W czasach, gdy komfort termiczny i energooszczędność stają się równie istotne co design i technologia, marka Klima-Therm wychodzi naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających użytkowników. Oferując innowacyjne systemy klimatyzacyjne do domów, biur oraz obiektów komercyjnych, Klima-Therm łączy najnowsze osiągnięcia inżynierii HVAC z praktycznymi rozwiązaniami, które gwarantują nie tylko przyjemny chłód latem, ale i efektywne ogrzewanie zimą. W tym artykule przyjrzymy się bliżej technologiom, które stoją za sukcesem marki oraz sprawdzimy, jakie korzyści niosą ze sobą nowoczesne instalacje klimatyzacyjne w codziennym użytkowaniu.
Klimatyzacja, czyli coś zdecydowanie więcej niż urządzenie do chłodzenia powietrza
Jeszcze kilka lat temu klimatyzator to urządzenie, które postrzegano jako luksusowy dodatek stosowany raczej w biurach niż w mieszkaniach prywatnych. Obecnie jednak sytuacja pod tym względem wygląda inaczej. Klimatyzacja to już bowiem podstawowy element wyposażenia w:
domach,
lokalach usługowych,
szkołach,
obiektach użyteczności publicznej.
Co ważne, zmiany te mają charakter nie tylko ilościowy, ale też jakościowy. Nie bez znaczenia jest również szybki rozwój technologii, dzięki któremu można sprostać rosnącym wymaganiom użytkowników. Nowoczesne klimatyzatory to takie urządzenia, które mają nie tylko chłodzić. Wręcz przeciwnie, zwraca się uwagę również na to, by były one m.in. energooszczędne oraz ekologiczne. Taka właśnie jest nowoczesna branża HVAC.
Klimatyzacja typu Split – standard w nowoczesnych mieszkaniach czy biurach
Nie bez powodu klimatyzatory Split m.in. marki Klima-Therm są w ostatnich latach tak popularnym rozwiązaniem. Już sama ich konstrukcja jest dużym atutem, ponieważ przekłada się ona na łatwość montażu, a jednocześnie — cichą pracę. Warto przy tym wiedzieć, że Split to technologia, która zapewnia nie tylko chłodzenie, ale także ogrzewanie pomieszczeń (może się to okazać przydatne w okresie przejściowym, w tym np. późną wiosną, kiedy ogrzewanie centralne jest już wyłączone).
Ewolucja tych urządzeń poszła jednak znacznie dalej, czego dowodem są klimatyzatory Multi Split. Ich mechanizm jest bardzo prosty: można dzięki nim podłączyć kilka urządzeń do jednej instalacji. Jest to wygodne rozwiązanie w przypadku większych domów czy biurowców, ponieważ można dzięki nim chłodzić lub ogrzewać jednocześnie kilka pomieszczeń.
Oczywiście, nowoczesne klimatyzatory to urządzenia, którymi można sterować za pomocą aplikacji na smartfonie; z kolei nowoczesne sensory potrafią automatycznie analizować takie czynniki jak:
temperatura,
wilgotność powietrza.
Klimatyzacja kanałowa, która zapewnia równomierne chłodzenie całych obiektów
W dużych obiektach niezbędna jest równomierna dystrybucja powietrza. W takich sytuacjach świetnie sprawdza się klimatyzacja kanałowa. Jest to przede wszystkim rozwiązanie dyskretne, ponieważ poszczególne jej elementy można ukryć w suficie podwieszanym lub w ścianach. Jedyne, co pozostaje wówczas na widoku, to kratki nawiewne oraz wywiewne. W praktyce klimatyzacja kanałowa jest montowana w biurach, hotelach, ale także w większych domach.
Ekologia to podstawa
Nowoczesne systemy klimatyzacyjne to systemy ekologiczne, których działanie nie powinno zaszkodzić środowisku naturalnemu. Stosowane przez lata czynniki chłodnicze prowadziły bowiem do nasilania się efektu cieplarnianego - o ile pojedyncze urządzenie nie jest wielkim problemem, to na większą skalę tworzy to realny problem. Odpowiedzią na to jest stosowanie takich naturalnych alternatyw jak:
CO₂ (R744),
amoniak (R717).
Korzyści, jakie płyną z ich użycia, są nieocenione – można bowiem dzięki nim doprowadzić do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Poza tym, trzeba mieć na uwadze dość restrykcyjne przepisy unijne w kwestii środowiska... które w następnych latach mogą jeszcze dodatkowo zostać zaostrzone. Wydaje się, że takie urządzenia, które wykorzystują podczas swojej pracy naturalne czynniki chłodnicze, będą zgodne z wymogami UE w przyszłości.
Inteligentna klimatyzacja. Czy to możliwe?
Rozwój Internetu Rzeczy (IoT - Internet of Things) to proces, który odcisnął swoje piętno w różnych dziedzinach życia – od oświetlenia po artykuły gospodarstwa domowego (w tym np. lodówki, mikrofalówki itp.) Nie inaczej jest w przypadku klimatyzacji. Nowoczesne urządzenia w tej kategorii są bowiem coraz częściej:
wyposażane w moduły Wi-Fi/Blutetooth,
zdalne sterowanie za pomocą instalowanych na smartfonach czy tabletach aplikacje mobilne.
Co więcej, można je integrację z systemami smart home. Przykładowo, użytkownik może jeszcze przed powrotem do domu ustawić poziom temperatury (czy to w celu ochłodzenia pomieszczenia w czasie letnich upałów, czy też po to, by je ogrzać) czy wręcz przeciwnie - wyłączyć urządzenie z poziomu telefonu, gdy zapomniał o tym podczas wychodzenia z domu. Można również np. zaprogramować harmonogram pracy klimatyzatora na cały tydzień.