× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Średnie opady śniegu -2.4
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

Pierwsza pomoc przy stłuczeniach - co robić?

Autor: Partner 25 Wrzesień 2023 przeczytasz w ok. 4 min.
MATERIAŁ SPONSOROWANY
Pierwsza pomoc przy stłuczeniach - co robić?
© partner
(0) | Czytano:
1,085 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Stłuczenia to jedne z najczęstszych urazów, z jakimi się spotykamy w codziennym życiu. Mogą być wynikiem upadku, uderzenia czy wypadku. Chociaż zwykle nie są one groźne, niewłaściwe postępowanie może prowadzić do dłuższego czasu gojenia się oraz komplikacji. Wiedza, jak postępować w przypadku stłuczenia, jest kluczowa dla szybkiego powrotu do zdrowia.

R E K L A M A
0
Czytano:
1,085 razy
Udostępnij

 

Rozpoznanie stłuczenia

Stłuczenia to jedne z najczęstszych urazów, które można napotkać w codziennym życiu. Mają specyficzne objawy, które pozwalają na ich zidentyfikowanie, ale ich rozpoznanie wymaga też uwzględnienia sytuacji, w której doszło do urazu, oraz dokładnej obserwacji miejsca urazu. Najbardziej rozpoznawalne objawy stłuczenia to:

Ból – Stłuczone miejsce jest wrażliwe na dotyk i często boli nawet bez zewnętrznego bodźca.

Siniak – W miejscu urazu pojawia się zasinienie, które jest wynikiem wycieku krwi z uszkodzonych naczyń krwionośnych. Kolor siniaka może się zmieniać z biegiem czasu, począwszy od ciemnofioletowego czy niebieskiego, aż po żółty lub zielonkawy, w miarę jak organizm usuwa skrzep krwi.

Obrzęk – Może wystąpić w wyniku gromadzenia się płynu w miejscu urazu.

Tkliwość – Dotknięcie lub nacisk na stłuczone miejsce może powodować ból.

Ważne jest, aby dokładnie ocenić sytuację i upewnić się, że nie doszło do poważniejszego uszkodzenia, jak na przykład złamanie kości czy skręcenie stawu.

Chłodzenie miejsca urazu

Chłodzenie stłuczonego miejsca jest kluczem do zmniejszenia bólu i obrzęku. Lód, owinięty w ściereczkę lub worek z mrożonymi warzywami, powinien być przykładany do miejsca urazu przez około 20 minut co godzinę przez pierwsze 24 godziny. Ważne jest, by nie kłaść lodu bezpośrednio na skórę, ponieważ może to prowadzić do odmrożeń.

Elastyczne bandażowanie

Elastyczne bandażowanie służy wsparciu, stabilizacji i kompresji urazonego miejsca, jak stłuczenie czy skręcenie. Technika polega na równomiernym owijaniu bandaża, zaczynając od najdalszej części ciała, kierując się w stronę serca. Ważne jest, by bandaż był naciągnięty, ale nie można zbyt mocno, by nie ograniczyć przepływu krwi. Po bandażowaniu, kontroluj, czy nie występują objawy zakłóceń w krążeniu, takie jak sinienie czy uczucie mrowienia. Czas noszenia bandażu zależy od nasilenia urazu i może się różnić. Regularnie oceniaj i wymieniaj bandaż, jeśli jest to konieczne. W razie wątpliwości co do techniki lub stanu urazu, warto skonsultować się z lekarzem.

Zaawansowane środki pierwszej pomocy

W aptekach i sklepach specjalistycznych znajduje się wiele produktów, które mogą przyspieszyć gojenie stłuczeń i łagodzić objawy. Witaminy, maści przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz specjalistyczne opatrunki mogą okazać się bardzo pomocne. Jednym z renomowanych dostawców takich produktów jest profesjonalna hurtowania medyczna, która oferuje szeroki wybór artykułów pierwszej potrzeby. Sprawdź ich asortyment Blue Dot: https://eplaster.pl/pl/producer/BLUE-DOT/195

Bezpieczne ułożenie urażonego miejsca

Po doznaniu stłuczenia kluczowe jest zapewnienie urażonemu miejscu odpoczynku. Unikaj nadmiernego ruchu w stłuczonej okolicy, by zapobiec dalszym uszkodzeniom. Użycie bandaża elastycznego lub poduszki może pomóc w stabilizacji i zminimalizowaniu obrzęku. Ważne jest, by unikać dodatkowego nacisku na stłuczenie, co może zwiększyć ból. Regularne obserwacje miejsca urazu pomogą w monitorowaniu ewentualnych powikłań. Jeśli zauważysz zwiększenie się bólu, obrzęku czy zaczerwienienia, zwróć na to uwagę. Regularnie sprawdzaj, czy stłuczone miejsce jest prawidłowo ułożone. W przypadku wątpliwości lub niepokoju zawsze skonsultuj się z profesjonalistą medycznym.

Podsumowanie

Mimo że stłuczenia zwykle nie są poważnymi urazami, odpowiednie postępowanie w pierwszych chwilach po urazie jest kluczem do szybkiego powrotu do zdrowia. Zachęcamy do regularnej aktualizacji wiedzy z zakresu pierwszej pomocy i zaopatrzenia się w niezbędne środki, które pomogą sprostać takim sytuacjom. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Gmina Kościelec
Twoje dziecko chciałoby być majsterkowiczem? Zwróć uwagę na te zajęcia
5 godziny temu 176

Twoje dziecko chciałoby być majsterkowiczem? Zwróć uwagę na te zajęcia

Miasto Koło
Pamiętaj! Nie wchodź na niesprawdzony lód, to może skończyć się tragicznie
5 godziny temu 116

Pamiętaj! Nie wchodź na niesprawdzony lód, to może skończyć się tragicznie

Miasto Koło
Szanujemy wodę ! Rusza Deszczówka 5.0!
12 godziny temu 1,766

Szanujemy wodę ! Rusza Deszczówka 5.0!

MS
Inne
Oddali hołd poległym na służbie policjantom [WIDEO]
12 godziny temu 3,271

Oddali hołd poległym na służbie policjantom [WIDEO]

Gmina Babiak
Gmina Babiak: ogłoszenie o przetargu ustnym na sprzedaż mienia ruchomego
15 godziny temu 1,769

Gmina Babiak: ogłoszenie o przetargu ustnym na sprzedaż mienia ruchomego

MS
Inne
Nowy radiowóz w codziennej służbie kolskiej policji
1 dzień temu 3,767

Nowy radiowóz w codziennej służbie kolskiej policji

R E K L A M A