R E K L A M A
Zachmurzenie 10.4

Świetlisty wir na niebie. Co to było?

Autor: Redakcja e-kolo.pl 24 Marzec 2025 przeczytasz w ok. 3 min.
Świetlisty wir na niebie. Co to było?
© Czytelnik Konrad
(0) | Czytano:
16,431 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Niebo dzisiejszego wieczoru około godziny 21:04 zmroziło wielu naszych czytelników, którzy zauważyli wśród gwiazd świetlisty wir. Co to takiego?

R E K L A M A
0
Czytano:
16,431 razy
Udostępnij

Spektakularne zjawisko na niebie

W niedzielę wieczorem niebo nad powiatem kolskim rozświetlił niecodzienny widok. Czytelnicy portalu e-kolo.pl przesyłali do redakcji liczne zdjęcia i nagrania zjawiska przypominającego wirujący obłok światła, który przemieszczał się powoli z zachodu na wschód. Choć początkowo wzbudzał on wiele pytań i domysłów, szybko pojawiły się wyjaśnienia ze strony ekspertów.

R E K L A M A

Jak poinformował profil popularnonaukowy „Z głową w gwiazdach”, było to zjawisko związane ze zrzutem paliwa z drugiego stopnia rakiety Falcon 9. Rakieta wystartowała tego samego dnia o godzinie 18:48 czasu polskiego z kompleksu SLC-40 na Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie. Misja nosiła oznaczenie NROL-69 i została zrealizowana na zlecenie amerykańskiego Narodowego Biura Rozpoznania (NRO).

Tajna misja i planowana deorbitacja

Celem misji było umieszczenie na orbicie satelity USA-498, którego dokładne przeznaczenie nie zostało ujawnione z uwagi na wojskowy charakter ładunku. Po wyniesieniu satelity pierwszy stopień rakiety bezpiecznie wrócił na Ziemię, lądując na wyznaczonej strefie Cape Canaveral.

Drugi stopień rakiety kontynuował lot po orbicie, wykonując co najmniej dwa okrążenia wokół Ziemi. Ze względu na nachylenie orbity wynoszące 51 stopni, jego przelot był widoczny nad dużą częścią Polski, w tym nad powiatem kolskim. Podczas drugiego przelotu, na wysokości kilkuset kilometrów nad Ziemią, doszło do zrzutu resztek paliwa, co jest standardową procedurą przed planowaną deorbitacją rakiety.

Jak powstaje „kosmiczny wir”?

Zjawisko, które mieszkańcy mogli zaobserwować, powstało w wyniku kontrolowanego wypuszczenia gazów w przestrzeni kosmicznej. Jak tłumaczy profil „Z głową w gwiazdach”, zrzut paliwa odbywa się poza atmosferą, w warunkach próżni, gdzie nie występuje opór powietrza. Wypuszczane gazy nie rozpraszają się chaotycznie, lecz tworzą regularne struktury – często przypominające spiralę lub świetlisty wir.

Dodatkowo, jeśli drugi stopień rakiety obraca się wokół własnej osi – co jest często praktykowane w celu stabilizacji lotu – strumienie paliwa układają się w charakterystyczne wzory. Oświetlone przez promienie Słońca, które dla obserwatorów z Ziemi znajduje się już pod horyzontem, mogą przybierać bardzo efektowny wygląd – przypominający miniaturową galaktykę wirującą na tle wieczornego nieba.

Niezwykłe, bo nieplanowane

Autor profilu „Z głową w gwiazdach”, który regularnie informuje o widocznych z Polski zjawiskach astronomicznych i orbitalnych, przyznał, że tym razem nie zapowiedział przelotu rakiety, ponieważ nie spodziewał się, że zrzut paliwa odbędzie się akurat na tej orbicie i tak wcześnie – zaledwie po dwóch okrążeniach. Jak dodał, to bardzo nietypowa sytuacja, która zaskoczyła także obserwatorów z całego kraju.

Oceń artykuł

50%
17%
0%
8%
8%
17%
Oddanych głosów: 12
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Miasto Koło
Stan sanitarny miasta Koła w 2024 roku. Co wykazał raport Sanepidu?
1 minutę temu 183

Stan sanitarny miasta Koła w 2024 roku. Co wykazał raport Sanepidu?

Miasto Koło
WF nigdy już nie będzie taki sam! Nowe zasady zaskoczą uczniów i rodziców
1 minutę temu 122

WF nigdy już nie będzie taki sam! Nowe zasady zaskoczą uczniów i rodziców

Szkoły i Przedszkola
Uczniowie LO Koło odwiedzili Nadleśnictwo w Turku
12 godziny temu 786

Uczniowie LO Koło odwiedzili Nadleśnictwo w Turku

Inne
Komendant pogratulował uczniom klas o profilu policyjnym ZS RCKU w Kościelcu
13 godziny temu 1,325

Komendant pogratulował uczniom klas o profilu policyjnym ZS RCKU w Kościelcu

Przetargi i ogłoszenia
Kościelec - II  Gminny Konkurs Logopedyczny Dobrów 2025
17 godziny temu 620

Kościelec - II Gminny Konkurs Logopedyczny Dobrów 2025

Powiat Kolski
Eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Chodowie
19 godziny temu 624

Eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Chodowie