R E K L A M A
Bezchmurnie 9.4

Dlaczego dzieci powinny chodzić na regularne kontrole stomatologiczne?

Autor: partner 28 Styczeń 2025 przeczytasz w ok. 4 min.
MATERIAف SPONSOROWANY
Dlaczego dzieci powinny chodzić na regularne kontrole stomatologiczne?
© Partner
(0) | Czytano:
758 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Zdrowie jamy ustnej ma ogromne znaczenie dla ogólnego rozwoju dziecka – zarówno fizycznego, jak i psychicznego oraz społecznego. Nieocenioną rolę w zapobieganiu rozwoju próchnicy i stanów zapalnych dziąseł, a także wczesnej diagnostyce wad zgryzu odgrywają regularne wizyty u stomatologa. Dlaczego są one tak istotne?

R E K L A M A
0
Czytano:
758 razy
Udostępnij

Jama ustna jest integralną i bardzo ważną częścią organizmu i należy o nią dbać tak samo, jak o wszystkie inne części ciała – także u dzieci. Rodzice z reguły pamiętają o regularnych wizytach u pediatry, przestrzegają terminów bilansów zdrowotnych swoich pociech, ale opieka stomatologiczna dzieci wciąż bywa niestety bagatelizowana. Takie podejście to błąd! Choroby zębów oraz dziąseł pojawiające się u najmłodszych mogą niekorzystnie wpływać na rozwój aparatu mowy, powodować zaburzenia żucia, a także ból i dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu.

Regularne wizyty u stomatologa to nie tylko leczenie, ale przede wszystkim profilaktyka, która pomaga budować zdrowe nawyki na całe życie. Kluczowym aspektem wizyt kontrolnych jest wczesne wykrywanie problemów z uzębieniem i ich szybkie rozwiązywanie, co ma ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia dziecka – przekonuje dr n. med. Tomasz Maria Kercz, właściciel Vinci Clinic w Łodzi, gdzie oferowane są kompleksowe, dopasowane do indywidualnych potrzeb zabiegi m.in. z zakresu stomatologii dziecięcej.

Znaczenie profilaktyki w walce z próchnicą

Według różnych statystyk, próchnica jest najczęstszą chorobą wieku dziecięcego, dotykającą – w zależności od regionu – nawet 90% dzieci w wieku szkolnym. Nieleczona próchnica prowadzi nie tylko do zniszczenia struktury zęba, ale także jest przyczyną bólu i trudności ze spożywaniem posiłków. Nieleczona może rozprzestrzeniać się na coraz to głębiej położone tkanki zęba, a także powodować powikłania ogólne. Bakterie odpowiedzialne za próchnicę mogą bowiem przedostawać się do krwiobiegu, prowadząc do infekcji wielu tkanek i narządów, wywołując np. choroby układu oddechowego, nerek czy wątroby.

Regularne wizyty u stomatologa pozwalają przede wszystkim wykrywać ubytki próchnicowe we wczesnym stadium, gdy można je szybko i nieinwazyjnie wyleczyć, a dzięki temu – uchronić dziecko przed groźnymi powikłaniami. Podczas takiej wizyty często przeprowadza się także zabiegi profilaktyczne, np. fluoryzację zębów albo lakowanie bruzd, które dodatkowo zabezpieczają zęby przed rozwojem próchnicy.

Profilaktyka ortodontyczna kluczowa u dzieci

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych problemów stomatologicznych u dzieci są także wady zgryzu. Niektóre z nich są spowodowane przez indywidualne predyspozycje genetyczne, u innych małych pacjentów rozwijają się jako efekt np. zbyt długiego karmienia butelką albo nawyku ssania kciuka. Należy wiedzieć, że wady zgryzu powstają i nasilają się gdy dziecko ma wadę postawy czy wrodzone wady stóp. Dlatego też niezmiernie ważne są badania całej postawy dziecka i jak najwcześniejsze wdrożenie fizjoterapii i odpowiednich ćwiczeń.

Regularne kontrole stomatologiczne pozwalają na wczesne wykrywanie wad zgryzu, które – co ważne – są nie tylko problemem estetycznym, ale i zdrowotnym, bo mogą m.in. zaburzać rozwój mowy, utrudniać artykulację albo niekorzystnie wpływać na funkcje żucia. Wczesna diagnoza w wielu przypadkach pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia, co skraca jego czas i zwiększa skuteczność.

Dobre nawyki od najmłodszych lat

Regularne wizyty u stomatologa to również doskonała okazja do budowania pozytywnego podejścia do zdrowia jamy ustnej. Dziecko, które od najmłodszych lat odwiedza gabinet dentystyczny, uczy się, że jest to naturalny element dbania o zdrowie. Stomatolog może przekazać dziecku i rodzicom wskazówki dotyczące prawidłowej higieny jamy ustnej, w tym techniki szczotkowania, znaczenia nitkowania zębów oraz wyboru odpowiednich produktów higienicznych.

Warto wybierać stomatologów z doświadczeniem w pracy z dziećmi. Przyjazna atmosfera w gabinecie, metody komunikacji dostosowane do wieku dziecka oraz wyjaśnianie przebiegu zabiegów pomagają zbudować zaufanie i uniknąć lęku przed dentystą w przyszłości – dodaje dr n. med. Tomasz Maria Kercz.

Zdrowie jamy ustnej to fundament ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia dziecka. Regularne kontrole stomatologiczne pozwalają zapobiegać wielu problemom, edukują zarówno dzieci, jak i rodziców oraz pomagają budować zdrowe nawyki na całe życie. Warto pamiętać, że troska o zdrowie jamy ustnej dziecka to inwestycja w jego komfort i pewność siebie.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Miasto Koło
Stan sanitarny miasta Koła w 2024 roku. Co wykazał raport Sanepidu?
1 minutę temu 164

Stan sanitarny miasta Koła w 2024 roku. Co wykazał raport Sanepidu?

Miasto Koło
WF nigdy już nie będzie taki sam! Nowe zasady zaskoczą uczniów i rodziców
1 minutę temu 92

WF nigdy już nie będzie taki sam! Nowe zasady zaskoczą uczniów i rodziców

Szkoły i Przedszkola
Uczniowie LO Koło odwiedzili Nadleśnictwo w Turku
6 godziny temu 686

Uczniowie LO Koło odwiedzili Nadleśnictwo w Turku

Inne
Komendant pogratulował uczniom klas o profilu policyjnym ZS RCKU w Kościelcu
7 godziny temu 1,176

Komendant pogratulował uczniom klas o profilu policyjnym ZS RCKU w Kościelcu

Przetargi i ogłoszenia
Kościelec - II  Gminny Konkurs Logopedyczny Dobrów 2025
11 godziny temu 584

Kościelec - II Gminny Konkurs Logopedyczny Dobrów 2025

Powiat Kolski
Eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Chodowie
13 godziny temu 607

Eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Chodowie