Częściowe zachmurzenie 3
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Trupi jad, nieprzychylne spojrzenia sąsiadów – z czym muszą mierzyć się specjaliści od sprzątania po zwłokach?

Autor: Partner 27 Luty 2024 przeczytasz w ok. 5 min.
Trupi jad, nieprzychylne spojrzenia sąsiadów – z czym muszą mierzyć się specjaliści od sprzątania po zwłokach?
©
(0) | Czytano:
16,271 razy | przeczytasz w ok. 5 min.

Sprzątanie miejsca, w którym doszło do zgonu to skomplikowany proces. Tego rodzaju usługa wiąże się z wieloma niedogodnościami oraz potencjalnym zagrożeniem. Technicy na co dzień spotykają się z różnymi sytuacjami, w których mimo trudności muszą być gotowi do podjęcia odpowiednich działań. Pracownicy muszą również posiadać bogaty zakres wiedzy i doświadczenia, by móc odpowiednio dobrać środki czyszczące oraz metody swojej pracy.

R E K L A M A
0
Czytano:
16,271 razy
Udostępnij
Z O B A C ZK O N I E C Z N I E
Nocna akcja gaśnicza w centrum Koła

Z jakimi trudności na co dzień muszą mierzyć się specjaliści od sprzątania po zwłokach?

Sprzątanie w miejscach, w których doszło do zgonu, to niezwykle trudne wyzwanie, wymagające zachowania wszelkich środków ostrożności, szczególnej uwagi, wiedzy oraz doświadczenia. Tego typu praca nie jest przeznaczona dla każdego, gdyż wiąże się z szeregiem trudności. Zawód ten wymaga odporności psychicznej, stałego nabywania nowej wiedzy, staranności, precyzji czy zrozumienia dla osób w żałobie. Sprzątanie po zwłokach to jedna z najbardziej skomplikowanych usług, gdyż wiąże się z szeregiem niebezpieczeństw oraz wyzwań, jakie stoją przed technikami.

Chcąc pracować w tym zawodzie, konieczne jest posiadanie certyfikatu ukończenia specjalistycznego kursu, który obejmuje zasady BHP, jak również przepisy i wymogi sanitarne. To także zagadnienia związane z możliwymi zagrożeniami w codziennej pracy, prawidłowym zabezpieczeniem ciała czy obsługą maszyn, urządzeń bądź narzędzi. Ważnym aspektem jest również psychologiczne przygotowanie do wykonywania tego rodzaju zakresu usług.

Wyzwania w trakcie przeprowadzania usługi sprzątania po zgonach

Na co dzień technicy muszą mierzyć się z wieloma trudnościami czy niespodziewanymi sytuacjami. Wyzwania te wymagają odpowiedniej reakcji bądź zachowania „zimnej krwi”. Wszystko uzależnione jest od konkretnego przypadku. Wśród najczęściej występujących sytuacji, można wymienić:

  1. Aspekt emocjonalny

Słysząc „śmierć nastąpiła w domu”, wiele osób wyobraża sobie spokojne odejście w otoczeniu najbliższych. Jednak realia pracy technika są różne, ponieważ w niektórych przypadkach do zgonu dochodzi w dramatycznych okolicznościach. Mowa tutaj o samobójstwie, zabójstwie czy nieszczęśliwym wypadku. Widok miejsca zdarzenia może być przerażający. Wiąże się to z wszechobecną krwią czy śladami walki. Obraz ten jest drastyczny i często na długo pozostaje w pamięci. Mimo zastanego na miejscu widoku, technicy przystępują do pracy związanej z uprzątnięciem danej powierzchni.

  1. Potencjalne zagrożenie

W niektórych przypadkach do zgonu dochodzi w samotności i zwłoki odnajdywane są po upływie dłuższego czasu. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, gdyż w powietrzu unosi się trupi jad, czyli związki chemiczne wytwarzane w procesie gnilnym. Przebywanie w pomieszczeniu bez odpowiedniego zabezpieczenia, gdzie wyczuwalna jest silna i nieprzyjemna woń, grozi poważnym zatruciem. Jednym ze składników trupiego jadu jest aneuryna. Jeżeli przedostanie się ona do krwi, może wywołać arytmię, posocznicę czy zaburzenia ośrodka oddechowego.

