(8)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Częściowe zachmurzenie 23.5
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
reklama
reklama

Czytelnik neguje wykonane prace na kanale Ulgi w Kole. Wody Polskie odpowiadają

Autor: Redakcja e-kolo.pl 18 Wrzesień 2022 przeczytasz w ok. 6 min.
Czytelnik neguje wykonane prace na kanale Ulgi w Kole. Wody Polskie odpowiadają
© czytelnik
(8) | Czytano:
21,172 razy | przeczytasz w ok. 6 min.

Jakiś czas temu otrzymaliśmy wiadomość od czytelnika, która zawierała szereg zastrzeżeń co do wykonanych prac renowacyjnych w obrębie kanału Ulgi. Postanowiliśmy zapytać Wody Polskie, o inwestycję.

R E K L A M A
8
Czytano:
21,172 razy
Udostępnij

W wiadomości wysłanej na naszą skrzynkę e-mailową czytamy:

Kanał miał mieć szerokość dna 2m, jest ledwo 1m, dno kanału jest powyżej lustra wody głównego koryta rzeki, przez co woda w kanale w ogóle nie płynie. Ten kanał przed powodzią w 2010r miał 4-8 m szerokości miejscami głębokina 2-3m, można było łowić ryby co osobiście robiłem i kąpać się też można było, teraz to każdy się śmieje. W przedmiarze robót jest mowa o szerokości kanału a nie ma wzmianki o jego głębokości. To co wykonano to popelina, koparka to zrobiła w 4 dni. Jak będzie wysoki stan wody w rzece to i tak woda pójdzie łąką a nie korytem kanału. Zdjęcia w załączniku. Czy to ma tak być? Kto skontrolował wykonawcę był już jakiś odbiór?

- czytelnik

Postanowiliśmy w przedmiocie wykonanych prac zadać pytania instytucji Wody Polskie, która zlecała inwestycję. Kilka dni temu otrzymaliśmy odpowiedzi, które poniżej umieszczamy w całości:

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

  1. czy inwestycja została pozytywnie odebrana przez Wody Polskie?

Na Kanale Ulgi w mieście Koło w roku bieżącym zostały zrealizowane prace utrzymaniowe pn: Udrożnienie Kanału Ulgi na terenie miasta Koło, wykonywane w ramach obowiązków utrzymania wód. Zadanie utrzymaniowe  pn: Udrożnienie Kanału Ulgi na terenie miasta Koło, miało na celu poprawę jego sprawności technicznej i zostało zrealizowane  poprzez usuwanie krzewów porastających dno oraz brzegi Kanału Ulgi, wykaszanie roślinności ze skarp i półki cieku na średniej szerokości 20 m oraz mechanicznym hakowaniu dna Kanału Ulgi na średniej szerokości 2 m (głębokość hakowania zależna od ukorzenia roślinności jednak nie więcej niż 20-30cm poniżej istniejącego dna). Prace utrzymaniowe zostały zrealizowane w okresie od 16.08.2022 r. do 24.08.2022 r., odebrane w dniu 31.08.2022 r., a ich jakość komisja odbiorowa określiła jako dobrą. Zrealizowane prace utrzymaniowe nie obejmowały robót budowlanych związanych z planowaną inwestycją dotyczącą rozbudowy istniejącej infrastruktury przeciwpowodziowej wchodzącej w skład tzw. polderu Gozdów, w tym właśnie prac związanych z rozbudową istniejącego kanału ulgi na terenie miasta Koło oraz budowie zabezpieczenia wyrwy brzegu lewego rzeki Warty na odcinku 440+760-441+000 (tuż przy wlocie do kanału ulgi).
Przedmiotowa inwestycja jest na etapie uzyskiwania wymaganych prawem decyzji i pozwoleń. Na chwilę obecną Burmistrz Miasta Koło od dnia 04 grudnia 2019 roku na wniosek  Zarządu Zlewni w Kole  prowadzi  postępowanie administracyjne dotyczące wydania decyzji lokalizacyjnej inwestycji celu publicznego. W roku 2021 w ramach ww. inwestycji na podstawie decyzji nakazowej nałożonej przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora nadzoru Budowlanego (WIK.7143.26.2010.MP i WIT.771.2.7.2018.MP) nakazującej zarządcy obiektu budowlanego wykonanie prac na wale, zrealizowano modernizację wału rzeki Warty na Polderze Gozdów w km 4+770-6+956 obejmującą m.in. dogęszczenie gruntu w korpusie wału, oraz wykonanie przesłony szczelnej wydłużającej drogę filtracji wody przez korpus wału.

