× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Lekkie, przelotne opady deszczu 11.4
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Czy warto samemu pisać pozew o rozwód?

Autor: partner 22 Luty 2023 przeczytasz w ok. 3 min.
Czy warto samemu pisać pozew o rozwód?
© partner
(0) | Czytano:
885 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Chcesz złożyć pozew rozwodowy, jednak nie wiesz, jak go przygotować? To, jak będzie wyglądał pozew, zależy od wielu czynników – między innymi od tego, czy zależy Ci na rozwodzie z orzekaniem o winie, czy może planujesz rozwód za porozumieniem stron. Koniecznie sprawdź, czy warto samemu pisać pozew o rozwód.

R E K L A M A
0
Czytano:
885 razy
Udostępnij

Artykuł został przygotowany przy wsparciu merytorycznym, którego udzieliła adwokat Marlena Słupińska-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu/rozwody/]

Jak przygotować pozew o rozwód?

Nie ma wątpliwości co do tego, że pozew rozwodowy jest jednym z najważniejszych elementów każdego postępowania rozwodowego. W pozwie zawarte są wszystkie najważniejsze informacje, na podstawie których prowadzone jest postępowanie w sądzie. Zanim zdecydujesz się na przygotowanie pozwu rozwodowego, musisz odpowiedzieć na kilka istotnych pytań.

  • Zależy Ci na rozwodzie z orzekaniem o winie? A może wolisz szybki rozwód za porozumieniem stron?
  • Jak będzie wyglądała kwestia podziału majątku?
  • Czy chcesz ubiegać się o alimenty na siebie lub na dzieci?
  • Jak będzie wyglądała opieka nad dziećmi?
  • Czy pozostajesz w dobrych stosunkach z drugim małżonkiem?

Wszystkie te kwestie mają niezwykle istotny wpływ na to, jak skonstruowany będzie pozew rozwodowy. Okazuje się bowiem, że już na etapie pisania pozwu należy znać odpowiedź na większość tych pytań.

Więcej informacji na temat przygotowania pozwu, a także wzory różnych pozwów rozwodowych znajdziesz tutaj: https://slupinska.eu/blog/pozew-rozwodowy-pozew-o-rozwod-wskazowki-i-wzory/

Czy warto samodzielnie pisać pozew rozwodowy?

Choć pozornie napisanie pozwu rozwodowego nie wydaje się niczym trudnym, w praktyce okazuje się, że przygotowanie takiego dokumentu jest niezwykle skomplikowane. Przede wszystkim należy pamiętać o dopełnieniu wszystkich kwestii formalnych. W przeciwnym wypadku konieczne może okazać się poprawienie pozwu – a to z kolei wpłynie na przedłużenie całego postępowania.

Kolejna kwestia jest taka, że w pozwie należy zawrzeć wiele istotnych informacji. Dotyczy to również pozwu w przypadku rozwodu bez orzekania o winie. Osoba, która składa pozew, musi wiedzieć, jakie ma oczekiwania w kwestii podziału majątku, alimentów, opieki nad dziećmi czy innych ważnych tematów.

Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie. W pozwie należy bowiem opisać całą winę małżonka, a także przedstawić odpowiednie dowody. Z jednej strony dowody te nie powinny pozostawiać żadnych wątpliwości w kwestii winy. Z drugiej – muszą one być zdobyte w sposób zgodny z prawem, a to nie zawsze jest tak oczywiste.

Nie ma więc wątpliwości co do tego, że samodzielne przygotowanie pozwu rozwodowego nie jest dobrym pomysłem. Rozwód sam w sobie jest niezwykle stresującym wydarzeniem. Nie warto więc dodawać sobie zmartwień – o wiele lepiej jest skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika. Nie tylko zapewni on pomoc podczas przygotowania pozwu rozwodowego, ale też będzie nieocenionym wsparciem na kolejnych etapach postępowania rozwodowego.

Wsparcie prawne podczas rozwodu może okazać się niezbędne!

Niezależnie od tego, czy planujesz rozwód z orzekaniem o winie, czy może za porozumieniem stron, koniecznie skorzystaj z pomocy doświadczonego prawnika. Dzięki temu zyskasz pewność, że dopełnione zostały wszystkie wymogi formalne, a pozew został przygotowany w sposób prawidłowy. No i najważniejsze – zyskasz cenną pomoc podczas rozprawy rozwodowej.

Oceń artykuł
średnia ocena: 3 liczba głosów: 2
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani.
Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji!
Powiat Kolski
IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne dla naszego powiatu!
5 godziny temu 6,711 1

IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne dla naszego powiatu!

Powiat Kolski
Komplety strojów sportowych dla ZS-P w Kościelcu od Fundacji Wood-Mizer
1 dzień temu 1,837

Komplety strojów sportowych dla ZS-P w Kościelcu od Fundacji Wood-Mizer

Inne
Młodzież miała okazję zobaczyć od środka pracę policjantów
1 dzień temu 7,261

Młodzież miała okazję zobaczyć od środka pracę policjantów

Gmina Dąbie
Gmina Dąbie: Szkoła w Chełmnie przejdzie termomodernizację
1 dzień temu 2,324

Gmina Dąbie: Szkoła w Chełmnie przejdzie termomodernizację

MS
Miasto Koło
Kwota na zrzutce dla Jacka Dziedziczaka osiągnięta przed zakończeniem zbiórki
1 dzień temu 16,953

Kwota na zrzutce dla Jacka Dziedziczaka osiągnięta przed zakończeniem zbiórki

Zatrzymania
Policjant po służbie zwrócił uwagę awanturnikom - został uderzony
2 dni temu 42,785 51

Policjant po służbie zwrócił uwagę awanturnikom - został uderzony

R E K L A M A
R E K L A M A
Przasnysz