(10)
× Wszystkie informacje o 31 Finale WOŚP w Kole
Pochmurno 0
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

ZUS w Wielkopolsce skontrolował zwolnienia lekarskie. W trakcie jakich czynności wpadli chorzy?

Autor: ZUS 03 Grudzień 2022 przeczytasz w ok. 4 min.
ZUS w Wielkopolsce skontrolował zwolnienia lekarskie. W trakcie jakich czynności wpadli chorzy?
© pixabay.com
(10) | Czytano:
14,064 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

W Wielkopolsce poddano kontroli zwolnień lekarskich ponad 26 tys. osób, z czego pozbawiono prawa do zasiłku lub skrócono okres zasiłkowy prawie 1,3 tys. osobom, na kwotę przeszło 1,1 mln zł.

R E K L A M A
10
Czytano:
14,064 razy
Udostępnij

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza kontrole zwolnień lekarskich na kilku płaszczyznach.

Po pierwsze jest to kontrola zasadności zwolnień lekarskich, tzn. prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Lekarz orzecznik może wówczas przeprowadzić badanie lekarskie ubezpieczonego, skierować go na badanie specjalistyczne przez lekarza konsultanta ZUS, zlecić wykonanie badań pomocniczych, zażądać od lekarza wystawiającego zaświadczenie wyjaśnień, informacji oraz dokumentacji, na podstawie której wystawiono zaświadczenie. Wówczas lekarz może orzec brak czasowej niezdolności do pracy od następnego dnia, tzn. dana osoba może stracić prawo do zwolnienia lekarskiego od następnego dnia.

R E K L A M A

Po drugie jest to kontrola wykorzystywania zwolnień lekarskich, tzn. sprawdzanie, czy zwolnienie lekarskie wykorzystywane jest w sposób zgodny z przeznaczeniem. Kontrole takie przeprowadzają pracownicy ZUS w miejscu zamieszkania, w miejscu zatrudnienia lub wykonywania działalności przez osobę kontrolowaną. Jeżeli zwolnienie lekarskie wykorzystane zostało niezgodnie z przeznaczeniem, bo np. dana osoba w czasie zwolnienia pracowała u innego pracodawcy, wówczas traci ona prawo do zasiłku za cały okres danego zwolnienia lekarskiego.

Inicjatorem kontroli jest przede wszystkim ZUS a ich powody mogą być różne. Typowanie osób przebywających na zwolnieniach lekarskich odbywa się w sposób losowy, ale także, gdy pracownik ZUS po analizie posiadanej dokumentacji ma wątpliwości co do zasadności wypłaty świadczenia. Działania te zwrócone są między innymi w kierunku osób, które przedstawiają kolejne zaświadczenia lekarskie przeplatane krótkimi okresami zdolności do pracy, bądź w przypadku wątpliwości, czy dana osoba w czasie zwolnienia świadczy pracę lub wyjechała na wakacje.

R E K L A M A

Zakład podejmuje działania kontrolne również w przypadku uzyskania informacji i sygnałów zewnętrznych, które poddają w wątpliwość zasadność i właściwe wykorzystanie danego zwolnienia. Inicjatorem kontroli może być zatem sam pracodawca. Jeżeli ma on jakiekolwiek podejrzenia co do prawidłowości orzeczenia o niezdolności do pracy swojego pracownika, czy co do sposobu wykorzystywania zwolnienia przez pracownika, może wystąpić do ZUS o przeprowadzenie kontroli. Istotne jest też to, że płatnicy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych mogą sami przeprowadzać kontrole wykorzystywania tych zwolnień (kontrolę zasadności zwolnienia lekarskiego przeprowadza ZUS).

Najczęściej pracownicy ZUS w ramach prowadzonej kontroli stwierdzali, iż osoba w czasie zwolnienia lekarskiego u jednego pracodawcy, pracuje na rzecz drugiego pracodawcy lub też przedsiębiorca w trakcie zwolnienia wykonuje różne czynności związane z własną firmą. Zdarzyło się również, że otrzymaliśmy sygnały od współpracowników, sąsiadów lub krewnych, że na zwolnieniu lekarskim dana osoba wzięła udział w rajdzie rowerowym, festynie, a także wyjechała na wycieczkę lub remontowała mieszkanie – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

W Wielkopolsce, od 1 stycznia do 30 września 2022 r., poddano kontroli zwolnień lekarskich ponad 26128 osób, z czego pozbawiono prawa do zasiłku lub skrócono okres zasiłkowy 1262 osobom, na kwotę 1.150.500 zł.