Reasumujące: inwestycja jest na etapie uzyskiwania wymaganych prawem decyzji, a prace utrzymaniowe realizowane w ramach obowiązków utrzymania wód, nie obejmujące robót budowlanych związanych z rozbudową istniejącego kanału ulgi, zostały wykonane i pozytywnie odebrane przez komisję odbiorową dnia 31.08.2022 r

2. czy tak docelowo miała wyglądać modernizacja? (foto w załączniku)

wykonane prace utrzymaniowe pn. Udrożnienie Kanału Ulgi na terenie miasta Koło wykonywane były w ramach obowiązków utrzymania wód i nie obejmowały robót budowlanych związanych z modernizacją istniejącego kanału ulgi.

W załączeniu zdjęcia przed wykonaniem prac utrzymaniowych i po ich wykonaniu, obrazujące stopień zarośnięcia kanału ulgi i potrzebę wykonania chociażby prac utrzymaniowych zwiększających jego przepustowość w przypadku wystąpienia wezbrania.

Do robót budowlanych obejmujących rozbudowę istniejącego kanału ulgi (modernizację), zgodnie z obowiązującym prawem Zarząd Zlewni w Kole nie może przystąpić przed uzyskaniem wymaganych decyzji administracyjnych.

3. czy planowane jest poprawienie zrealizowanego zamówienia?

Zrealizowane w roku bieżącym prace utrzymaniowe pn. Udrożnienie Kanału Ulgi na terenie miasta Koło zostały wykonane zgodnie z zamówieniem. Po uzyskaniu przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGW WP) wymaganych decyzji administracyjnych planowane jest wykonanie inwestycji polegającej na rozbudowie lewego wału przeciwpowodziowego rzeki Warty na odcinku w km 0+000-6+970rozbudowie kanału ulgi oraz budowie zabezpieczenia wyrwy brzegu lewego rzeki Warty na odcinku 440+760-441+000.

4. czy obecny stan (foto w załączniku) spełni zamierzone cele?

Celem wykonania zamówienia pn. Udrożnienie Kanału Ulgi na terenie miasta Koło była poprawa sprawności technicznej Kanału ulgi oraz zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Miasta Koło, które zostało zrealizowane poprzez wykonanie prac utrzymaniowych obejmujących usuwanie krzewów porastających dno oraz brzegi Kanału Ulgi, wykaszanie roślinności ze skarp i półki cieku na średniej szerokości 20 m oraz mechanicznym hakowaniu dna Kanału Ulgi na średniej szerokości 2 m. Wykonane prace utrzymaniowe przyczyniły się do znacznej poprawy drożności kanału ulgi na terenie miasta Koło, oraz zwiększyły jego bezpieczeństwo powodziowe.

Jednakże, nadal wymagane jest przeprowadzenie Inwestycji obejmującej rozbudowę kanału ulgi oraz budowę zabezpieczenia wyrwy brzegu lewego rzeki Warty na odcinku 440+760-441+000, której celem jest poprawa stanu technicznego istniejącej infrastruktury przeciwpowodziowej.

Należy nadmienić iż, kanał ulgi stanowi budowle przeciwpowodziową do przeprowadzania wód wezbraniowych i odciążenia głównego cieku wodnego oraz zmniejszenia naporu wód wezbraniowych na wały przeciwpowodziowe. Kanał ulgi w okresach niskich stanów rzeki Warty przy wlocie (przesłane zdjęcia) może pozostawać suchy, gdyż jego zadaniem jest ww. przeprowadzenie wód wezbraniowych.

5. czy w zamówieniu wspominano o głębokości docelowej kanału?

Zadanie utrzymaniowe  pn: Udrożnienie Kanału Ulgi na terenie miasta Koło, będące przedmiotem zamówienia obejmowało m.in. usuwanie krzewów porastających dno oraz brzegi Kanału Ulgi, wykaszanie roślinności ze skarp i półki cieku na średniej szerokości 20 m oraz mechanicznym hakowaniu dna Kanału Ulgi na średniej szerokości 2 m (szerokość hakowania zależna od istniejącej szerokości dna, a głębokość hakowania zgodnie ze sztuką zależna jest od ukorzenia roślinności dennej jednak nie więcej niż 20-30cm poniżej istniejącego dna).

