R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Powiat Kolski

Msza święta w intencji ofiar byłego obozu zagłady w Chełmnie

11 dni temu | Źródło: Muzeum w Chełmnie | Wyświetleń artykułu: 8,380 | Komentarzy: 4

15 września na terenie Miejsca Pamięci w Lesie Rzuchowskim bp senior diecezji włocławskiej Wiesław Alojzy Mering odprawił uroczystą mszę w intencji ofiar niemieckiego obozu zagłady w Chełmnie oraz wszystkich ofiar II wojny światowej.

R E K L A M A

Po liturgii uczestnicy przeszli w milczącym marszu do Ściany Pamięci, gdzie modlitwę za zmarłych odśpiewał Rabin Miasta Łodzi Dawid Szychowski. Do zgromadzonych przemówili biskup senior, ambasador Republiki Austrii Andreas Stadler, I wicewojewoda Wielkopolski Aneta Niestrawska oraz dr Eleonora Bergman z Żydowskiego Instytutu Historycznego. Kierownik Muzeum w Chełmnie Bartłomiej Grzanka odczytał listy skierowane do zgromadzonych na uroczystości przez marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz Izziego Kerena Kutnera przewodniczącego Związku Ziomkostwa Żydów z Koła w Izraelu.

W uroczystości wzięli udział ambasador Austrii Andreas Stadler, zastępca ambasadora Republiki Czeskiej Miroslav Kolatka, I wicewojewoda Wielkopolski Aneta Niestrawska, wicedyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Grażyna Brzezińska, dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie dr Anna Ziółkowska, delegacje władz samorządów powiatowych, miejskich i gminnych z województw wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i łódzkiego, delegacje Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu i w Łodzi oraz duchowni wyznań chrześcijańskich, reprezentacje służb mundurowych, instytucji kultury, szkół i organizacji społecznych.

Uroczystość odbyła się po raz dziewiętnasty. Organizatorami byli Wójt Gminy Grzegorzew Bożena Dominiak i proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej w Chełmnie ks. Krzysztof Kaczmarek.

Po uroczystości ambasador Austrii zwiedził Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. 

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (4) Pokaż komentarze