(7)
× Wszystkie informacje o 31 Finale WOŚP w Kole
Zamglenie -1
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Wielkanocne ceny przebiją Boże Narodzenie?

Autor: News4Media 1 tydzień temu przeczytasz w ok. 4 min.
Wielkanocne ceny przebiją Boże Narodzenie?
© istock
(7) | Czytano:
1,433 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Zdecydowana większość Polaków nie wierzy, że w tym roku ceny zaczną spadać. Nie wierzą też rządowym obietnicom, że tak się stanie. Są przekonani, że jest i będzie drogo i coraz drożej.

R E K L A M A
7
Czytano:
1,433 razy
Udostępnij

Podwyżki cen w sklepach na koniec 2022 roku nie były szczytem drożyzny. W najbliższych miesiącach codzienne zakupy będą nas coraz więcej kosztowały. Z niektórych prognozy wynika, że w lutym inflacja dobije do nawet 20 proc.

Najbardziej mogą drożeć produkty tłuszczowe, mięso, nabiał, produkty sypkie, warzywa. Nawet jeśli dynamika podwyżek wyhamuje, to rachunki w sklepach raczej nie spadną.

A co sądzą o tym sami zainteresowani, czyli konsumenci robiący codzienne zakupy?

Polacy stracili wiarę w szybki spadek cen

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Business Insider 36,6 proc. Polaków nie wierzy w to, że ceny żywności w sklepach zaczną spadać. 26,7 proc, jest przekonanych, że nie nastąpi to w tym roku.Zdecydowana mniejszość badanych oczekuje, że codzienne zakupy potanieją w perspektywie 4-6 (7,5 proc.) lub 7-9 miesięcy (7,4 proc.).

– To pokazuje, że Polacy stracili wiarę w szybki spadek cen – komentuje dla MondayNews dr Krzysztof Łuczak, główny ekonomista Grupy BLIX.

Tę postawę ugruntowuje w nich to, co dzieje się na linii inflacja-ceny. Bo – co prawda – inflacja maleje już drugi miesiąc z rzędu, ale zakupy nic nie tanieją.

– Według mnie jest szansa na to, że w II lub w III kwartale tego roku wyhamuje dynamika wzrostu cen, ale taniej w sklepach nie będzie. Drożyzna pozostanie z nami na dłużej – nie ma wątpliwości Łuczak.

Myślenie życzeniowe

To częściej kobiety niż mężczyźni nie wierzą w to, że ceny zaczną spadać. Tak twierdzą przede wszystkim osoby w wieku 36-55 lat, ze średnim wykształceniem. A już zupełnie w spadek cen nie wierzą Polacy mieszkający na wsiach i w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców.

– Te wyniki nie dziwią, bo to kobiety częściej niż mężczyźni robią zakupy. A inflację najbardziej odczuwają ludzie słabiej wykształceni, czyli częściej mający mniejsze dochody. Trudno jest także mieszkańcom biedniejszych, małych ośrodków i wsi. Oni wszyscy reagują najbardziej pesymistycznie – stwierdza w komentarzu dla MondayNews dr Maria Andrzej Faliński, były wieloletni dyrektor generalny Polskiej Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHID).

Natomiast o tym, że ceny nie spadną w tym roku, częściej mówią mężczyźni niż kobiety. Uważają tak przede wszystkim osoby w wieku 18-22 lat. Ponadto ten pogląd wyrażają głównie Polacy z wyższym wykształceniem i z miesięcznymi dochodami netto na poziomie 3000-4999 zł. W całym kraju tak deklarują najczęściej konsumenci zamieszkali w miastach liczących co najmniej 500 tys. ludności.

– Jest w tym element myślenia życzeniowego. Bo na razie nie ma racjonalnych argumentów przemawiających za spadkiem cen w sklepach – komentuje dr Faliński.

