R E K L A M A
Częściowe zachmurzenie 19.4

Twój e-PIT: co się stanie, jeśli nie rozliczysz się do 30 kwietnia?

Autor: US Koło 30 Kwiecień 2025 przeczytasz w ok. 4 min.
Twój e-PIT: co się stanie, jeśli nie rozliczysz się do 30 kwietnia?
© depositphotos
(0) | Czytano:
278 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

To już ostatnie chwile na samodzielne złożenie zeznania podatkowego PIT. Najprostszą formą rozliczenia podatku jest usługa Twój e-PIT. Podatnicy złożyli już w ten sposób ponad 6,7 mln deklaracji.

R E K L A M A
0
Czytano:
278 razy
Udostępnij

Twój e-PIT to prosty i bezpieczny sposób na rozliczenie z urzędem skarbowym. Działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.

Kogo dotyczy automatyczna akceptacja?

„Automatyczna akceptacja dotyczy podatników, dla których przygotowano zeznania PIT-37 i PIT-38 w usłudze Twój e-PIT” – mówi Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu. – „Jeśli do 30 kwietnia nie zatwierdzimy, nie odrzucimy ani nie złożymy samodzielnie zeznania, system automatycznie zaakceptuje przygotowane rozliczenie”.

Automatyczna akceptacja nie dotyczy formularzy PIT-28, PIT-36 i PIT-36L. Podatnicy korzystający z tych formularzy muszą samodzielnie uzupełnić i złożyć zeznanie.

Zmodyfikuj lub zatwierdź rozliczenie Twój e-PIT

Przygotowane zeznanie opiera się na danych zgromadzonych przez Krajową Administrację Skarbową, takich jak informacje od pracodawców czy płatników. W przypadku PIT-37 uwzględniane są m.in. dane o przychodach, składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz ulgi, z których podatnik korzystał w poprzednich latach.

Nawet wtedy, gdy wiemy, że nasz PIT będzie automatycznie zaakceptowany, warto zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i sprawdzić swoje rozliczenie przygotowane w usłudze Twój e-PIT. Do 30 kwietnia w zeznaniu możemy wprowadzić korzystne zmiany, uwzględnić przysługujące odliczenia i ulgi, które nie są automatycznie przypisane w systemie. Po tym terminie będzie to wiązało się z koniecznością złożenia korekty zeznania. Możemy też zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1,5% podatku.

O samodzielnym uzupełnieniu zeznania muszą również pamiętać osoby, które oprócz prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych, pracują równocześnie na etacie lub otrzymują inne świadczenia. Powinny one wykazać wszystkie te źródła przychodów – zarówno z prowadzonej działalności jak i np. ze stosunku pracy, emerytury/rent czy umów zlecenia/dzieła - w jednym zeznaniu PIT.

Co dalej z PIT-ami po 30 kwietnia?

O północy 1 maja 2024 r. rozpocznie się automatyczna akceptacja zeznań
PIT-37 i PIT-38 w usłudze Twój e-PIT. Zaplanowano ją do 7 maja br. Usługa w tym czasie nie będzie dostępna. Po zakończeniu automatycznej akceptacji zeznań podatnicy będą mieli wgląd do swoich zeznań i będą mogli pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO. Będą mogli też złożyć korektę zeznania – zarówno tego, które zostało zaakceptowane automatycznie jak i innych złożonych samodzielnie i dostępnych w ramach usługi.

Jeśli po automatycznej akceptacji z rozliczenia wynikać będzie podatek do zapłaty, urząd skarbowy poinformuje o tym podatnika w ciągu miesiąca od upływu terminu płatności (czyli od 30 kwietnia). W takim przypadku podatnik powinien zapłacić podatek w terminie 7 dni od otrzymania informacji z urzędu skarbowego.

W przypadku nadpłaty, zwrot zostanie dokonany na numer rachunku bankowego wskazany w poprzednich zeznaniach.

Wsparcie dla podatników

Podatnicy, którzy mają wątpliwości jak rozliczyć podatek mogą m.in. zadzwonić na ogólnopolską infolinię KAS na numer (+48) 22 330 03 30 i wybrać tonowo 0.

W dniach 28-30 kwietnia Infolinia KAS będzie udzielać informacji dotyczących rozliczenia PIT w wydłużonych godzinach pracy – od 8 do 18.

Szczegółowe informacje na temat rozliczenia PIT podatnicy znajdą na stronie podatki.gov.pl.

Wsparcie dla osób rozliczających PIT zapewniają też urzędy skarbowe. Podatnicy mogą m.in. elektronicznie zarezerwować wizytę w wybranym urzędzie, w konkretnym dniu i o wybranej godzinie na stronie wizyta.podatki.gov.pl. Mogą również telefonicznie zarezerwować termin wizyty, dzwoniąc na infolinię KAS i wybierając tonowo 1, a następnie 8.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
Podobne tematy
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Szkoły i Przedszkola
Uczniowie LO Koło odwiedzili Nadleśnictwo w Turku
1 minutę temu 205

Uczniowie LO Koło odwiedzili Nadleśnictwo w Turku

Inne
Komendant pogratulował uczniom klas o profilu policyjnym ZS RCKU w Kościelcu
1 minutę temu 239

Komendant pogratulował uczniom klas o profilu policyjnym ZS RCKU w Kościelcu

Przetargi i ogłoszenia
Kościelec - II  Gminny Konkurs Logopedyczny Dobrów 2025
26 minuty temu 65

Kościelec - II Gminny Konkurs Logopedyczny Dobrów 2025

Powiat Kolski
Eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Chodowie
2 godziny temu 388

Eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Chodowie

Powiat Kolski
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Gminie Olszówka
3 godziny temu 450

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Gminie Olszówka

Powiat Kolski
Półkolonie Kwitnące wakacje w MDK w Kole – zapisy trwają!
4 godziny temu 493

Półkolonie Kwitnące wakacje w MDK w Kole – zapisy trwają!