(1)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Częściowe zachmurzenie -1.5
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

Dodatkowe pieniądze dla 16 szpitali w Wielkopolsce, w tym dla kolskiego

Autor: Redakcja e-kolo.pl, WOWNFZ 07 Październik 2022 przeczytasz w ok. 3 min.
Dodatkowe pieniądze dla 16 szpitali w Wielkopolsce, w tym dla kolskiego
© WOW NFZ
(1) | Czytano:
3,635 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Dodatkowe pieniądze otrzymają te szpitale, u których realny wzrost dochodu w okresie od 30 czerwca do 30 września tego roku nie przekroczył 16 procent.

R E K L A M A
1
Czytano:
3,635 razy
Udostępnij

– Od 1 lipca nastąpił wzrost wycen procedur medycznych, kolejne podwyżki dla szpitali zostały wprowadzone od sierpnia, pieniądze te miały pokryć wydatki związane m. in. z ustawowymi podwyżkami wynagrodzeń w ochronie zdrowia

– mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Różne są przyczyny tego, że dla jednych szpitali wzrosty te okazały się wystarczające, a inne potrzebowały dodatkowego wsparcia. To między innymi uwarunkowania historyczne, prowadzenie określonych oddziałów, czasami zaniedbania w przeprowadzaniu restrukturyzacji w przeszłości, rodzaje umów zawieranych z personelem, czy poziom zatrudnienia.

Wielkopolskie szpitale również różnie planują rozwiązać swoje problemy. Podczas spotkania w siedzibie wielkopolskiego oddziału NFZ, które odbyło się 5 października, troje dyrektorów podzieliło się planami wdrożenia zmian, które pozwolą na poprawę sytuacji finansowej w ciągu najbliższych 10 miesięcy.

– Ten mechanizm pozwolił nam pokryć koszty wzrostu wynagrodzeń w naszym szpitalu. Zarządzanie szpitalem jest ogromnym wyzwaniem, borykamy się z problemami bieżącego finansowania, natomiast rozwiązujemy to przez bieżącą współpracę z NFZ szukając nowych rozwiązań

–mówiła Beata Andrzejewska, dyrektor Szpitala Powiatowego w Kępnie.

– Nasz szpital może pochwalić się dużym wzrostem liczby porodów i inwestycjami w oddziale położniczym, noworodkowym, anestezjologii i intensywnej terapii. Kolejną inwestycją, którą realizujemy przy ogromnym wsparciu NFZ, to rozwój rehabilitacji leczniczej, chcemy rozszerzyć ją o rehabilitację dzienną w przyszłości. To co nas wyróżnia, gdyż jesteśmy szpitalem powiatowym, to działalność stacji dializ i oddziału nefrologii. Dla nas kwota w ramach tego mechanizmu jest bardzo dobra, to prawie 200 tys. miesięcznie, co w pełni pozwoli na realizację ustawy podwyżkowej.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

– Szpital w Słupcy w ramach mechanizmu restrukturyzacyjnego otrzyma około 200 tys. zł miesięcznie. Ta kwota zdecydowanie poprawi naszą sytuację, biorąc pod uwagę, że w ostatnim czasie coraz trudniej zarządzać podmiotami leczniczymi

– powiedział Maciej Sobkowski, dyrektor Szpitala w Słupcy.

– Zabezpieczenie kwoty na podwyżki pozwala myśleć o rozwoju szpitala. Nie ma innej drogi niż optymalizacja kosztów, ale też szukanie dodatkowych źródeł przychodów. Mamy plan strategiczny na najbliższe lata, który wpisuje się w plan transformacji opieki zdrowotnej w naszym województwie. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, rośnie zapotrzebowanie na łóżka opieki długoterminowej. Wobec tego chcemy poszerzać nasz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Stawiamy również na rozwój działalności zabiegowej – chcemy rozwijać chirurgię o zaawansowane operacje przewodu pokarmowego, ortopedię oraz położnictwo. To, że się to udaje, widać między innymi przez pryzmat rosnącej liczby porodów odbieranych w Szpitalu w Słupcy.

Kolski szpital również otrzyma środki

Szpital w Kole do końca roku otrzyma ok. 122 tys. zł. Mechanizm restrukturyzacyjny zakłada przekazanie takiej kwoty, która wyrówna wzrost dochodu do 16 procent (porównujemy stan z 30 czerwca i 30 września). W przypadku kolskiego szpitala nie jest to wysoka kwota, gdyż do osiągnięcia wzrostu na poziomie 16 procent podmiotowi niewiele zabrakło. 

 

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
***** *** · 07 Październik 2022
pisowska propaganda. e-coś tam też zrobiło się pisowskie.żenada
Gmina Kłodawa
Kino Objazdowe zaprasza do Kłodawy. Cztery propozycje czekają na Was
10 godziny temu 1,090

Kino Objazdowe zaprasza do Kłodawy. Cztery propozycje czekają na Was

Gmina Kościelec
Jarmark Świąteczny w Gminnym Domu Kultury w Kościelcu
11 godziny temu 1,894

Jarmark Świąteczny w Gminnym Domu Kultury w Kościelcu

Gmina Kościelec
Kościelec - Gminny Konkurs Plastyczny
12 godziny temu 577

Kościelec - Gminny Konkurs Plastyczny

Miasto Koło
Dwa wilki zarejestrowane w kolskim Nadleśnictwie [WIDEO]
15 godziny temu 17,050

Dwa wilki zarejestrowane w kolskim Nadleśnictwie [WIDEO]

Wypadki
Zderzenie czołowe na prostym odcinku drogowym
15 godziny temu 11,159

Zderzenie czołowe na prostym odcinku drogowym

Miasto Koło
To już pewne. Liczba radnych w Kole zmniejszy się o 6 osób!
1 dzień temu 9,423 12

To już pewne. Liczba radnych w Kole zmniejszy się o 6 osób!

R E K L A M A