Przykłady:

  1. W trakcie niezdolności do pracy z powodu zaburzeń psychicznych –ubezpieczona uczestniczy jako opiekun na wycieczce szkolnej swojej córki
  2. W trakcie niezdolności do pracy z powodu złamania nogi –ubezpieczony dokumentuje za pośrednictwem aplikacji internetowych ilość przejechanych na rowerze kilometrów
  3. W trakcie niezdolności do pracy z powodu schorzeń kręgosłupa- ubezpieczony układał kostkę brukową wokół swojej posesji
  4. W trakcie niezdolności do pracy z powodu ostrego zapalenia płuc-ubezpieczony dokumentuje na portalu społecznościowym zdjęcia z wyjazdu na narty
  5. W trakcie niezdolności do pracy – ubezpieczony dokumentuje na portalach społecznościowych zdjęcia z imprez klubowych, wakacji
  6. W trakcie niezdolności do pracy ubezpieczony zostaje sfotografowany będąc od wpływem alkoholu
Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (10)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Wyróżniony komentarz
Mariusz · 03 Grudzień 2022
Nic tak Polaka nie cieszy, jak donosik na sąsiada.
dyrektor · 05 Grudzień 2022
nie lekarz orzecznik tylko kat orzecznik za które otrzymuje ogromne pieniądze z naszych składek ZUSowskich
Pan X · 04 Grudzień 2022
Kontrolę ZUS zrobić powinien u rolników którzy mają po 200ha i nie mają zgłoszonych pracowników.
Halina · 05 Grudzień 2022
ciekawe czy gospodarstwo posła ze wsi zatrudnia ludzi na umowę o prace.
Irek · 04 Grudzień 2022
Gil niektórym fika, gdy ktoś pójdzie na zwolnienie, być może, żeby ratować się przed bankructwem firmy i mieć z czego przeżyć. A jak potężne przekręty robią w samym rządzie, na górze to niech sobie robią. Mentalność...
Agata · 03 Grudzień 2022
A ta pięść zaciśnięta na obrazku do tego tematu- to pięść TUSKA?
Czytelnik · 04 Grudzień 2022
Nie, to część ręki sprawiedliwości ludowej!
Anty... · 03 Grudzień 2022
Ukrócić krętactwo. Czasy PRLu i Tuska już minęły bezpowrotnie
Mariusz · 03 Grudzień 2022
Nic tak Polaka nie cieszy, jak donosik na sąsiada.
Czytelnik · 04 Grudzień 2022
@ Gapa. Nie jesteś żadną donosicielką, nie martw się. Jeśli już to jesteś jedynie sygnalistką, co jest zachowaniem prospołecznym i akceptowalnym.
Gapa · 03 Grudzień 2022
Donos, czy dbałość o nasze wspólne pieniądze, bo zasiłki są z naszych pieniędzy? Ktoś oszukuje, a my mamy za to płacić? Ja też ostatnio nie wytrzymałam i zadzwoniłam gdzie trzeba, jak mój sąsiad kolejny tydzień palił śmieciami w piecu. Smród był na pół osiedla, żółty dym i czuć było plastikiem. I co, miałam czekać kolejne tygodnie, żeby nas wszystkich nadal truł? Jestem donosicielką czy po prostu zadbałam o zdrowie mojej rodziny oraz sąsiadów?
Gmina Grzegorzew
Grzegorzew znów będzie miastem? Dyskusja w trakcie sesji
13 godziny temu 3,179 10

Grzegorzew znów będzie miastem? Dyskusja w trakcie sesji

Powiat Kolski
30 tysięcy porodów w Wielkopolsce w 2022 r. 46% porodów w kolskim szpitalu to mieszkańcy z sąsiednich powiatów
14 godziny temu 1,330 1

30 tysięcy porodów w Wielkopolsce w 2022 r. 46% porodów w kolskim szpitalu to mieszkańcy z sąsiednich powiatów

Pożary
Autostrada A2: Jedno z kół naczepy zapaliło się w trakcie jazdy
16 godziny temu 4,257

Autostrada A2: Jedno z kół naczepy zapaliło się w trakcie jazdy

Muzeum
Magiczny Lechistan - nowa wystawa w kolskim muzeum
1 dzień temu 499

Magiczny Lechistan - nowa wystawa w kolskim muzeum

Inne
Rusza nowy cykl Grand Prix Koło 2023
1 dzień temu 1,320

Rusza nowy cykl Grand Prix Koło 2023

Inne
Wolontariusze WOŚP przeszli szkolenie z bezpieczeństwa w trakcie kwesty
1 dzień temu 1,728 4

Wolontariusze WOŚP przeszli szkolenie z bezpieczeństwa w trakcie kwesty

R E K L A M A
R E K L A M A
Przasnysz