7 maja 2025 roku uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kole mieli niecodzienną okazję spotkać się z królem Bolesławem Chrobrym oraz jego orszakiem. Wydarzenie to stanowiło część ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „1000 – lecie Królestwa Polskiego”, zorganizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Celem tego przedsięwzięcia jest przybliżenie młodemu pokoleniu historii Polski oraz znaczenia rocznicy koronacji pierwszego polskiego króla.
Zespół Szkolno–Przedszkolny w Kole przystąpił do projektu, który angażuje szkoły w całym kraju w obchody związane z historycznymi wydarzeniami. W ramach współpracy uczestnicy musieli zrealizować trzy główne zadania: stworzenie filmiku z gratulacjami dla króla Bolesława, zaprojektowanie gry planszowej oraz zorganizowanie dnia z królem. Pod kierunkiem nauczycielek Andżeliny Witkowskiej i Kamilli Mikuły, uczniowie wzięli się do pracy z dużym zapałem.
Do szkoły przybył królewski orszak. Uczniowie z klas mieli okazję uczestniczyć w interaktywnych lekcjach historii, które były wzbogacone o elementy teatralne. Król Bolesław Chrobry, w asyście swojego otoczenia, odwiedzał kolejne sale, dzieląc się wiedzą na temat średniowiecznej Polski. Ciekawym akcentem tego spotkania było to, że królewska korona na chwilę wylądowała na niejednej dziecięcej główce, a królewskie insygnia wzbudzały duże zainteresowanie wśród uczniów, przechodząc z rąk do rąk.
W korytarzach szkoły przygotowano plansze zawierające dodatkowe informacje o Bolesławie Chrobrym oraz historyczne makiety, co stanowiło świetne uzupełnienie programowe. Bezpośrednio na terenie szkoły oraz na dziedzińcu uczniowie brali udział w grach planszowych oraz zorganizowanych przez nauczycieli aktywnościach związanych z tematyką średniowiecza. Tego dnia wspólna zabawa i nauka historyczna zintegrowały społeczność szkolną, a także ułatwiły przyswajanie wiedzy w atrakcyjny sposób.
Nauczycielki podkreślają, iż takie kreatywne formy edukacji mają kluczowe znaczenie dla poznawania historii, a także umożliwiają uczczenie ważnych rocznic dla narodu. Uczniowie mieli szansę nie tylko na zabawę, ale również na rozwijanie umiejętności współpracy oraz komunikacji. Projekt „1000 – lecie Królestwa Polskiego” stanowi ważny krok w kierunku aktywnego wprowadzania młodzieży w tematykę historii Polski, co może wpłynąć na ich przyszłe zainteresowania związane z kulturą narodową.