(3)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Częściowe zachmurzenie 0
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
reklama
reklama

Kolej Plus w Wielkopolsce - nowe połączenia i dogodniejsze podróże, w tym między Koninem a Turkiem

Autor: UW Poznań 27 Styczeń 2023 przeczytasz w ok. 6 min.
Kolej Plus w Wielkopolsce - nowe połączenia i dogodniejsze podróże, w tym między Koninem a Turkiem
© UM Wielkopolski
(3) | Czytano:
3,140 razy | przeczytasz w ok. 6 min.

Zwiększy się dostęp do kolei w Wielkopolsce – mieszkańcy Turku, Międzychodu, Czarnkowa, Gostynia, Śremu zyskają dogodny dostęp do kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego pięć umów na projekty z Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r. Inwestycje szacowane są na ok. 2,2 mld zł.

R E K L A M A
3
Czytano:
3,140 razy
Udostępnij

Podpisanie umów między PLK S.A. a samorządem woj. wielkopolskiego umożliwia ogłoszenie przetargów na określenie szczegółowego zakresu inwestycji. Dokumentacja jest niezbędna do rewitalizacji czterech linii i budowy nowej trasy kolejowej. Inwestycje, o łącznej długości ponad 200 km, zwiększą dostęp do kolei. Podróże będą bardzie konkurencyjne względem innych środków transportu. Szacunkowa wartość wszystkich projektów to ok. 2,2 mld zł.

- Te inwestycje pozwolą odbudować kompleksowo sieć kolejową w Wielkopolsce. Dzięki tym przedsięwzięciom będziemy kontynuować walkę z wykluczeniem komunikacyjnym. Wielkopolanie, zwłaszcza mieszkający w mniejszych miejscowościach, będą mieli lepszy dostęp do kolei, który dotychczas był mocno ograniczony. Dofinansowane w ramach programu projekty to zwiększenie szans zawodowych dla tych mieszkańców, ale również perspektywy rozwoju całego regionu właśnie poprzez postęp kolejnictwa – podkreśla wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Pociąg na trasie Konin – Turek

Między Koninem a Turkiem przez Tuliszków planowana jest budowa zelektryfikowanej jednotorowej linii. Przejazdy między Turkiem a Koninem zajmą  42 minuty, a do Poznania linią Warszawa – Poznań ok. 2h 10 min. Na ok. 38 km trasie możliwe będą przejazdy z prędkością 120 km/h. Przewidziano perony dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszaniem się w siedmiu lokalizacjach: Brzeźno, Żychlin, Żdżary, Tuliszków, Słodków, Turek Zachodni i Turek. Zachowana zostanie możliwość budowy czterech kolejnych przystanków: Kiszewy, Grzymiszew, Imiełków i Obrzębin.

Pociągi pasażerskie wrócą do Czarnkowa

Trasa, wykorzystywana od 30 lat w ruchu towarowym (linie nr 390 i 236), zostanie przystosowana do przewozów pasażerskich. Przebudowany na ok. 64 km odcinku tor pozwoli na przejazdy z prędkością 120 km/h. Linia zostanie połączona ze zmodernizowaną trasą Poznań – Piła. Pociągi dojadą z Czarnkowa do Poznania w ok. 1h 40 min. Dogodną obsługę podróżnych zapewnią odpowiednio przygotowane perony w: Czarnkowie (Czarnków i Czarnków Zachodni), Goraju, Lubaszu, Jędrzejewie, Połajewie, Ryczywole, Runowie i Wągrowcu (Zachód). Prace obejmą też stację Rogoźno Wielkopolskie. W przyszłości możliwa będzie budowa kolejnych przystanków: Pianówka, Lubasz Zachód, Prusinowo, Ciążyń, Skrzetusz, Wiardunki, Kaziopole, Potuły, Runowskie i Wiatrowiec.

Kolej dojedzie do Międzychodu

Niewykorzystywana od 1995 r. linia Szamotuły – Międzychód (linia nr 368) zapewni przejazdy trakcją spalinową z prędkością 120 km/h. Trasa „włączy się” w zmodernizowaną już na wielkopolskim odcinku linię Poznań – Szczecin. Dojazd koleją do Poznania szacowany jest na ok. 1h 30 min. Podróżni zyskają odpowiednio przygotowane perony w Szamotułach (Zachodnie), Szczepankowie, Ostrorogu, Dobrojewie, Nojewie, Chrzypsku Wielkim, Sierakowie, Kłosowicach i Międzychodzie (Międzychód Letnisko i Międzychód). Pozostawiona będzie rezerwa pod budowę 5 kolejnych przystanków (Binino, Kikowo, Ryżyn, Międzychód Bielsko i Międzychód Lipowiec).

Mieszkańcy Gostynia zyskają dostęp do pociągów na zrewitalizowanej trasie do Kąkolewa (linia nr 360)

Podróż między Gostyniem a Poznaniem zajmie ok. 1h 50 min. Na ponad 20 km niewykorzystywanej od ponad 10 lat w ruchu pasażerskim trasie będzie nowy tor. Umożliwi to przejazdy z prędkością 120 km/h. Podróżni wsiądą do pociągów z przystanków w Gostyniu (Gostyń i Gostyń Zachód), Goli, Hersztupowie, Krzemieniewie i Garzynie.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Między Śremem a Czempiniem (linia nr 369) trasie będzie nowy tor i sieć trakcyjna

Linia, niewykorzystywana od 1995 r., zostanie dostosowana do prędkości 120 km/h. Dojazd do stolicy Wielkopolski, z wykorzystaniem zmodernizowanej linii Wrocław – Poznań, szacowany jest na ok. 55 min. Nowe perony, zapewniające dogodny dostęp do pociągów, przewidziano w Manieczkach, Szymanowie, Psarskim i Śremie. Uwzględniono rezerwę terenu pod budowę kolejnych przystanków Grabianowo i Szołdry.

