(4)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Mgła 6
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Sejm zwolnił myśliwych z obowiązkowych badań

Autor: News4Media 30 Styczeń 2023 przeczytasz w ok. 3 min.
Sejm zwolnił myśliwych z obowiązkowych badań
© istock
(4) | Czytano:
2,012 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Myśliwi nie będą już musieli poddawać się badaniom lekarskim i psychologicznym co 5 lat. To sukces lobby myśliwskiego w Sejmie. Po raz kolejny nie udało się przepchnąć dopuszczenie dzieci do udziału w polowaniach.

R E K L A M A
4
Czytano:
2,012 razy
Udostępnij

„Głosami posłów PiS i PSL 26 stycznia Sejm po cichu, pod pretekstem likwidowania barier administracyjnych, przegłosował zniesienie obowiązkowych badań lekarskich dla myśliwych. To zagrożenie dla Polek i Polaków”– napisała na swoim Twitterze Pracownia Bystra, która zajmuje się ochroną dzikiej przyrody.

Z ustawy wyleciał punkt 3

Ustawa o broni i amunicji: „Osoba posiadająca pozwolenie na broń (…) obowiązana jest raz na 5 lat przedstawić właściwemu organowi policji orzeczenia lekarskie i psychologiczne (…) Pozwolenie na broń wydaje się w szczególności w celach: 1) ochrony osobistej; 2) ochrony osób i mienia; 3) łowieckich”.

Sejm usunął z ustawy punt trzeci dotyczący przedstawiania orzeczeń lekarskich przez myśliwych.  Tymczasem najczęstszym powodem odbierania pozwolenia na broń są uzależnienie od alkoholu i choroby psychiczne. Dlatego zgodnie z prawem łowieckim myśliwi w Polsce mieli obowiązek stawiania się co 5 lat na badaniach.

Do 2023 r. przebadanych miało być ok. 120 tys. osób. Już nie będą musieli tego robić.

Małgorzata Tracz, posłanka Zielonych na Twitterze: „Sejm przyjął haniebne zmiany zwalniające myśliwych z obowiązkowych badań psychologicznych. Interesy lobby łowieckiego zostały postawione przed bezpieczeństwo Polek i Polaków oraz ich rodzin w czasie spacerów po polach, łąkach i lasach czy grzybobraniu”.

Jeden zabił żubra, drugi 16-latka

W Polsce coraz częściej dochodzi do wypadków na polowaniach, zranienia przypadkowych osób lub zabicia chronionych gatunków zwierząt.  

W listopadzie 2019 r. w gminie Potęgowo w województwie pomorskim doszło do zabicia żubra, gatunku znajdującego się pod ścisłą ochroną. Sprawa sprzed ponad 3 lat wróciła w styczniu 2023 r do sądy. Oskarżony o zastrzelenie żubra nie pojawił się na sali rozpraw podczas ogłoszenia wyroku.

Remigiusz C. został skazany na rok i pięć miesięcy bezwzględnego więzienia. Musi zapłacić też kilkadziesiąt tysięcy złotych ghrzywny. Mężczyznę uznano za winnego prawie wszystkich popełnionych czynów, w tym kłusownictwa i celowego zabicia gatunku chronionego.

W 2020 r. myśliwy Dariusz Ch. został oskarżony o zastrzelenie 16-letniego obywatela Kazachstanu. On i Marcin B. dostrzegli pomiędzy drzewami obiekt, który uznali za dzika. Marcin B. oświetlił cel latarką, a Dariusz Ch. strzelił. Wówczas postać, do której został oddany strzał, stanęła na dwóch nogach. Po oddaniu strzału Dariusz Ch. i Marcin B. oddalili się z miejsca zdarzenia.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Pocisk trafił 16-letniego Imanaliego. Chłopiec przyjechał do Polski, żeby się uczyć. Mieszkał w pobliskim internacie. Tego dnia wybrał się do sadu zbierać jabłka.

Jeden z jego kolegów zawiadomił wychowawcę. Mimo udzielonej pomocy 16-latek zmarł. Dzień po tragedii Dariusz Ch. i Marcin B. zostali zatrzymani przez policję.

Przecież myśliwi noszą broń

Takich wypadków jest bardzo dużo. Dlatego zwolnienie myśliwych z obowiązkowych badań psychologicznych oburza wiele grup społecznych. Pracownia Bystra alarmuje: „Nie ma tygodnia, żebyśmy nie słyszeli o wypadku z bronią na polowaniu”.

I ostrzega: „Ignorowanie wypadków z udziałem broni myśliwskiej jest skrajnie nieodpowiedzialne”.

Pojawiły się także inne głosy krytyki. Posłowie głosujący przeciwko zmianom w prawie, jak i inni politycy oraz organizacje przyrodnicze, nie kryją obaw dotyczące bezpieczeństwa Polaków. A Radosław Ślusarczyk z Pracowni Bystra zasadnie pyta: dlaczego to myśliwi mają zostać zwolnieni z badań, skoro noszą broń w miejscach publicznych?

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (4)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Wyróżniony komentarz
Po co? · 30 Styczeń 2023
Po co jakieś badania, które i tak były fikcją? Wszyscy wiedzą jak jest. To jest zamknięta klika, na polowaniach piją, z polowań wracają pod wpływem i kto im co zrobi?
Czytelnik · 31 Styczeń 2023
W taki sposób: " Zmarł tragicznie dnia 09.02.1969 r." I Sekretarz Komitetu Powiatowego PZPR w Kole. To też było polowanie. Też prawdopodobnie zakrapiane jak zresztą wtedy wszystko. Tego gościa akurat ludzie żałowali, bo był jednym z nielicznych przyzwoitych,
bukk · 30 Styczeń 2023
banda idiotow pozwoliła by ślepi głusi chodzili na polowania
Po co? · 30 Styczeń 2023
Po co jakieś badania, które i tak były fikcją? Wszyscy wiedzą jak jest. To jest zamknięta klika, na polowaniach piją, z polowań wracają pod wpływem i kto im co zrobi?
Gość · 30 Styczeń 2023
Ale oni nie piją na polowaniach!!! Oni tylko czasem strzelają na imprezach integracyjnych.
Miasto Koło
Przy prawie pełnej sali kinowej Jarosław Kawka zaprezentował program i kandydatów [FOTO]
21 godziny temu 7,611

Przy prawie pełnej sali kinowej Jarosław Kawka zaprezentował program i kandydatów [FOTO]

Inne
Akcja kontroli autobusów i ciężarówek. Posypały się mandaty
1 dzień temu 5,151 3

Akcja kontroli autobusów i ciężarówek. Posypały się mandaty

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]
2 dni temu 106,231

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]

Wypadki
Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala
4 dni temu 21,870

Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala

R E K L A M A