(3)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Słonecznie 18.7
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
reklama
reklama

Kłodawa świętowała Barbórkę. Wielu gości na obchodach [ZDJĘCIA]

Autor: UW Poznań, Diecezja Włocławska, Redakcja e-kolo.pl 05 Grudzień 2022 przeczytasz w ok. 4 min.
Kłodawa świętowała Barbórkę. Wielu gości na obchodach [ZDJĘCIA]
© UW Poznań
(3) | Czytano:
8,853 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

4 grudnia obchodzimy święto wszystkich górników, których odpowiedzialnej i często niebezpiecznej pracy patronuje święta Barbara. W tegorocznych obchodach Barbórki w Kłodawie udział wzięło wielu gości w tym wojewoda wielkopolski Michał Zieliński oraz I wicewojewoda Aneta Niestrawska.

R E K L A M A
3
Czytano:
8,853 razy
Udostępnij

Kłodawska kopalnia stanowi kluczowe ogniwo wielkopolskiej, jak również polskiej gospodarki. Kopalnia Soli „Kłodawa” S.A. to największa i najgłębsza kopalnia soli w całej Polsce, w której wydobywana jest najczystsza sól kamienną na świecie o barwie białej i unikalnej różowej, będąc tym samym jedynym złożem tej soli w Europie. Organizowane przez kopalnię uroczystości barbórkowe były okazją dla przedstawicieli władz państwowych, samorządowych oraz lokalnych parlamentarzystów do celebrowania górniczych tradycji.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji górników i ich rodzin w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie. Następnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłodawie odbyła się uroczysta Akademia Barbórkowa, podczas której wojewoda odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego.

- Barbórka to dzień symbolicznie wieńczący rok ciężkiej i odpowiedzialnej pracy górników, dzień przekonujący o sile i pięknie wielowiekowej tradycji, współtworzącej tożsamość górniczego stanu. Barbórkowe uroczystości, jako część wspólnego dziedzictwa naszej Ojczyzny, pozostają symbolem polskiego ducha, przekazywanego z pokolenia na pokolenie etosu pracy i unikatowej górniczej kultury

– pisał w liście skierowanym do organizatorów i uczestników uroczystości premier.

W uroczystości udział wzięła również I wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska, która reprezentowała ministra - członka Rady Ministrów, sekretarza Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Zbigniewa Hoffmanna.

- Kłodawska kopalnia jest solą tej ziemi – od lat buduje ekonomiczną pomyślność naszego regionu Wielkopolski Wschodniej. Jest także tutaj jednym z ważniejszych pracodawców. Wszyscy pozostajemy dumni z naturalnych zasobów kopalni oraz wytrwałej pracy górników. Pamiętajmy o tym, że działalność kopalni wykracza poza województwo wielkopolskie i jest strategiczna również dla całej Polski

– podkreślał minister Hoffmann w odczytanym przez wicewojewodę liście.

Uroczystości barbówkowe swoją obecnością zaszczycili również Poseł RP Leszek Galemba, Poseł RP Witold Czarnecki, Starosta Kolski Robert Kropidłowski, Radna Sejmiku woj. Wielkopolskiego Zofia Itman, Radny Powiatu Kolskiego Radomir Piorun i inni. 

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Mszę św. celebrował Biskup Krzysztof Wętkowski

– Macie być solą ziemi, to jest wskazówka od Pana Jezusa. Nasze życie ma mieć smak, a tą solą w życiu chrześcijanina jest wiara o którą trzeba się nieustannie troszczyć

– mówił biskup włocławski Krzysztof Wętkowski 

Na modlitwie zgromadzili się m.in. górnicy miejscowej kopalni soli wraz z rodzinami. W homilii biskup diecezjalny ukazał aktualność przesłania, jakie św. Barbara pozostawiła dla współczesnych. Nawiązując do atrybutów świętej, przybliżył symbolikę wieży, która oznacza uwięzienie. – Bywa, że człowiek jest uwięziony przez okoliczności zewnętrzne, albo wewnętrzne, które może stworzyć własnymi wyborami – tłumaczył homilista, dodając, że św. Barbara uczy, że człowiek duchowo zawsze pozostaje wolny, jak tylko chce i żadne prześladowania nie są w stanie złamać duchowej wolności człowieka. 

