(11)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Wiatr ze śniegiem 2.8
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

6 stycznia Święto Trzech Króli

Autor: News4Media 06 Styczeń 2023 przeczytasz w ok. 3 min.
6 stycznia Święto Trzech Króli
© archiwum e-kolo.pl
(11) | Czytano:
10,403 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Święto Trzech Króli-Objawienia Pańskiego jest jednym z najstarszych w Kościele katolickim. Obchodzimy je 6 stycznia. Tego dnia na naszych drzwiach pojawia się napis K+M+B.

R E K L A M A
11
Czytano:
10,403 razy
Udostępnij

Na Wschodzie to święto celebrowano już w III wieku, wcześniej niż Boże Narodzenie. Na Zachodzie pojawiło się 100 lat później. Pierwsi chrześcijanie tego dnia świętowali Boże Narodzenie i tradycję tę zachowują dotychczas chrześcijanie obrządku wschodniego, wyznawcy Prawosławia i grekokatolicy.

Dopiero w końcu IV wieku do liturgii Kościoła wprowadzone zostały dwie odrębne uroczystości: Boże Narodzenie – 25 grudnia i święto Trzech Króli-Objawienia Pańskiego – 6 stycznia. Zamyka ono cykl bożonarodzeniowych uroczystości religijnych.

Mędrcy świata, monarchowie…

Święto Trzech Króli zostało ustanowione na pamiątkę hołdu oddanego Jezusowi przez trzech Mędrców ze Wschodu (z Indii, Persji i Arabii) o imionach: Kacper, Melchior i Baltazar. Według Ewangelii św. Mateusza – przypomina portal hit.policja.gov.pl – na wieść o narodzinach Jezusa zjawili się oni w Betlejem, gdzie w ubogiej stajence odnaleźli  niemowlę, które było bóstwem w ludzkiej postaci, przyszłym Zbawicielem (oczekiwanym Mesjaszem).

Trzej Królowie padli przed nim na kolana, żeby oddać mu pokłon, i złożyli przywiezione dary: złoto – symbol godności królewskiej, kadzidło – symbol godności kapłańskiej oraz mirrę – symbol wypełnienia proroctw i zapowiedź śmierci Zbawiciela.

Trzej Królowie czczeni są jako patroni podróżujących, pielgrzymów, handlowców, właścicieli gospód oraz kuśnierzy.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

12 szczodrych dni i wieczorów

W dawnej Polsce ze świętem tym wiązały się różne zwyczaje domowe. Dzień Trzech Króli, szczodry i święty, był ostatnim spośród 12 szczodrych dni i wieczorów. Był więc dniem poczęstunków, odwiedzin, wręczania sobie drobnych darów. Do domów przychodzili różni kolędnicy, a wśród nich chłopcy przebrani za Trzech Króli, w złotych, tekturowych koronach i – bywało – w szatach liturgicznych, starych i podniszczonych kapach i ornatach, wypożyczonych z zakrystii kościelnej. Tak jak inni kolędnicy, składali gospodarzom życzenia i wypraszali datki.

Obecnie święto Trzech Króli to przede wszystkim uroczystość kościelna, podczas której święci się kawałki kredy i mirrę (czyli zmieszane z żywicą zioła). Do niedawna, np. na południu Polski, zwłaszcza na wsi, świeciło się w tym dniu przyniesioną z domu, chociażby najskromniejszą biżuterię, aby przynosiła swym właścicielom szczęście i bogactwo.

Dzisiaj przyniesioną do i z kościoła do domu poświęconą kredą pisze się na drzwiach wejściowych poprzedzielane krzyżykami litery K+M+B, czyli pierwsze litery imion Trzech Króli.

Gomułka skasował święto

W Polsce Święto Objawienia Pańskiego jest znane bardziej jako Święto Trzech Króli. Zawsze było obchodzone bardzo uroczyście. Za czasów monarchii – z udziałem króla, po odzyskaniu niepodległości – najwyższych władz państwowych. I tak jest do dziś.

