× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Pochmurno 8
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
reklama
reklama

Abonament RTV w górę. Sprawdź, jak zapłacić mniej albo w ogóle

Autor: News4Media 02 Styczeń 2023 przeczytasz w ok. 4 min.
Abonament RTV w górę. Sprawdź, jak zapłacić mniej albo w ogóle
© canva
(0) | Czytano:
3,078 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Nowy rok to nowe… podwyżki. Wkrótce wzrośnie m.in. opłata za abonament radiowo-telewizyjny. Na szczęście Polacy mogą skorzystać z ulg. Niektórzy nie wydadzą ani grosza.

R E K L A M A
0
Czytano:
3,078 razy
Udostępnij

Z początkiem 2023 roku za abonament radiowo-telewizyjny zapłacimy ponad 10 proc. więcej. Choć Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) przewidziała zniżki, i tak zapewne wielu z nas nie odprowadzi daniny. Rokrocznie abonamentu nie płacą miliony Polaków. Ale czy w ogóle trzeba wpuszczać kontrolera?

Płacisz wcześniej, płacisz mniej 

W 2023 roku abonament RTV w przypadku telewizji lub telewizji i radia wyniesie 27,3 zł (24,5 zł w 2022 roku) miesięcznie, a w przypadku radia 8,7 zł (7,5 zł w 2022 roku).

Na największą zniżkę – 10-procentową – może liczyć płatnik, który do 25 stycznia za abonament RTV zapłaci z góry za cały rok. Nieco mniej – 5 proc. – zaoszczędzi osoba płacąca za pół roku z góry. Jeśli abonament RTV opłacimy z wyprzedzeniem za kwartał, zaoszczędzimy 4 proc., a gdy za 2 miesiące – 3 proc. miesięcznej opłaty.

Do wniesienia opłaty abonamentowej zobowiązane są osoby posiadające i użytkujące odbiornik  telewizyjny lub radiofoniczny w gospodarstwie domowym lub samochodzie, który jest ich własnością. Abonament powinny płacić także m.in. sanatoria, żłobki, szkoły wyższe czy ogólnie zakłady pracy.

Odbiornik RTV należy zarejestrować w placówce Poczty Polskiej lub na jej stronie internetowej w ciągu 14 dni od momentu wejścia w jego posiadanie.

Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

Z opłat abonamentowych zwolnione są osoby:

  • zaliczone do I grupy inwalidzkiej / całkowicie niezdolne do pracy,
  • bezrobotne,
  • które ukończyły 75 lat,
  • które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, jeśli jej wysokość nie przekracza miesięcznie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
  • a także weterani będący inwalidami wojskowymi / wojennymi i ich rodziny,
  • osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych, np. zasiłku stałego czy przedemerytalnego.

Dokument potwierdzający uprawnienie do zwolnienia z opłat wraz z oświadczeniem należy przedstawić w urzędzie Poczty Polskiej. Zwolnienie przysługuje od początku miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełniono formalności.

Z uwagi na szczególne względy społeczne lub przypadki losowe na wniosek abonenta dłużnika jego zaległość może zostać rozłożona na raty lub umorzona.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Kupują, ale nie rejestrują

Mimo że niemal w każdym domu znajduje się odbiornik telewizyjny, do końca 2019 roku zarejestrowało go zaledwie 48,28 proc. Polaków. W celu wykrycia nieuczciwych praktyk pracownicy urzędów skarbowych i Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej prowadzą kontrole. Tych drugich nie należy jednak utożsamiać z listonoszami. Jeśli zechcą odwiedzić nasz dom lub sprawdzić auto, powinni okazać stosowne upoważnienie, legitymację służbową i swój dowód osobisty.

Ze względu na to, że formalnie płacimy za użytkowanie odbiornika (a nie tylko jego posiadanie), kontrolerzy muszą sprawdzić, czy takowy działa. Dopiero potem weryfikują, czy regularnie wnosimy za niego opłatę.

Jeśli kontrolerzy wykażą, że nie zarejestrowaliśmy odbiornika, możemy otrzymać karę w wysokości nawet 30-krotności miesięcznej stawki za abonament. W sytuacji, gdy go zarejestrowaliśmy, ale nie opłacamy stale abonamentu, otrzymamy upomnienie. Jeżeli to nie przyniesie skutku, sprawa najpewniej trafi do urzędu skarbowego.

Co ciekawe, wielu prawników twierdzi, że obecnie nie ma przepisów, które mogłyby zmusić nas pod groźbą kary do wpuszczenia kontrolera.

Miliony zysku

Jak podały Wirtualne Media, powołując się na Ministerstwo Finansów, w okresie od stycznia do końca maja 2020 roku udało się odzyskać 26,8 mln zł ze 153 mln zł, które objęto tytułami wykonawczymi.

Rok wcześniej (w skali rocznej) ściągnięto 81 mln zł przy 204,4 mln zł do odzyskania.

Od stycznia do 30 września 2022 roku wszczęto postępowania egzekucyjne na podstawie blisko 40 tys. tytułów wykonawczych wystawionych w związku z nieopłaconym abonamentem RTV. 

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
Podobne tematy
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani.
Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji!
Wypadki
Nietrzeźwy kierowca sprawcą kolizji na autostradzie A2
23 godziny temu 11,422 3

Nietrzeźwy kierowca sprawcą kolizji na autostradzie A2

Polityka
19:00 - wywiad na żywo z Przewodniczącym Rady Miejskiej Koła
1 dzień temu 10,419 31

19:00 - wywiad na żywo z Przewodniczącym Rady Miejskiej Koła

Polityka
Będzie powtórka z głosowania nad kredytem dla MZEC! Zwołano sesję nadzwyczajną
1 dzień temu 21,640 72

Będzie powtórka z głosowania nad kredytem dla MZEC! Zwołano sesję nadzwyczajną

Gmina Grzegorzew
Grzegorzew: eliminacje gminne Turnieju Wiedzy Pożarniczej
1 dzień temu 3,857

Grzegorzew: eliminacje gminne Turnieju Wiedzy Pożarniczej

Biblioteka
Laureaci konkursu plastycznego
1 dzień temu 1,061

Laureaci konkursu plastycznego "Motanka"

Miasto Koło
Niedziela Palmowa - początek Wielkiego Tygodnia
1 dzień temu 848

Niedziela Palmowa - początek Wielkiego Tygodnia

23 godziny temu 303
R E K L A M A
R E K L A M A
Przasnysz