Wskazując na miecz, jako symbol męczeństwa patronki górników, hierarcha zauważył, że przypomina on prawdę, że życie człowieka na ziemi jest nieustannym bojowaniem. – Chociaż pragniemy pokoju, duchowego i międzyludzkiego, na świecie zawsze będzie napięcie między dobrem a złem – powiedział bp Wętkowski.

Mówiąc zaś o kielichu z Krwią Pańską i Hostią, pasterz diecezji powiedział, że jest to wskazówka, że mocy duchowych należy szukać w Eucharystii. Przywołując słowa Pana Jezusa: „wy jesteście solą ziemi” (Mt 5, 13), biskup diecezjalny zauważył, że jest to wskazówka dla chrześcijan: mają nadawać życiu smak. – Najbardziej wyczuwalnym smakiem ma być nasza wiara. Ona jest solą nadającą smak i sens naszemu życiu – wskazywał homilista.

Nawiązując zaś do Ewangelii dnia, wyjaśnił znaczenie wezwanie do prostowania ścieżek dla Pana. – To nie tylko pójście do spowiedzi, ale także przebaczenie krzywd, odłożenie zawiści i nienawiści – wyliczał bp Wętkowski, zaznaczając, że sama przynależność do wspólnoty niczego nie gwarantuje. – Fakt, że jesteśmy ochrzczeni i przynależymy do Kościoła nic nie znaczy – stwierdził biskup diecezjalny, zachęcając do nieustanej troski o rozwój i pogłębianie własnej wiary.

 Na zakończenie Mszy św. miało miejsce zawierzenie górników i ich pracy św. Barbarze oraz modlitwa za tych, którzy zginęli w kopalni.

GALERIA ZDJĘĆ
GALERIA ZDJĘĆ


zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii zdjecie w galerii
Oceń artykuł
średnia ocena: 5 liczba głosów: 1
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (3)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Gwiazda · 05 Grudzień 2022
Dziękuję za wspaniałą Barbórkę. Polska ma wspaniałych górników, możemy być dumni. Gratulacje!
LUKASZEWSKA RYSZARDA · 05 Grudzień 2022
JAK SIE OGLADA ZDJECIA Z KLODAWSKIEJ BARBORKI WNIOSEK JEDEN PISOWSKA ELITA W PELNYM SKLADZIE PANIE NADIN MAKA TEZ JUZ OSOBISCIE ODWIEDZASZ OKOLICE KOLA? TERAZ Z PANEM BRZECKIM CHODZICIE W PARZE ZA REKE ZMIENILY SIE PIORYTETY POLICJI ZAPRASZAM PANOW W KAZDY CZWARTEK NA SPOTKANIA KOLKA ROZANCOWEGO POPROWADZE KATECHEZE
Lucek · 05 Grudzień 2022
Kobito, PiSu nie było a były kopalnie. O czy Ty wogóle piszesz. PO już nie ma a zakłady pracy takie jak kopalnie czy produkcje będą.
Powiat Kolski
Przedecz będzie miał nowego proboszcza. Biskup wręczył dekret
2 godziny temu 2,181

Przedecz będzie miał nowego proboszcza. Biskup wręczył dekret

Miasto Koło
Obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Kole
3 godziny temu 624

Obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Kole

Biblioteka
Jak nie czytam, jak czytam
9 godziny temu 359

Jak nie czytam, jak czytam

Gmina Kościelec
Kościelec zaprasza do siebie na koncert plenerowy. Powitanie Wakacji!
10 godziny temu 2,327 2

Kościelec zaprasza do siebie na koncert plenerowy. Powitanie Wakacji!

Kultura i rozrywka
Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania
10 godziny temu 619

Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania

Kultura i rozrywka
Olga Bejm nagrodzona na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym
12 godziny temu 3,124 2

Olga Bejm nagrodzona na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym

9 godziny temu 359
R E K L A M A