W poniedziałek, 5 maja 2025 roku, rozpoczęły się matury - jeden z najważniejszych etapów edukacyjnych dla uczniów szkół średnich w całej Polsce. Do egzaminu dojrzałości przystąpili również maturzyści z Koła oraz szkół średnich na terenie całego powiatu kolskiego. Przed nimi niemal trzy tygodnie zmagań z arkuszami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, które mogą zdecydować o ich przyszłości na studiach i rynku pracy.
Matura 2025 obejmuje zarówno egzaminy obowiązkowe na poziomie podstawowym, jak i te wybierane indywidualnie na poziomie rozszerzonym. W tym roku – podobnie jak w poprzednich latach – matury odbywają się w formule obowiązującej od 2023 roku, kładącej szczególny nacisk na umiejętność analizy, interpretacji i samodzielnego myślenia.
Pisemna część egzaminów maturalnych rozpoczęła się 5 maja i potrwa do 24 maja. Każdego dnia Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje arkusze egzaminacyjne oraz proponowane odpowiedzi – dostępne są one m.in. od godziny 14:00 na stronie CKE i w serwisach edukacyjnych.
Arkusze i odpowiedzi do każdego z egzaminów będą publikowane popołudniami, zwykle około godziny 14:00.
Każdy maturzysta obowiązkowo musi podejść do trzech egzaminów pisemnych – z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (najczęściej angielskiego). Dodatkowo wymagany jest przynajmniej jeden egzamin na poziomie rozszerzonym, który może mieć kluczowe znaczenie w procesie rekrutacji na studia.
W 2025 roku uczniowie ponownie zdają także egzaminy ustne – zarówno z języka polskiego, jak i z języka obcego. Część ustna nie jest punktowana, ale jej zaliczenie jest warunkiem zdania całej matury. Egzaminy ustne odbywają się w szkołach i mają wyznaczone terminy indywidualne dla każdej placówki.
Na oficjalne wyniki maturzyści będą musieli poczekać do 9 lipca 2025 roku. Tego dnia dowiedzą się, czy zdobyli wymagane minimum (30% z każdego egzaminu obowiązkowego) i czy będą mogli aplikować na wybrane kierunki studiów. Dla osób, które nie zaliczą jednego z obowiązkowych egzaminów, przewidziano sesję poprawkową w sierpniu.
Tegoroczne matury to nie tylko test wiedzy i umiejętności, ale również ogromne wyzwanie psychiczne. W szkołach średnich w Kole i powiecie kolskim nauczyciele przygotowali uczniów poprzez liczne konsultacje, próbne matury i zajęcia dodatkowe. Również rodziny i lokalne środowiska wspierają młodych ludzi w tym ważnym momencie.