3 maja 2025 roku, mieszkańcy Koła i powiatu kolskiego wzięli udział w uroczystych obchodach Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości, jak co roku, miały charakter miejsko-powiatowy i odbyły się zgodnie z lokalną tradycją, z pełnym ceremoniałem i patriotyczną oprawą.
Konstytucja 3 Maja, uchwalona w 1791 roku, była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawą zasadniczą. Dla Polaków stanowi nie tylko symbol wolności, ale również świadectwo dążeń do budowy sprawiedliwego i suwerennego państwa. Rocznica jej uchwalenia pozostaje okazją do wspólnego świętowania oraz refleksji nad narodową tożsamością.
Uroczystości rozpoczęły się punktualnie o godzinie 9.35 na placu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kole. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji społecznych i politycznych, delegacje szkół oraz licznie przybyli mieszkańcy miasta i okolicznych gmin. Po zebraniu pocztów sztandarowych i delegacji rozpoczęto oficjalną część ceremonii.
O 9.45 uroczyście podniesiono flagę państwową na maszt, po czym odegrano hymn narodowy. Następnie odbyły się krótkie przemówienia, po których nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia ważne dla historii Polski. Ten symboliczny gest wykonali przedstawiciele licznych środowisk lokalnych – wśród delegacji znalazły się m.in. władze Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego w Kole, radni miejscy oraz powiatowi, przedstawiciele Urzędu Gminy Koło wraz z harcerzami i radnymi gminnymi, reprezentanci kolskich spółek, stowarzyszeń, instytucji kultury, szkół oraz służb sanitarnych. Obecni byli również członkowie lokalnych struktur partii politycznych oraz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej Koło nad Wartą, którym towarzyszyła delegacja Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta do kościoła farnego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Na czele pochodu kroczyła Orkiestra Dęta OSP w Kole pod dyrekcją Krzysztofa Lityńskiego, nadając wydarzeniu podniosły charakter.
O godzinie 10.30 rozpoczęła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, koncelebrowana przez kapłanów z parafii kolskich. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Farny „Lutnia” im. Stanisława Moniuszki pod kierunkiem Marka Kłanieckiego. Liturgia zgromadziła licznych wiernych, w tym delegacje uczestniczące w uroczystościach.
Po zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy przeszli pod tablicę upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja, znajdującą się na murach kolskiej fary, gdzie złożono kolejne wiązanki kwiatów. Oddano w ten sposób hołd twórcom ustawy zasadniczej oraz wszystkim, którzy przez wieki walczyli o wolność i niepodległość Polski.
Warto dodać, że 3 maja to także jedno z najważniejszych świąt religijnych w Polsce – uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju. To do niej, po zwycięstwie nad Szwedami i obronie Jasnej Góry, król Jan Kazimierz w 1656 roku w katedrze lwowskiej zawierzył Rzeczpospolitą, ogłaszając ją opiekunką narodu.
Obchody zakończyły się o godzinie 12.00. Uczestnicy rozeszli się z poczuciem wspólnoty i dumy z narodowej tradycji. Tegoroczne uroczystości odbyły się w atmosferze spokoju i godności, a nad ich bezpieczeństwem czuwał m.in. kolski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża.
W ramach wydarzeń towarzyszących, 1 maja w Klubie LOK „Kolska Starówka” odbył się turniej sportowo-obronny o Puchar Burmistrza Miasta Koła. Natomiast 4 maja zaplanowano Dzień Otwarty Wieży, podczas którego mieszkańcy będą mogli zwiedzać wieżę ratuszową, podziwiać panoramę miasta, uczestniczyć w warsztatach ceramicznych oraz zobaczyć wystawę dawnych maszyn rolniczych autorstwa Piotra Śniegockiego.