We wtorek, 13 maja, uczniowie klas ósmych w całej Polsce przystępują do egzaminu z języka polskiego. W tym roku sprawdzian potrwa dłużej niż dotychczas, a zasiadają do niego również uczniowie z Ukrainy – choć udział w egzaminie nie jest dla nich obowiązkowy.
Tegoroczny egzamin z języka polskiego rozpoczął się o godz. 9:00 i potrwa 150 minut, czyli o pół godziny dłużej niż w ubiegłych latach. To efekt nowelizacji przepisów, której celem – według Ministerstwa Edukacji – jest umożliwienie uczniom dokładniejszego zapoznania się z zadaniami, ponownej analizy odpowiedzi i starannego przeniesienia ich na kartę odpowiedzi.
Uczniowie ze specjalnymi potrzebami mogą mieć wydłużony czas pracy o maksymalnie 75 minut. W przypadku uczniów – obywateli Ukrainy – możliwe jest przedłużenie nawet o 115 minut.
Chociaż egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy dla uczniów uczących się w polskich szkołach, w przypadku dzieci z Ukrainy – zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy – udział w egzaminie nie jest wymagany. Niemniej wielu z nich zdecydowało się dobrowolnie wziąć w nim udział. Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, chęć przystąpienia do egzaminu z języka polskiego wyraziło 5 422 uczniów z Ukrainy z około 3 950 szkół.
W sumie do egzaminu ósmoklasisty w 2025 roku przystępuje niemal 355 tys. uczniów z ponad 12 850 szkół podstawowych.
W arkuszu egzaminacyjnym znajdują się zarówno zadania zamknięte – z wyborem jednej poprawnej odpowiedzi, jak i otwarte – wymagające samodzielnego sformułowania wypowiedzi.
Uczniowie mogą mieć przy sobie jedynie przybory do pisania – pióro lub długopis z czarnym tuszem lub atramentem. Nie wolno korzystać ze słowników ani wnosić urządzeń telekomunikacyjnych, poza tymi, które monitorują stan zdrowia, np. glukometrów z funkcją przesyłania danych.
We wtorek po południu arkusze egzaminacyjne zostaną opublikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz komisji okręgowych. W środę uczniowie przystępują do egzaminu z matematyki, a w czwartek – z języka obcego nowożytnego.
Uczniowie, którzy z powodów zdrowotnych lub losowych nie mogą przystąpić do egzaminów w terminie głównym, będą mieli możliwość napisania ich w terminie dodatkowym – od 10 do 12 czerwca.
Prace uczniów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Do 4 lipca okręgowe komisje egzaminacyjne przekażą do szkół zaświadczenia oraz szczegółowe informacje o wynikach. Tego samego dnia uczniowie poznają swoje indywidualne wyniki, a także ogłoszone zostaną ogólnopolskie statystyki.
Choć egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać – nie ma określonego progu punktowego – jego wynik ma duży wpływ na proces rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Połowa możliwych do zdobycia punktów rekrutacyjnych pochodzi właśnie z egzaminu, druga połowa to oceny ze świadectwa i dodatkowe osiągnięcia ucznia.