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
Podobne tematy
R E K L A M A
Komentarze (11)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani.
Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji!
Wyróżniony komentarz
Jolka · 07 Styczeń 2023
Napisz sobie co chcesz gdzie chcesz bo wiesz co to normalnych ludzi?
wera · 07 Styczeń 2023
Na drzwiach piszemy C+M+B a nie K+M+B
Anty... · 09 Styczeń 2023
na czole sobie napisz
Gość · 09 Styczeń 2023
Dla niektórych ważne, dla innych nie, tak powinna wyglądać wolność wyznania i poszanowanie innych. Jedni będą pisać K albo C, bo to ich wiara, bo to coś dla nich ważnego, dla innych nieznaczące napisy. I jedni i drudzy powinni uszanować swoje poglądy. Ale na to trzeba chyba jeszcze że 100-200 lat, o ile w ogóle jest to możliwe
Rob · 08 Styczeń 2023
A co to kuźwa za różnica, co nabazgrolisz na swoich drzwiach. Ja proponuję : ***** ***
Gość · 07 Styczeń 2023
Jak przypominał rzecznik Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak SJ, obie formy są prawidłowe. Napis na drzwiach jest niczym innym, jak prośbą o błogosławieństwo dla domu przez wstawiennictwo świętych Kacpra, Melchiora i Baltazara. Oficjalne nauczanie Kościoła w tej kwestii jest zawarte w "Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii", opublikowanym 17 grudnia 2001 r. przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, za zgodą Ojca Świętego Jana Pawła II
Polak · 07 Styczeń 2023
Jedni piszą to co miliony Polaków czyli C+M+B a reszta uwielbia Putina i Tuska. Proste
Jolka · 07 Styczeń 2023
Napisz sobie co chcesz gdzie chcesz bo wiesz co to normalnych ludzi?
Halina · 06 Styczeń 2023
A szafarz był?
olek · 08 Styczeń 2023
Halina? ty nie masz się czym zajmować , kimkolwiek jesteś, tylko pisaniem głupot w internecie? Może tak.Jeśli jesteś kobietą - ( jeśli Cię na to stać) , idź do fryzjera, kosmetyczki, zrób manicure,lub kup porcje rosołowe dla rodziny i ugotuj smaczny obiad. Taniej cię to wyjdzie niż pisać ciągle głupoty. Pozdrawiam. Nie jestem złośliwa, ale czytać się tego nie da.
olek · 06 Styczeń 2023
Był. Nie widziałaś?
Czytelnik · 06 Styczeń 2023
"Pochodzili oni przede wszystkim z ziemi chaldejskiej, czyli z Babilonu, bądź też z Persji. Mędrców zatem poszukujemy na terenie współczesnego Iraku oraz Iranu" "Zdaniem dr. Andrzeja Krasnowolskiego, miejsce pochodzenia Mędrców należy traktować bardziej jako sferę domysłów, ponieważ nie można identyfikować ich z jakimkolwiek państwem czy z konkretną kulturą."
Polityka
Kolski cieplik prosi miasto o poręczenie kredytu
2 godziny temu 4,586 15

Kolski cieplik prosi miasto o poręczenie kredytu

Inne
Walne zebranie jednostki OSP Ruszków Pierwszy
18 godziny temu 2,006

Walne zebranie jednostki OSP Ruszków Pierwszy

Gmina Koło
Dobry występ warcabistów z SP Wrząca Wielka na finale wojewódzkim
18 godziny temu 1,484

Dobry występ warcabistów z SP Wrząca Wielka na finale wojewódzkim

Sport
Orzeł Grzegorzew dominuje w meczu inauguracyjnym
20 godziny temu 5,087 1

Orzeł Grzegorzew dominuje w meczu inauguracyjnym

Miasto Koło
Folklorem Malowane - jarmark wielkanocny w kolskim MDK
1 dzień temu 4,606 3

Folklorem Malowane - jarmark wielkanocny w kolskim MDK

Inne
GKS Osiek Wielki: remis na otwarcie
1 dzień temu 4,322

GKS Osiek Wielki: remis na otwarcie

R E K L A M A
R E K L A M A
Przasnysz