(2)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Częściowe zachmurzenie 9
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Podatki w Gminie Grzegorzew w 2023 roku. Jakie zmiany przegłosowane na sesji?

Autor: Redakcja e-kolo.pl 09 Listopad 2022 przeczytasz w ok. 4 min.
Podatki w Gminie Grzegorzew w 2023 roku. Jakie zmiany przegłosowane na sesji?
© Gmina Grzegorzew
(2) | Czytano:
6,141 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Podczas sesji odbytej 8 listopada 2022 roku Radni Gminy Grzegorzew jednogłośnie przegłosowali zmiany w systemie podatkowym uchwalając wysokości podatków, jakie obowiązywały będą w Gminie Grzegorzew w 2023 roku.

R E K L A M A
2
Czytano:
6,141 razy
Udostępnij

Cenę 1 kwintala żyta stanowiącej podstawę do wymiaru podatku rolnego przyjęto w wysokości wynikającej z Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, czyli 74,05 zł za kwintal. Jest to średnia cena skupu 1 kwintala żyta za 11 ostatnich kwartałów. 

Rolnik w Gminie Grzegorzew zapłaci więc za 1 ha przeliczeniowy gruntu 185,13 zł, a więc o 31,43 zł więcej niż do tej pory. Dużym udziałem w dochodach gminy jest podatek od środków transportowych. Rada Gminy podjęła decyzję o pozostawieniu stawek podatku od środków transportowych na dotychczasowym, nie zmienianym od 10 lat, poziomie.

Rada Gminy podjęła decyzję o utrzymanie na dotychczasowym poziomie podatku od nieruchomości z działalności gospodarczej.  W 2023 roku osoby prowadzące działalność gospodarczą, tak jak do tej pory,  płacić będą 21 zł za 1 m2 powierzchni zajmowanej pod działalność, gdzie maksymalna wysokość to 28,78 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Pozostałe stawki podatki od nieruchomości podwyższone zostały o procent wzrostu wynikający z rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie określenia maksymalnych stawek podatkowych na 2023 rok, tj. o  11,80 %,  tj. zwaloryzowane o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2022 roku i wynosić będą :

1 ) od budynków lub ich części :

  • mieszkalnych - 0 ,88 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej ( o 9 groszy więcej ) 
  • zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 13,474 zł  od 1 m2 powierzchni użytkowej  ( wzrost o 1,43 zł )
  • związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń - 5,87 zł  od 1 m2 powierzchni użytkowej ( o 62 groszy więcej )
  •  pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego -  6,82  zł od 1 m2 powierzchni użytkowej ( o 0,72 groszy więcej )

2) od  gruntów :

  • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób  zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków - 0,94 zł od 1 m 2 powierzchni ( bez zmian )
  • pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych - 5,79 zł od 1 ha powierzchni ( więcej o 0,62 groszy )
  • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku  publicznego -  0,36 zł  od 1 m 2 powierzchni ( wzrost o 4 grosze )
  • niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji, o którym mowa w ustawie z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji ( Dz. U. z 2021 r. poz. 485  ze zm. ), i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy, jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego – 3,81 zł od 1 m² powierzchni ( więcej o 41 groszy )

3)  od budowli – 2 % ich wartości ( bez zmian ).

Dochody z tytułu podatków i opłat lokalnych, tj. podatku rolnego, od nieruchomości, od środków transportowych, podatku leśnego w ogólnych dochodach gminy stanowią 8 %. Efekt podwyższenia podatków to wpływy większe o 137 596 zł.

Należy zaznaczyć, że wpływy będą niższe, gdyż na dziś gmina udzieliła ulg inwestycyjnych w podatku rolnym z tytułu montażu paneli fotowoltaicznych na kwotę  43 000 zł.

Maksymalne stawki podatków, które Rada Gminy ma prawo obniżać z roku na rok wzrastają, ale tak rekordowego wzrostu maksymalnych stawek  podatków lokalnych jak na 2023 rok, dawno nie odnotowaliśmy. Aby nasi podatnicy znieśli podwyżki, unikając drastycznych zmian wysokości podatków zaproponowaliśmy realny, racjonalny wzrost. Pamiętajmy też, że każda obniżka stawek to niższa subwencja dla gminy.

- uzasadniała Wójt Bożena Dominiak.

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (2)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Kruk · 01 Luty 2023
Gminie ciągle mało. Dorabia się na mieszkańcach i emerytach. Emerytom wliczono 13 emeryturę do dochodu przy wypłacie dodatku osłonowego. Tak oszukują najbiedniejszych emerytów. Na imprezy i petardy stać gminę a emerytów okradają. Tragedia i układy przez 30 lat. Rada gminy w układach z p.wojt.
Celestyn icek · 13 Listopad 2022
Szkoda komentować te uchwały w tej gminie pod przywództwem pisuarskich rządów.
Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]
7 godziny temu 8,188

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]

Wypadki
Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala
2 dni temu 18,937

Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala

Miasto Koło
Czesław Cieślak odwołany z funkcji Prezesa OSM Koło!
3 dni temu 61,651 19

Czesław Cieślak odwołany z funkcji Prezesa OSM Koło!

Zatrzymania
Trzeźwa reakcja na nietrzeźwego kierującego. Poszukiwany z blisko 3 promilami
4 dni temu 14,127 1

Trzeźwa reakcja na nietrzeźwego kierującego. Poszukiwany z blisko 3 promilami

Powiat Kolski
Przedecz stoi przed szansą zmiany burmistrza? Radny powalczy o urząd
4 dni temu 9,777 2

Przedecz stoi przed szansą zmiany burmistrza? Radny powalczy o urząd

Gmina Babiak
Gmina Babiak: wykaz nieruchomości do wynajęcia w miejscowości Lubotyń
5 dni temu 3,828

Gmina Babiak: wykaz nieruchomości do wynajęcia w miejscowości Lubotyń

R E K L A M A