Innym potencjalnym zagrożeniem jest obecność płynów ustrojowych, odpadów biologicznych, krwi czy fekaliów. Wszystko to wymaga prawidłowego zabezpieczenia i zutylizowania, przy odpowiednim wyposażeniu w kombinezon i rękawice. Technicy mają również kontakt z toksynami, bakteriami czy drobnoustrojami, które mogą negatywnie wpłynąć na ich zdrowie.

  1. Pełna dyspozycyjność

Śmierć nie następuje wyłącznie w określonych godzinach, stąd też technicy muszą być gotowi do pracy 24 h na dobę 7 dni w tygodniu. Usługi świadczone są nie tylko w ciągu dnia, ale także i późnym wieczorem, w nocy czy nad ranem. Oznacza to pełną dyspozycyjność o każdej porze.

  1. Usuwanie trudnych śladów

Czynność ta wymaga zarówno dokładności oraz staranności, jak i użycia specjalistycznych środków, które są niezbędne do przeprowadzenia skutecznego czyszczenia i dezynfekcji. Co ważne, muszą one posiadać odpowiednie atesty. Aby móc je zastosować konieczne jest zarówno odpowiednie zabezpieczenie ciała, jak i zastosowanie środków ochronnych.

  1. Mierzenie się z trudnymi emocjami rodziny zmarłego

Zgon bliskiej osoby zawsze jest traumatycznym przeżyciem dla rodziny czy najbliższych. Czasami trudno przewidzieć ich reakcje bądź zachowanie. Sprzątanie po zmarłych wiąże się z przestrzeganiem określonych zasad, zwłaszcza dla otoczenia. To również czas, w którym należy wykazać dużo delikatności, zrozumienia i empatii w tak trudnych chwilach. Technicy są przygotowani do pełnienia swoich obowiązków z należytym szacunkiem do zmarłego oraz jego najbliższych.

  1. Aspekt społeczny

Sprzątanie po zgonach to nietypowy rodzaj pracy, stąd też osoby wykonujące ten zawód często spotykają się z nieprzechylną reakcją otoczenia. Mierzą się z różnymi reakcjami sąsiadów, niepochlebnymi opiniami czy stygmatyzacją. Wiele osób unika kontaktu z technikiem usług sprzątania po zmarłych. To również jest duża trudność, z którą muszą mierzyć się specjaliści.

  1. Konieczność nieustannej ochrony swojego ciała

Praca technika usług sprzątających po zgonie wymaga odpowiedniego zabezpieczenia ciała. Stąd też stosowane są folie na buty, kombinezon z kapturem, rękawiczki, okulary oraz maski. Tak naprawdę każdy fragment ciała musi być zabezpieczony. W takim przybraniu często spędzają wiele godzin, aby skutecznie chronić siebie przed potencjalnym niebezpieczeństwem.  

Niewątpliwie praca technika usług sprzątających jest trudna i wymagająca. To nie tylko rzetelna wiedza, ale przede wszystkim staranna dbałość o bezpieczeństwo i skuteczność podejmowanych działań. Warto również zaznaczyć aspekt psychologiczny oraz potencjalne niebezpieczeństwo. Więcej na temat szczegółów codziennej pracy można dowiedzieć się ze strony firmy Vector:

WWW: https://vector-uslugi.pl/
Telefon: 725 392 578
E-mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Inne
Policjanci odwiedzili Przedszkole Miejskie nr 3 w Kole
8 godziny temu 820

Policjanci odwiedzili Przedszkole Miejskie nr 3 w Kole

Inne
Zapobieganie oszustwom: Policja spotyka się z seniorami w Osieku Małym
9 godziny temu 1,082

Zapobieganie oszustwom: Policja spotyka się z seniorami w Osieku Małym

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim
10 godziny temu 8,411

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim

Miasto Koło
Odszedł od nas wieloletni Radny Rady Miejskiej - Andrzej Cesarz
12 godziny temu 6,806 8

Odszedł od nas wieloletni Radny Rady Miejskiej - Andrzej Cesarz

Gmina Kościelec
Zebranie Zarządu Gminnego ZOSP RP w Kościelcu
12 godziny temu 691

Zebranie Zarządu Gminnego ZOSP RP w Kościelcu

Gmina Babiak
Podcast: Podsumowanie kadencji Wójta Wojciecha Chojnowskiego
12 godziny temu 938 2

Podcast: Podsumowanie kadencji Wójta Wojciecha Chojnowskiego

R E K L A M A