(1)
R E K L A M A
Bezchmurnie 6.7
REKLAMA

Rozpoczynamy cykl demograficzny: Gmina Babiak w liczbach za 2024 rok

Autor: Redakcja e-kolo.pl 02 Styczeń 2025 przeczytasz w ok. 2 min.
Rozpoczynamy cykl demograficzny: Gmina Babiak w liczbach za 2024 rok
© Redakcja e-kolo.pl
(1) | Czytano:
7,120 razy | przeczytasz w ok. 2 min.

Redakcja rozpoczyna coroczny cykl prezentacji danych demograficznych dotyczących poszczególnych gmin powiatu kolskiego. Na początek przyjrzymy się sytuacji demograficznej w gminie Babiak. Poniższe dane obejmują rok 2024, pozwalając na analizę trendów społecznych i zmian w strukturze mieszkańców tej lokalnej społeczności.

R E K L A M A
1
Czytano:
7,120 razy
Udostępnij

Urodzenia i zgony

W 2024 roku w gminie Babiak odnotowano 47 narodzin. Chociaż liczba ta może wydawać się niewielka, odzwierciedla ona sytuację typową dla mniejszych gmin wiejskich, gdzie przyrost naturalny zazwyczaj pozostaje na umiarkowanym poziomie. W tym samym czasie liczba zgonów wyniosła 102 osoby, co oznacza, że liczba zgonów była ponad dwukrotnie wyższa od liczby urodzeń.

Taki bilans demograficzny oznacza naturalny spadek liczby mieszkańców o 55 osób. Zjawisko to wskazuje na starzenie się lokalnej społeczności oraz zmniejszającą się liczebność młodszych pokoleń.

Najpopularniejsze imiona

Analiza nadawanych w 2024 roku imion noworodkom pozwala dostrzec zarówno lokalne preferencje, jak i nawiązania do ogólnopolskich trendów. Wśród chłopców najczęściej nadawanymi imionami były Marcel i Natan. Imiona te od kilku lat cieszą się dużą popularnością, co wskazuje na ich atrakcyjność w oczach rodziców.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

W przypadku dziewczynek zdecydowanym liderem okazała się Amelia. To imię, od lat wybierane przez wielu rodziców, charakteryzuje się klasycznym brzmieniem oraz współczesnym charakterem.

Zawierane małżeństwa

W 2024 roku w gminie Babiak zawarto 49 związków małżeńskich. Liczba ta jest porównywalna z liczbą urodzeń, co może wskazywać na stabilność życia rodzinnego w lokalnej społeczności.

Zarówno narodziny dzieci, jak i zawieranie małżeństw są istotnymi wskaźnikami życia społecznego. Dane te odzwierciedlają priorytety mieszkańców oraz ich podejście do budowania więzi rodzinnych.

Wybrane wnioski

Analiza danych demograficznych z gminy Babiak za rok 2024 dostarcza interesujących informacji o lokalnej społeczności.

Najważniejsze obserwacje to:

  1. Ujemny przyrost naturalny – liczba zgonów przewyższa liczbę urodzeń, co prowadzi do zmniejszenia liczby mieszkańców.
  2. Popularność określonych imion – preferencje rodziców świadczą o wyborach zgodnych z ogólnymi trendami.
  3. Stabilność liczby małżeństw – dane dotyczące zawieranych związków wskazują na ważną rolę relacji rodzinnych w życiu mieszkańców.

Oceń artykuł

62%
14%
3%
3%
3%
14%
Oddanych głosów: 29
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Dociekliwy 2 · 03 Styczeń 2025
"Zjawisko to wskazuje na starzenie się lokalnej społeczności oraz zmniejszającą się liczebność młodszych pokoleń." -> schematyczne wnioski. Przy dużej liczbie zgonów społeczeństwo wcale nie musi się starzeć. A czy zmniejsza się liczebność młodego pokolenia to trzeba przeanalizować roczniki starsze - a tu tego nie ma. Liczba zgonów czy urodzeń to dalekie powiązania.
Szkoły i Przedszkola
Uczniowie LO Koło odwiedzili Nadleśnictwo w Turku
1 minutę temu 128

Uczniowie LO Koło odwiedzili Nadleśnictwo w Turku

Inne
Komendant pogratulował uczniom klas o profilu policyjnym ZS RCKU w Kościelcu
1 minutę temu 112

Komendant pogratulował uczniom klas o profilu policyjnym ZS RCKU w Kościelcu

Powiat Kolski
Eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Chodowie
1 minutę temu 143

Eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Chodowie

Powiat Kolski
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Gminie Olszówka
1 minutę temu 140

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Gminie Olszówka

Powiat Kolski
Półkolonie Kwitnące wakacje w MDK w Kole – zapisy trwają!
1 minutę temu 97

Półkolonie Kwitnące wakacje w MDK w Kole – zapisy trwają!

Gmina Babiak
Dyżury psychologiczne w Gminnym Ośrodku Kultury w Babiaku
1 minutę temu 86

Dyżury psychologiczne w Gminnym Ośrodku Kultury w Babiaku