(1)
Bezchmurnie -1.2
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Upamiętnienie polskich zakładników w byłym obozie zagłady

Upamiętnienie polskich zakładników w byłym obozie zagłady

Autor: Muzeum w Chełmnie 1 tydzień temu
Upamiętnienie polskich zakładników w byłym obozie zagłady
© Muzeum w Chełmnie
Komentarzy: 1 Czytano:
1,813 razy |

15 listopada 2022 roku przypadła 83 rocznica rozstrzelania 56 zakładników polskich – pierwszych ofiar Lasu Rzuchowskiego.

R E K L A M A
1
Czytano:
1,813 razy
Udostępnij

Na grobie ofiar kwiaty i znicze złożyli przedstawiciele rodzin zamordowanych Józefa Bystrzyckiego z Majdan (gm. Dąbie) i Tadeusza Kowalewskiego z Debiny (gm. Kłodawa), w imieniu posła na Sejm RP Leszka Galemby dyrektorka biura poselskiego Agnieszka Chojnacka oraz kierownik muzeum Bartłomiej Grzanka.

Między połową września a połową listopada 1939 r., w ramach „Akcji Tannenberg” prowadzonej przez niemieckie jednostki operacyjne na obszarach wcielonych do III Rzeszy, w tym także w Kraju Warty, aresztowano, a następnie osadzono w kolskim więzieniu grupę polskich zakładników. Znaczną część z nich – 56 osób, przewieziono w dwóch transportach na teren Lasu Rzuchowskiego, gdzie zostali rozstrzelani.

W wyniku akcji śmierć ponieśli przedstawiciele wszystkich klas społecznych, m.in. rolnicy, przedsiębiorcy, przedstawiciele miejscowej inteligencji – mieszkańcy powiatu kolskiego, którzy wyróżniali się postawą patriotyczną, szacunkiem wśród miejscowej ludności czy pozycją majątkową. Akcja ta określana również mianem „Akcja Inteligencja”, była jedną z licznych na okupowanych przez Niemców terenach, prowadzonych w celu zastraszania miejscowej ludności, a w konsekwencji zmierzająca do likwidacji elity narodu polskiego. Po egzekucji ciała zamordowanych złożono w masowym grobie na terenie Lasu Rzuchowskiego.

R E K L A M A

Ciała zamordowanych zakładników ekshumowano latem 1945 r. Ekshumacja była prowadzona pod kierunkiem sędziego Władysława Bednarza. Odbył się również wtedy pogrzeb ofiar z udziałem rodzin. Dla upamiętnienia pomordowanych w 1991 r. na terenie Lasu Rzuchowskiego został wzniesiony pomnik-ołtarz, według projektu artysty-rzeźbiarza Jana Rassumowskiego. Dzięki prowadzonemu śledztwu w sprawie tej zbrodni oraz późniejszym badaniom udało się ustalić nazwiska 54 spośród 56 ofiar, których nazwiska umieszczone są na płycie pomnika. Więcej informacji znajdą Państwo w wydanej przez Muzeum broszurze.

Oceń artykuł

średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
kolanin · 1 tydzień temu
Tam dużo więcej leży Polaków. Szkoda, że brakuje władz państwowych i samorządowych, pocztów sztandarowych, księży chrześcijańskich, a szczególnie młodzieży szkolnej do uczczenia tysięcy Polaków tam pomordowanych. W obchodach innej nacji władze samorządowe umieją zorganizować i dowieść wszystkich chętnych. Wstyd, wielki wstyd.
Miasto Koło
Długie kolejki przed salonem operatora Energa w Kole
9 godziny temu 48,729 17
7 godziny temu 483
R E K L A M A
R E K L A M A
Lifestyle i życie społeczne
Duży Fiat skończył 55 lat
7 godziny temu 483