(2)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Częściowe zachmurzenie 0
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Wysiadasz z auta i… tracisz auto. Metoda na koło zbiera żniwo

Autor: News4Media 10 Luty 2023 przeczytasz w ok. 3 min.
Wysiadasz z auta i… tracisz auto. Metoda na koło zbiera żniwo
© istock
(2) | Czytano:
14,105 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Stare sztuczki kradzieży samochodów wciąż działają w najlepsze. Wystarczy chwila, żeby stracić dokumenty, pieniądze, sprzęt audio albo... samochód.

R E K L A M A
2
Czytano:
14,105 razy
Udostępnij

Kradzież „na koło” czy inaczej – „na kolec” to metoda, którą wciąż chętnie posługują się złodzieje. Zaczyna się od uszkodzenia opony we wcześniej wytypowanym przez nich samochodzie. 

Pod obserwacją 

Zanim zaatakują, obserwują ofiarę, gdy ta jedzie do pracy, idzie na zakupy lub wypłaca gotówkę z bankomatu. W najdogodniejszym momencie uszkadzają oponę w jej samochodzie – zwykle przecinają ogumienie nożem. Później śledzą kierowcę i cierpliwie czekają, aż ten, zaniepokojony spadkiem ciśnienia w oponie, zatrzyma się i na chwilę wyjdzie z auta, żeby sprawdzić, co się dzieje. Pozostawiając w środku wszystkie swoje rzeczy.

Niezauważeni podchodzą wtedy do samochodu i kradną wartościowe przedmioty. Ich łupem padają m.in. laptopy i smartfony, pieniądze, a także dane dostępowe do bankowości elektronicznej. Niektórzy mogą pokusić się nawet o kradzież auta.

O skuteczności tej metody przekonał się niedawno mężczyzna, który wracał z giełdy samochodowej. W drodze powrotnej po przejechaniu krótkiego dystansu komputer pokładowy poinformował go o niskim ciśnieniu w jednym z kół. 43-latek zatrzymał się, a następnie prowizorycznie wymienił uszkodzone koło na zapasowe. Zdziwił się, gdy w tym czasie z siedzenia pasażera zniknęła torba, w której było 7 tysięcy złotych. 

Okazja czyni złodzieja 

Mimo że policja ciągle ostrzega o różnych złodziejskich metodach, przestępcy nadal bez trudu znajdują sobie kolejne ofiary. Bo wielu z nas ciągle zapomina, żeby przy podejmowaniu i przewożeniu gotówki zachować szczególną ostrożność – najlepiej robić to w asyście drugiej osoby.

Podczas usuwania nawet drobnych awarii nie można zostawiać w aucie w widocznym miejscu cennych rzeczy. Przed wyjściem z pojazdu zabierzmy ze sobą kluczyki, portfel i torebkę – w przypadku kobiet, a najlepiej zamknijmy auto. 

Większa ostrożność jest konieczna ze względu na dużą kreatywność przestępców. Oprócz metody „na koło” kradną oni m.in. sposobem na śpiocha, game boya, na kluczyk lub stosują przekręt na lawetę. Złodzieje często nas obserwują i do kradzieży wykorzystują moment, w którym na chwilę opuścimy samochód, np. żeby otworzyć bramę garażową. 

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Łakomy kąsek

W 2022 roku – jak podała „Rzeczpospolita” – policja wszczęła około 7,6 tys. postępowań w sprawie kradzieży pojazdów, czyli o kilkaset mniej niż rok wcześniej. W Warszawie – uważanej za stolicę przestępczości samochodowej – odnotowano niecałe 2,6 tys. przypadków kradzieży, o 14 proc. mniej niż w roku 2021.

Dla porównania w końcówce lat 90., rekordowej pod względem kradzieży aut w Polsce, zniknęło ponad 71,5 tys. pojazdów. W zależności od źródła wskazane dane mogą się różnić. 

Według Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR w 2022 roku najczęściej ginęły:

 • toyoty,
 • audi,
 • volkswageny,
 • bmw,
 • hyundaie,
 • mercedesy,
 • renaulty,
 • fiaty,
 • peugeoty i kie.

Największe zainteresowanie złodziei wzbudzały takie modele aut jak:

 • tucson (hyundai),
 • ducato (fiat),
 • corolla (toyota),
 • RAV4 (toyota),
 • A4 (audi),
 • grand cherokee (jeep),
 • yaris (toyota),
 • sportage (kia),
 • A6 (audi),
 • bmw 5.
Oceń artykuł
średnia ocena: 3 liczba głosów: 2
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (2)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani.
Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji!
Gość · 10 Luty 2023
Akurat na "game Boya" to co innego niż niż przebite koło. I raczej nie da się przed tym uchronić. Podchodzą do wybranego auta, wybierają odpowiedni model w "GameBoyu" i ten po kilku minutach sam otwiera i odpala auto. Ale to tylko nowsze w systemie bezkluczykowym. Stare gruzy też da się otworzyć i odpalić w kilka minut. Tylko że są tanie i nikt nie będzie ryzykował dla auta wartego 2 czy 5 tys.
Ja · 10 Luty 2023
Czyli tanich nie kradną. Mogę być spokojny o swoją furę. A bogatego jak okradną to kupi sobie następny samochód
Polityka
Kolski cieplik prosi miasto o poręczenie kredytu
8 godziny temu 11,639 26

Kolski cieplik prosi miasto o poręczenie kredytu

Inne
Walne zebranie jednostki OSP Ruszków Pierwszy
1 dzień temu 3,195

Walne zebranie jednostki OSP Ruszków Pierwszy

Gmina Koło
Dobry występ warcabistów z SP Wrząca Wielka na finale wojewódzkim
1 dzień temu 1,953

Dobry występ warcabistów z SP Wrząca Wielka na finale wojewódzkim

Sport
Orzeł Grzegorzew dominuje w meczu inauguracyjnym
1 dzień temu 5,834 1

Orzeł Grzegorzew dominuje w meczu inauguracyjnym

Miasto Koło
Folklorem Malowane - jarmark wielkanocny w kolskim MDK
1 dzień temu 4,971 3

Folklorem Malowane - jarmark wielkanocny w kolskim MDK

Inne
GKS Osiek Wielki: remis na otwarcie
1 dzień temu 4,514

GKS Osiek Wielki: remis na otwarcie

R E K L A M A
R E K L A M A
Przasnysz