(0)|
Czytano: 5,046 razy |
przeczytasz w ok. 2 min.
Tego dnia Kościół nie sprawuje mszy świętych. Wierni w kościołach adorują Chrystusa złożonego w grobie. Polską tradycją jest także święcenie pokarmów na stół wielkanocny. W nocy zabrzmi uroczyste „Alleluja!”.
Dzisiaj już od wczesnych godzin rannych katolicy adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim, gdzie został złożony w czasie piątkowej Liturgii Męki Pańskiej. Jest to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny.
Jak podaje Wikipedia, pokarmy wchodzące w skład święconki zawierają jaja (symbol nowego życia) w postaci kolorowych pisanek; baranka symbolizującego zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa; sól kuchenną (która miała chronić przed zepsuciem); chleb, wędlinę, chrzan, pieprz, ciasta świąteczne.
Po zapadnięciu zmroku w kościołach odprawiana jest msza święta Wigilii Paschalnej, która jest centralnym momentem Triduum Paschalnego i całego roku liturgicznego. Wigilia Paschalna nie jest częścią Wielkiej Soboty. Jej radosna liturgia należy już do obchodów dnia zmartwychwstania.
Liturgia rozpoczyna się od poświęcenia ognia i paschału przed świątynią. Na paschale żłobi się krzyż, litery greckiego alfabetu alfa i omega oraz aktualny rok. Następnie zapalony paschał wnosi się do ciemnego kościoła. Ksiądz niosący świecę trzykrotnie wznosi okrzyk „Światło Chrystusa!”. Zostaje odśpiewane Orędzie Paschalne (Exsultet). Następnie odmawiana jest rozbudowana Liturgia Słowa, podczas której po raz pierwszy od kilku tygodni zabrzmi „Alleluja!”. Trzecią częścią obchodów Wigilii Paschalnej jest liturgia chrzcielna. W jej trakcie następuje odśpiewanie litanii do Wszystkich Świętych, potem błogosławieństwo wody oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
Procesja Rezurekcyjna jest ostatnią częścią Wigilii Paschalnej. Może odbywać się wieczorem, tuż po zakończeniu mszy lub następnego dnia o świcie. Jej symboliką jest niesienie światu radosnej wieści o zmartwychwstaniu Chrystusa.
Święcenie pokarmów w kolskich kościołach:
Kościół farny Podwyższenia Krzyża Świętego– 9.00 - 17.00
Kościół MB Częstochowskiej – 8.30 - 17.30
Kościół Świętego Bogumiła – 9.00 - 17.30
Kościół klasztorny Nawiedzenia NMP – 7.00 - 17.00
Porządek mszy św. Wigilii Paschalnej oraz rezurekcji:
Kościół farny Podwyższenia Krzyża Świętego– sobota 18.00 (Wigilia Paschalna), niedziela 6.30 (rezurekcja)
Kościół MB Częstochowskiej – sobota 22.00 (Wigilia Paschalna z rezurekcją)
Kościół Świętego Bogumiła – sobota 19.00 (Wigilia Paschalna), niedziela 6.00 (rezurekcja)
Kościół klasztorny Nawiedzenia NMP – sobota 19.00 (Wigilia Paschalna z rezurekcją)
fot. Archiwum (Wigilia Paschalna w kościele MB Częstochowskiej, rok 2008)