34 projekty do realizacji w ramach Programu Kolej Plus

Z Programu Kolej Plus do realizacji zakwalifikowano 34 inwestycje zgłoszone przez samorządy  11 województw: 7 w  śląskim, 5 w lubelskim oraz wielkopolskim, po 4 w małopolskim i mazowieckim, 3 dolnośląskim, 2 w łódzkim, po 1 w lubuskim, opolskim, podlaskim i świętokrzyskim. Projekty obejmują łącznie 34 wskazane przez wnioskodawców miasta powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie mają obecnie pasażerskich połączeń kolejowych lub połączenia wymagają usprawnienia. Dzięki realizacji Kolei Plus ok. 1,5 mln ich mieszkańców zyska lepszy dostęp do kolei pasażerskiej.

Projekty w Programie obejmują:

•          10 projektów dot. rewitalizacji linii na łączną długość ok. 315 km,

•          14 projektów dot. odbudowy lub rozbudowy linii na łączną długość ok. 516 km,

•          7 projektów dot. budowy nowych linii na łączną długość ok. 189 km,

•          3 projekty dokumentacyjne dotyczące ok. 183 km linii kolejowych.

Podstawowe warunki realizacji inwestycji w ramach Programu:

•          zapewnienie współfinansowania w wysokości co najmniej 15 proc. kosztów kwalifikowalnych przez podmioty zgłaszające i współfinansowania kosztów niekwalifikowalnych (gdy dotyczy);

•          przedłożenie deklaracji organizatora przewozów dla połączenia – min. 4 pary pociągów przez co najmniej 5 lat;

•          zawarcie umowy na realizację inwestycji pomiędzy wnioskodawcą a PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2029 r. Jego realizacja wpłynie na poprawę warunków życia mieszkańców i wzrost atrakcyjności wielu regionów.

Będący pod egidą Ministerstwa Infrastruktury Program jest wart 13,2 mld zł, w tym 11,2 mld zł stanowią środki Budżetu Państwa i ok. 2 mld środki jednostek samorządu terytorialnego. Program przyczyni się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego poprzez zapewnienie lepszego dostępu do najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego - kolei.

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (3)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani.
Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji!
Nie dla PO · 27 Styczeń 2023
A Tusk chce kasy dla SBeków. Jaki ...k!!!!!!!!!!!!!! Powinno się go bardziej dosłownie nazwać. Moja kultura osobista nie pozwala na to
Olga · 27 Styczeń 2023
To jeśli bzdury pokazywane w necie, że to odchudza w tydzień, , inne w 10 dni jeszcze inne od zaraz......tamto leczy raka, ......inne są tak rewelacyjne, że praktycznie na wszystko jest sposób ( z reklam). To po co szpitale?, po co lekarze specjaliści? Dlaczego tak wiele osób z takich,czy innych powodów umiera?. Czy czasem takie reklamy nie powinny być zakazane przez Ustawy państwowe?
Gość · 27 Styczeń 2023
Reklamy a szpitale to co innego. Te reklamy to zwykle oszustwa i naciąganie kasy. I są różne wersje zależnie od osoby, każda osoba na innym urządzeniu zobaczy coś innego zaleznie od swoich zainteresowań. Są o odchudzaniu, leczeniu raka, szybkim dorabianiu się(wszystkie fikcja i zwykle oszustwo- sam sprawdzałem;)) czy nawet jakieś matrymonialne. Są one weryfikowane ale jest tego tyle że nikt nie nadarza, szczególnie że to też idzie przez zagraniczne strony. A co do polskiego prawa, to są suplementy diety, ktore też masz w aptekach czy sklepach spożywczych i są one w 100% legalne. I oni właśnie jak cos to reklamują tylko suplementy a nie leki. Jedynie można się przyczepić do reklam wprowadzających w błąd (typu schudnij 100kg w 1 dzień czy zarob w godzinę milion)o ile w ogóle coś oni sprzedają a nie tylko zbierają kasę o nic nie wysyłają. W sieci jest pełno ostrzeżeń dla tego typu reklam i są one też usuwane ale zaraz pojawiają się nowe- zmiana nazwy firmy, nazwy produktu itp i tak w kółko. Najlepiej w nic nie klikać i uważać w sieci na zbyt cudowne okazję, czy to z reklam, czy serwisow z zakupami.
Polityka
Kolski cieplik prosi miasto o poręczenie kredytu
7 godziny temu 10,598 23

Kolski cieplik prosi miasto o poręczenie kredytu

Inne
Walne zebranie jednostki OSP Ruszków Pierwszy
23 godziny temu 3,031

Walne zebranie jednostki OSP Ruszków Pierwszy

Gmina Koło
Dobry występ warcabistów z SP Wrząca Wielka na finale wojewódzkim
23 godziny temu 1,848

Dobry występ warcabistów z SP Wrząca Wielka na finale wojewódzkim

Sport
Orzeł Grzegorzew dominuje w meczu inauguracyjnym
1 dzień temu 5,718 1

Orzeł Grzegorzew dominuje w meczu inauguracyjnym

Miasto Koło
Folklorem Malowane - jarmark wielkanocny w kolskim MDK
1 dzień temu 4,918 3

Folklorem Malowane - jarmark wielkanocny w kolskim MDK

Inne
GKS Osiek Wielki: remis na otwarcie
1 dzień temu 4,477

GKS Osiek Wielki: remis na otwarcie

R E K L A M A
R E K L A M A
Przasnysz