Pochmurno -1
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Torbiele na jajniku, czy mogą utrudniać uzyskanie ciąży?

Autor: partner 27 Marzec 2024 przeczytasz w ok. 3 min.
MATERIAŁ SPONSOROWANY
Torbiele na jajniku, czy mogą utrudniać uzyskanie ciąży?
© partner
(0) | Czytano:
591 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Torbiele jajnika – z taką diagnozą spotyka się wiele kobiet, co wzbudzając przeważnie niepokój. Czy słusznie? Torbiele jajnika są dosyć częstym problemem, który może wpływać na zdrowie reprodukcyjne. Tym samym wiele kobiet z wykrytymi zmianami obawia się o swoją płodność i szanse na macierzyństwo. Jednakże, dzięki zrozumieniu natury tych zmian oraz zastosowaniu nowoczesnych metod leczenia u odpowiedniego specjalisty, istnieje nadzieja na skuteczną terapię.

R E K L A M A
0
Czytano:
591 razy
Udostępnij

Czym są torbiele jajnika?

Torbiele jajnika to pęcherzyki wypełnione płynem, które rozwijają się w jajnikach. Mogą być one zróżnicowane pod względem wielkości i typu. W większości przypadków torbiele jajnika są łagodne i mogą zniknąć same, jednak niekiedy mogą powodować dolegliwości oraz komplikacje, szczególnie jeśli stają się duże lub pękają. Zazwyczaj powstają w wyniku nieprawidłowości hormonalnych, które uniemożliwiają pęknięcie pęcherzyka Graffa podczas cyklu miesiączkowego, prowadząc do jego wypełnienia krwią lub płynem surowiczym.

Jakie są objawy torbieli na jajniku?

Małe torbiele nie są zazwyczaj odczuwalne przez kobietę i też nie stanowią przeszkody dla prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego. Inaczej wygląda natomiast sytuacja w przypadku dużych torbieli jajnika. Tutaj objawy mogą obejmować różnorodne dolegliwości. Niejednokrotnie pojawiają się nieregularne cykle owulacyjne, plamienia międzymiesiączkowe, problemy z zajściem w ciążę. Do tego kobiety mogą mieć trudności z oddawaniem moczu, odczuwać kłujące bóle podbrzusza, w okolicy jajnika, a także zmagać się z dyskomfortem podczas stosunku płciowego. Czasem też występują nudności i wymioty, wzdęcia powodujące powiększenie obwodu brzucha, nagłe zmiany wagi oraz objawy ogólne takie jak bóle głowy, nerwowość czy omdlenia.

Jak torbiele jajników wpływają na płodność?

Jednym z głównych pytań, jakie zadają sobie kobiety z diagnozą torbieli jajnika, jest to, czy wpłynie to na ich zdolność do zajścia w ciążę lub donoszenia jej? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, takich jak wspomniana wielkość torbieli, ich rodzaj oraz obecność innych schorzeń. Niektóre torbiele mogą mieć minimalny lub żaden wpływ na płodność, podczas gdy inne mogą być związane z zaburzeniami cyklu miesiączkowego i trudnościami w zajściu w ciążę. Dlatego też, w przypadku zaobserwowania charakterystycznych objawów, zaleca się skonsultowanie ze specjalistą ginekologiem. Wczesna diagnoza i odpowiednia terapia mogą pomóc w leczeniu torbieli jajnika oraz ograniczeniu potencjalnych powikłań, zwłaszcza jeśli pacjentka planuje ciążę w przyszłości.

Jak diagnozuje się torbiele jajników?

Diagnoza torbieli jajnika opiera się na wykonaniu badania ultrasonograficznego przezpochwowego, co umożliwia ocenę charakterystyk torbieli, takich jak rodzaj, rozmiar, kształt, grubość ściany, unaczynienie oraz potencjalne zagrożenie dla zdrowia pacjenta. W niektórych przypadkach konieczne może być też pobranie próbki tkanki z torbieli w celu opróżnienia jej zawartości oraz możliwej dalszej diagnostyki. Dodatkowo, w przypadku rozpoznania guza, badane są także markery nowotworowe. W sytuacji podejrzenia złośliwości torbieli, pacjentka zostaje skierowana na dalsze, szczegółowe badania.

Gdzie udać się po pomoc w Poznaniu?

W przypadku uzyskania pomocy w diagnozie torbieli jajnika, warto rozważyć skonsultowanie się z zespołem medycznym placówki medycznej, takiej jak Klinika Bocian w Poznaniu zlokalizowanej przy ul. Dąbrowskiego 77a. To miejsce, gdzie doświadczeni specjaliści oferują wszechstronną opiekę i wykorzystują najnowsze metody diagnostyczne i terapeutyczne, aby pomóc pacjentkom w drodze do spełnieniu marzenia o dziecku, a także poprawie jakości życia.

Kobiety zainteresowane umówieniem się na konsultację do jednego ze specjalistów w Klinice Bocian w Poznaniu mogą kontaktować się telefonicznie z placówką: +48 61 635 00 55.

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Powiat Kolski
Prezes kopalni w Kłodawie przenosi się do Sompolna - jako nowy włodarz
9 godziny temu 9,774 1

Prezes kopalni w Kłodawie przenosi się do Sompolna - jako nowy włodarz

Powiat Kolski
Kobieta przejmuje stery w Gminie Chodów!
10 godziny temu 9,977 1

Kobieta przejmuje stery w Gminie Chodów!

Gmina Babiak
Babiak: Wojciech Chojnowski kolejną kadencję wójtem gminy!
10 godziny temu 8,647 3

Babiak: Wojciech Chojnowski kolejną kadencję wójtem gminy!

Powiat Kolski
Jarosław Sobański nowym Burmistrzem Przedcza!
10 godziny temu 10,989

Jarosław Sobański nowym Burmistrzem Przedcza!

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 21.04.2024
16 godziny temu 6,602

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 21.04.2024

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [14-04 - 21-04-2024]
20 godziny temu 6,404

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [14-04 - 21-04-2024]

R E K L A M A