Filia dla Dzieci Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kole gościła Tomasza Samojlika, autora komiksów i książek dla dzieci.
Pisarz jest doktorem nauk przyrodniczych, pracuje w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży. Zajmuje się historią przyrodniczą, zwłaszcza wpływem człowieka na Puszczę Białowieską. Jako twórca komiksów debiutował w 1994 r. w prasie podlaskiej serią pasków komiksowych "W balona". W środowisku komiksowym zaistniał w 2003 r. albumem "Wiedźmun. Dwie wieże funduszu emerytalnego" (komiks doczekał się cyfrowej edycji jako "Wiedźmun").
Rozgłos przyniosły mu komiksy edukacyjne, których bohaterami uczynił żubra i ryjówkę, czyli największego i najmniejszego ssaka w Polsce. "Ostatni żubr" opowiada o wyginięciu żubrów w Puszczy Białowieskiej po I wojnie światowej. W cyklu "Saga o ryjówce" autor porusza różne tematy związane z życiem lasu: dzikie wysypiska śmieci, koegzystencję zwierząt, gatunki inwazyjne czy pożar. Jest także autorem komiksu "Bartnik Ignat i skarb puszczy", sensacyjno-przygodowej historii, w której w realia zaborów wplótł opowieść o przyjaźni i odpowiedzialności oraz historii bartnictwa.
Krótkie komiksy Tomasza Samojlika ukazują się w "Echach Leśnych" i "Bicepsie". Dla Instytutu Biologii Ssaków PAN tworzy utwory będące humorystycznym streszczeniem najnowszych artykułów naukowych lub komentarzem do aktualnych tematów badawczych. W 2011 r. wybór tych prac wydano jako "Żubr Żorż".
Samojlik jest także ilustratorem i autorem książek dla dzieci. Dla WWF Polska napisał książkę „Wilk Ambaras", w której demitologizuje złą sławę drapieżnika. Wydał książki autorskie o żubrze Pompiku, oraz o perypetiach małej wydry Salwinki. Jest też autorem gry planszowej "Czy wiesz, co to za zwierz?". Na podstawie komiksu "Ryjówka przeznaczenia" napisał scenariusz słuchowiska pod tym samym tytułem. Powstał także serial animowany na podstawie książek o małym żubrze Pompiku.
Podczas spotkania, w MiPBP w Kole, z trzecioklasistami ze Szkoły Podstawowej nr 1, wychowankami pani Anny Murawiec oraz Szkoły Podstawowej nr 3, podopiecznymi pani Małgorzaty Leśniewskiej, autor opowiadał o kulisach powstawania swoich książek i komiksów, o bestsellerowych postaciach oraz ich przygodach. Dzieci dowiedziały się mnóstwa ciekawostek o leśnych zwierzętach i ich zwyczajach - na przykład o tym, że ryjówka jest mniejsza od małej łyżeczki! Uczestnicy poznali także proces tworzenia postaci literackich i ilustracji bohaterów wykreowanych przez autora. Okazało się, że aby narysować Żubra Pompika, wystarczy zacząć… od ziemniaka!
Po spotkaniu młodzi czytelnicy mieli czas na zadanie pytań oraz zdobycie autografów.