Niewielka cześć Polaków wierzy jednak w różnego rodzaju zapowiedzi i obietnice polityków, że ceny za kilka miesięcy będą mocno spadać. Tyle że badanie pokazuje…

– …że większość konsumentów nie przyjmuje na poważnie oficjalnego optymizmu NBP i rządu. Skutkiem jest utrata zaufania do władzy oraz mniejszy lub większy pesymizm – podkreśla Faliński.

R E K L A M A

Będzie drogo i coraz drożej

Według GUS w listopadzie 2022 r. ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły rok do roku o 22,3 proc. Według „Indeksu cen w sklepach detalicznych” – 25,8 proc.  Zdaniem Falińskiego oba odczyty nie są jeszcze szczytem drożyzny. Jak mówi, w 2023 r. podwyżki przebiją te z 2022.

– Jeśli osiągniemy maksimum wzrostów w kwietniu lub w maju 2023 r., to naprawdę będzie sukcesem – podkreśla. – Ale to nie oznacza, że wówczas towary staną się tańsze. Wciąż będzie drogo i coraz drożej, choć skoki cen będą miały mniejszą dynamikę.

W opinii ekspertów w najbliższych miesiącach nie ma szans na wyhamowanie dynamiki wzrostu cen. Co więcej, podniesie je jeszcze powrót 23-procentowej stawki VAT na paliwo. Dynamika wzrostu cen przed Wielkanocą będzie na poziomie, jaki obserwowaliśmy przed Bożym Narodzeniem. Nie wszyscy eksperci podzielają tę prognozę.

– Uważam, że przed Wielkanocą ceny w sklepach mogą być dużo wyższe niż były przed Bożym Narodzeniem. I to dla konsumentów może być sporym szokiem – ostrzega w rozmowie z MaondayNews Julita Pryzmont z agencji badawczo-analitycznej Hiper-Com Poland.

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
Podobne tematy
R E K L A M A
Komentarze (7)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Xyz · 6 dni temu
Naprawdę współczuję premierowi i prezesowi. Pewnie spać nie mogą bo myślą cały czas jak pomóc Polakom, jak im ulżyć w tym ciężkim czasie...
Gość · 1 tydzień temu
I tak jest lepiej niż za Peło...
Anty2 · 1 tydzień temu
Za Tuska byłoby jeszcze drożej
rok · 1 tydzień temu
dobrobyt nieudacznikow pisuarow
He he he · 1 tydzień temu
Oby tylko cukier był, olej i paliwo. Pamiętamy jak opozycja straszyła Polaków że tego zabraknie. Ha ha ha
Gość · 1 tydzień temu
Ile ci płacą za te wpisy?
Gość · 1 tydzień temu
Będzie olej cukier i paliwo po 20zl.
Muzeum
Magiczny Lechistan - nowa wystawa w kolskim muzeum
11 godziny temu 308

Magiczny Lechistan - nowa wystawa w kolskim muzeum

Inne
Rusza nowy cykl Grand Prix Koło 2023
13 godziny temu 909

Rusza nowy cykl Grand Prix Koło 2023

Inne
Wolontariusze WOŚP przeszli szkolenie z bezpieczeństwa w trakcie kwesty
14 godziny temu 1,013 1

Wolontariusze WOŚP przeszli szkolenie z bezpieczeństwa w trakcie kwesty

Gmina Koło
Szkoła w Powierciu przejdzie termomodernizację. Inwestycja realizowana przy środkach zewnętrznych
16 godziny temu 2,891 7

Szkoła w Powierciu przejdzie termomodernizację. Inwestycja realizowana przy środkach zewnętrznych

Powiat Kolski
Powiat Kolski: Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami
1 dzień temu 4,929 3

Powiat Kolski: Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami

Powiat Kolski
Gmina Olszówka: Najpopularniejsze imiona wśród noworodków?
1 dzień temu 3,220

Gmina Olszówka: Najpopularniejsze imiona wśród noworodków?

18 godziny temu 512
R E K L A M A
R E K L A M A
Przasnysz