Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Wojewoda wielkopolski: tegoroczne święto w cieniu rosyjskiej agresji

Autor: PAP - Polska Agencja Prasowa 11 Listopad 2022 przeczytasz w ok. 3 min.
Wojewoda wielkopolski: tegoroczne święto w cieniu rosyjskiej agresji
© PAP
(0) | Czytano:
1,466 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Tegoroczne świętowanie 11 listopada ma swój dodatkowy kontekst; rosyjska agresja na Ukrainę przypomniała, że wojna z bronią w ręku nie jest reliktem przeszłości, a relatywizowanie historii prowadzi do jej okrutnego powtarzania – powiedział w piątek w Poznaniu wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

R E K L A M A
0
Czytano:
1,466 razy
Udostępnij

Podczas głównych uroczystości wojewódzkich z okazji Narodowego Święta Niepodległości wojewoda przypomniał, że nie byłoby Rzeczypospolitej w obecnym kształcie jej granic, gdyby nie zwycięskie powstanie wielkopolskie, którego 104. rocznicę obchodzić będziemy 27 grudnia

W tym roku, inaczej niż w poprzednich latach, wojewódzkie obchody święta odbywają się nie na Placu Wolności, ale w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.

"Patrzymy dziś na biało czerwone-barwy i czujemy ogromną dumę z bycia Polakami – poprzez taką manifestację naszej radości przekazujemy dalej pamięć i mądrość naszych bohaterskich przodków, bez których nie byłoby naszej współczesności. To jak wyryte w sercu zobowiązanie: musimy pamiętać" – mówił wojewoda wielkopolski.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A



Jak podkreślił Polska przetrwała zabory mądrością i odwagą naszych rodaków – to walka zbrojna, ale także tak umiłowana w Wielkopolsce praca organiczna.

"Zakończenie I wojny światowej i klęska zaborców nie dały nam wolności – wolność wywalczyliśmy sami, trwając przy naszej wierze, tradycji i kulturze, które przecież zawsze tliły się w naszych sercach, by rozpalić swój żar 104. lata temu" - powiedział.

Michał Zieliński podkreślił, że nie byłoby Rzeczypospolitej w obecnym kształcie jej granic, gdyby nie zwycięskie powstanie wielkopolskie, którego 104. rocznicę obchodzić będziemy 27 grudnia. Od zeszłego roku jest to święto państwowe.

"To symboliczne i ważne dla Wielkopolan, by historia zwycięskiego powstania stawała się w świadomości wszystkich Polaków jednym z etapów na drodze do Niepodległej" – powiedział.

Wojewoda przyznał też, że tegoroczne świętowanie 11 listopada ma swój dodatkowy kontekst, którym jest wojna na Ukrainie.

"Bestialstwo Rosji zburzyło spokój Europy i Świata, wywołało kryzys energetyczny, a przede wszystkim uświadomiło rozpędzonej w konsumpcjonizmie ludzkości, że wojna z bronią w ręku nie jest reliktem przeszłości, a relatywizowanie historii prowadzi do jej okrutnego powtarzania" - powiedział.

Wojewoda zaznaczył, że nasze państwo jest liderem w niesieniu pomocy Ukrainie – począwszy od przyjęcia uchodzących przed wojną obywateli ukraińskich w naszych domach, przez zabiegi dyplomatyczne oraz pomoc militarną. "Dziś to nasi bracia walczą o swoją niepodległą, zadaniem nas wszystkich jest tę walkę wspierać, bo nasza suwerenność także nie jest dana raz na zawsze" - powiedział.

Części oficjalnej obchodów towarzyszyła defilada pododdziałów, grup rekonstrukcyjnych oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

Na terenie CSWL przygotowana została część piknikowa, w ramach której prezentują się jednostki wojskowe, jednostki administracji zespolonej i niezespolonej oraz grupy rekonstrukcyjne.

Chętni mogli poczuć się jak prawdziwi żołnierze: udostępniony został system szkolno-treningowy "Śnieżnik". Wojsko wystawiło też swoje pojazdy, w tym kołowy transporter opancerzony Rosomak oraz czołg PT-91 "Twardy". Szczególnie wiele atrakcji przygotowano dla dzieci. Gośćmi wydarzenia były osoby nie tylko z Poznania - do CSWL przybyły rodziny z Wielkopolski, a nawet sąsiednich województw.

Świętowanie Narodowego Święta Niepodległości w Poznaniu odbywa się także w Muzeum Broni Pancernej. Tam miłośnicy sprzętu wojskowego mogą zobaczyć zabytkowe pojazdy. Dla całych rodzin przygotowano gry, zabawy i wojskową grochówkę. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ ok/

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Miasto Koło
Prace ziemne przy budowie północnej obwodnicy miasta Koła rozpoczęte
19 godziny temu 13,491 3

Prace ziemne przy budowie północnej obwodnicy miasta Koła rozpoczęte

Miasto Koło
Tężnia solankowa w Kole już otwarta. Korzystają szczególnie seniorzy
20 godziny temu 7,150 2

Tężnia solankowa w Kole już otwarta. Korzystają szczególnie seniorzy

Dawno temu
Do czego prowadzi mowa nienawiści . Profilaktyka połączona z ciekawą lekcją historii
22 godziny temu 1,540 1

Do czego prowadzi mowa nienawiści . Profilaktyka połączona z ciekawą lekcją historii

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 25.04.2024
22 godziny temu 3,626

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 25.04.2024

Gmina Babiak
Gmina Babiak: wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy
22 godziny temu 489

Gmina Babiak: wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy

Kino
Zapraszamy do kina w Kole na
23 godziny temu 1,268

Zapraszamy do kina w Kole na "Kobieta z..."!

R E K L A M A