R E K L A M A
Miejscowe opady deszczu w pobliżu 12.4

Wystawy IPN zagościły w ZSOiT w Kłodawie

Autor: Redakcja e-kolo 23 Maj 2025 przeczytasz w ok. 2 min.
Wystawy IPN zagościły w ZSOiT w Kłodawie
© ZSOiT w Kłodawie
(0) | Czytano:
187 razy | przeczytasz w ok. 2 min.

W Kłodawie miały miejsce dwie wystawy przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej dzięki współpracy z członkami Koła Kujawskiego Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Bydgoszcz. Projekt ten miał na celu wzbogacenie wiedzy lokalnej społeczności na temat niewłaściwego traktowania naszych przodków oraz odzwierciedlenie historycznych wydarzeń, które miały kluczowe znaczenie dla Polski.

R E K L A M A
0
Czytano:
187 razy
Udostępnij

Wystawa „Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943-1945”

Pierwsza z wystaw, nosząca tytuł „Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943-1945”, jest elementarną ekspozycją przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji w Lublinie. Wystawa skupia się na szczegółowym przedstawieniu zbrodni dokonanej na Polakach w 1943 roku przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu oraz w Galicji Wschodniej. Celem tej wystawy jest ukazanie dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce w tamtym okresie oraz ich wpływu na społeczność polską.

Autorami tej wystawy są Adrian Lesiakowski oraz Paweł Skrok, a koncepcję graficzną wykonała Aleksandra Kaiper-Miszułowicz. Opracowaniem graficznym zajęła się Magdalena Śladecka. Wystawa została objęta recenzją przez dr hab. Filipa Musiała oraz dr Leona Popka, co potwierdza jej merytoryczną wartość.

R E K L A M A

Wystawa „To jest nasza Ojczyzna – to jest nasze »być« i nasze »mieć«. Jan Paweł II w Trójmieście – czerwiec 1987”

Drugą z prezentowanych wystaw jest ekspozycja pt. „To jest nasza Ojczyzna – to jest nasze »być« i nasze »mieć«. Jan Paweł II w Trójmieście – czerwiec 1987”. Przygotowana została przez Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku oraz Archiwum IPN w Warszawie. Jej celem jest przypomnienie ważnych słów homilii wygłoszonej przez Papieża oraz ukazanie wpływu jego wizyty na sytuację w Polsce oraz na postawy społeczne w tym okresie.

Wystawę opracowali Sławomir Formella i Elżbieta Strehlau z Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku. Ekspozycja ta stanowi ważny punkt odniesienia dla zrozumienia historycznych konteksty oraz wartości, które Jan Paweł II przekazał Polakom w trudnych czasach.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP