× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Lekkie opady mroźnego deszczu -2.4
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Taśma klejąca - co warto wiedzieć?

Autor: Partner 14 Lipiec 2023 przeczytasz w ok. 3 min.
MATERIAŁ SPONSOROWANY
Taśma klejąca - co warto wiedzieć?
© partner
(0) | Czytano:
1,607 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Jeśliby zapytać przypadkowe osoby o najważniejsze według nich wynalazki, ich odpowiedzi byłyby zapewne różne. Można jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że większość wymieniłaby przynajmniej jedno spośród takich odkryć jak koło, papier, szczepionki, telefon, samolot, komputer czy Internet. Z drugiej strony zaś są nikłe szanse, że na którejkolwiek liście pojawiłaby się taśma klejąca. A przecież ciężko znaleźć miejsce, w którym nie byłaby ona używana. Kiedy wynaleziono to akcesorium? Jakie są podstawowe rodzaje taśmy pakowej? Tego dowiesz się z naszego najnowszego artykułu!

R E K L A M A
0
Czytano:
1,607 razy
Udostępnij

Taśma klejąca – historia wynalazku

Początki taśmy klejącej wcale nie są związane z branżą opakowaniową czy biurową, a z medycyną i farmacją. Cofnijmy się najpierw do 1845 r. To właśnie wtedy chirurg dr Horace Day stworzył klej aktywowany ciśnieniem, wykorzystywany później przez niego do produkcji taśm chirurgicznych. Następnie zróbmy przeskok w czasie o nieco ponad pół wieku, do 1901 r., kiedy to urodzony w Gliwicach Oscar Troplowitz, niemiecki farmaceuta, wyprodukował pierwszy samoprzylepny plaster. To właśnie na bazie tych wynalazków postały późniejsze taśmy klejące.

W latach 20. XX w. taśmy zaczęto stosować w warsztatach samochodowych. Służyły tam one do zabezpieczania elementów pojazdów podczas malowania ich na dwa kolory, co w tamtych czasach było bardzo modne. Dzisiaj do takich zadań wykorzystuje się taśmy maskujące. Jeśli zaś chodzi o tradycyjną taśmę klejącą, którą znamy, jej pojawienie się zawdzięczamy Amerykaninowi Richardowi Drew. Swoje prace projektowe nad stworzeniem taśmy klejącej zrobionej z celulozy rozpoczął on w 1928 r. Wkrótce potem złożył wniosek patentowy na taśmę klejącą składającą się z powłoki adhezyjnej, warstwy celulozy, podkładu oraz warstwy kleju. Ostatecznie taśma klejąca opatentowana została w 1930 r.

Taśma pakowa – podstawowe rodzaje

Od dwudziestolecia międzywojennego na rynku pojawiło się wiele taśm klejących o różnym przeznaczeniu. Wśród nich ważne miejsce zajmuje niezbędna przy wysyłce i magazynowaniu taśma pakowa https://opaksystem.pl/pl/c/Tasmy-pakowe/96. Pod kątem zastosowanego do jej produkcji spoiwa można wyróżnić następujące jej rodzaje:

  • Taśma pakowa akrylowa – nadaje się do zabezpieczenia niewielkich, lekkich przesyłek, przewożonych i przechowywanych w dodatnich temperaturach i przy niskim zakurzeniu. Świetnie klei papier i karton, a także folię stretch czy bąbelkową, jest bardzo elastyczna i kleista.
  • Taśma pakowa hotmeltowa – doskonale sprawdza się przy pakowaniu paczek o średniej, a także dużej wadze. Jest odporna na wilgoć i posiada wysoką siłę klejenia. Taśmę klejącą hotmeltową uważa się za najbardziej uniwersalną, stąd też wykorzystywana jest w różnych sektorach e-commerce.
  • Taśma pakowa solventowa – przyda się do zabezpieczania najbardziej wymagających przesyłek, a więc tych wyjątkowo ciężkich oraz przechowywanych w trudnych warunkach. Ta taśma klejąca do zadań specjalnych jest wytrzymała na szeroki zakres temperatur (od -20 do 60 stopni Celsjusza). Charakteryzuje się bardzo agresywną siłą klejenia.

Podsumowując, taśma klejąca to niezwykle uniwersalny, przez co bardzo przydatny materiał, bez którego trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat. Co za tym idzie, bez wątpienia zasługuje na miejsce na liście ważnych dla ludzkości wynalazków. A szeroki wybór wysokiej jakości taśm klejących w dobrych cenach znajdziesz w ofercie Opak-System.

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Gmina Kościelec
Twoje dziecko chciałoby być majsterkowiczem? Zwróć uwagę na te zajęcia
1 godzinę temu 106

Twoje dziecko chciałoby być majsterkowiczem? Zwróć uwagę na te zajęcia

Miasto Koło
Pamiętaj! Nie wchodź na niesprawdzony lód, to może skończyć się tragicznie
2 godziny temu 94

Pamiętaj! Nie wchodź na niesprawdzony lód, to może skończyć się tragicznie

Miasto Koło
Szanujemy wodę ! Rusza Deszczówka 5.0!
9 godziny temu 1,697

Szanujemy wodę ! Rusza Deszczówka 5.0!

MS
Inne
Oddali hołd poległym na służbie policjantom [WIDEO]
9 godziny temu 3,195

Oddali hołd poległym na służbie policjantom [WIDEO]

Gmina Babiak
Gmina Babiak: ogłoszenie o przetargu ustnym na sprzedaż mienia ruchomego
11 godziny temu 1,634

Gmina Babiak: ogłoszenie o przetargu ustnym na sprzedaż mienia ruchomego

MS
Inne
Nowy radiowóz w codziennej służbie kolskiej policji
1 dzień temu 3,756

Nowy radiowóz w codziennej służbie kolskiej policji

R E K L A M A