temu 1,793

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza na rodzinny piknik

Powiat Kolski
Przebudowa drogi powiatowej nr 3413P w miejscowości Długie zakończona
12 godziny temu 5,600 1

Przebudowa drogi powiatowej nr 3413P w miejscowości Długie zakończona

Miasto Koło
Stowarzyszenie Klubu Seniora Trzecia zmiana w Kole: Zmiany w Zarządzie i plany na wakacje
13 godziny temu 3,618

Stowarzyszenie Klubu Seniora Trzecia zmiana w Kole: Zmiany w Zarządzie i plany na wakacje

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 23.05.2024
14 godziny temu 3,332

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 23.05.2024

Miasto Koło
Minister Krzysztof Hetman gościem naszego podcastu [WIDEO]
1 dzień temu 1,393 1

Minister Krzysztof Hetman gościem naszego podcastu [WIDEO]

R E K L A M A