Ponadto, należy nadmienić iż wykonane prace utrzymaniowe na istniejącym kanale ulgi przygotowały teren pod realizację inwestycji oraz ukazały pilną potrzebę przeprowadzenia robót budowlanych związanych z jego rozbudową.

Zdjęcia wykonane przez czytelnika:

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (8)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Wyróżniony komentarz
czytelnik · 19 Wrzesień 2022
On już takim terenem w latach 60 był. Są jeszcze m.in zdjęcia z imprez 1-Majowych odbywających się właśnie tam. Cały teren był wówczas zadbany. Ale to były czasy "niesłuszne".
J..c PiS · 20 Wrzesień 2022
Podobno poseł ze wsi korytko dla własnych świń zrobił.
bażant · 20 Wrzesień 2022
hahah nikt nie pomyślał że się ktoś zainteresuje czy jakiś tam "rów" naprawili czy nie, a tu zonk. ktoś napisał teraz kasę będzie trzeba oddać lub zrobić porządnie i znów wtopa. Miała być łatwa kasa a trzeba będzie się narobić jednak.
Koko · 19 Wrzesień 2022
I co znowu przekręt na całego w majestacie prawa pewnie koparka za 100 zł na godz robili trzeba umieć się ustawić
heniek · 19 Wrzesień 2022
za 1000 na godzinę ,, nawet drzwi w maszynie bym nie otwarł
Zuza · 19 Wrzesień 2022
wydać kasę - żeby wydać i był kwit że coś zrobione. jak większość inwestycji PiS. ten teren mógłby być fajnym terenem rekreacyjnym , plaża, miejsce do odpoczynku i grupowa, wodne place zabawy dla dzieciaków bo kąpią się w fontannach. brak ludzi z pasją i pomysłami.
czytelnik · 19 Wrzesień 2022
On już takim terenem w latach 60 był. Są jeszcze m.in zdjęcia z imprez 1-Majowych odbywających się właśnie tam. Cały teren był wówczas zadbany. Ale to były czasy "niesłuszne".
Monika · 18 Wrzesień 2022
co na to radny piasecki przecież to jego rejon nie?
Long dong · 18 Wrzesień 2022
To pis-bolszewicki żart
Gmina Kościelec
Różowa Skrzyneczka w kolejnej ze szkół
5 godziny temu 2,267

Różowa Skrzyneczka w kolejnej ze szkół

Gmina Kościelec
Mieszkańcy sołectwa Tury po raz kolejny spotkali się na wspólnym ognisku
5 godziny temu 2,672

Mieszkańcy sołectwa Tury po raz kolejny spotkali się na wspólnym ognisku

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [24-09 - 01-10-2023]
1 dzień temu 17,420

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [24-09 - 01-10-2023]

Wybory 2023
Lider listy Koalicji Obywatelskiej rozmawiał dziś z mieszkańcami Koła [WIDEO]
2 dni temu 29,647 12

Lider listy Koalicji Obywatelskiej rozmawiał dziś z mieszkańcami Koła [WIDEO]

Gmina Koło
Gmina Koło z dotacją na żłobek z programu Maluch+
3 dni temu 9,503 1

Gmina Koło z dotacją na żłobek z programu Maluch+

Gmina Babiak
Gmina Babiak: wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy
3 dni temu 1,006

Gmina Babiak: wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy

R E K L A M A
Lifestyle i życie społeczne
Wrześniowa korekta rozkładu jazdy pociągów
01 Wrzesień 2023 1,915
Lifestyle i życie społeczne
Czy wiesz, jakie są obowiązkowe lektury szkolne? Sprawdź koniecznie!
01 Wrzesień 2023 5,309
Lifestyle i życie społeczne
W nocy z 30 na 31 sierpnia kumulacja Niebieskiego Księżyca i superpełni
27 Sierpień 2023 4,297
Lifestyle i życie społeczne
Czy wiesz, jakie są niezbędne elementy wyprawki szkolnej?
25 Sierpień 2023 3,349
Lifestyle i życie społeczne
CKE: wiosną 2024 r. egzamin ósmoklasisty odbędzie się 14-16 maja
22 Sierpień 2023 2,357
Lifestyle i życie społeczne
Sprawdzanie historii pojazdu po numerze rejestracji - to możliwe
01 Sierpień 2023 2,426