R E K L A M A
Bezchmurnie 14

Recenzja książki Błękit. Kolory zła. Tom 5 - powrót do mroku Trójmiasta

Autor: Redakcja e-kolo.pl 26 Maj 2025 przeczytasz w ok. 3 min.
MATERIAŁ SPONSOROWANY
Recenzja książki Błękit. Kolory zła. Tom 5 - powrót do mroku Trójmiasta
© Wydawca
(0) | Czytano:
161 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Małgorzata Oliwia Sobczak nie zwalnia tempa. Jej najnowsza powieść, Błękit. Kolory zła. Tom 5, to kolejna odsłona jednej z najmocniejszych i najbardziej wyrazistych serii polskiego kryminału ostatnich lat. Autorka po raz piąty wciąga czytelnika w pełen napięcia i emocji świat przestępczości, traum i ukrytej prawdy – tym razem stawiając w centrum sprawę zbrodni, która wstrząsa Trójmiastem.

R E K L A M A
0
Czytano:
161 razy
Udostępnij

Zbrodnia bez powodu

Nela Soba – młoda, obiecująca przyszła studentka medycyny – znika po treningu biegowym. Jej ciało zostaje odnalezione w Lasach Oliwskich, złożone na stosie drewna, a śmierć, jak się okazuje, była długą i bolesną agonią. Tabliczka znaleziona przy ciele – „Zmarła śmiercią męczeńską” – dodaje sprawie przerażającego kontekstu.

Do śledztwa powraca dobrze znany czytelnikom serii prokurator Leopold Bilski, który tym razem staje przed wyjątkowo trudnym wyzwaniem – Nela nie miała wrogów, nie prowadziła ryzykownego życia. Wspólnie z psychologiem sądowym Marcinem Chrabołem i palinolożką Janiną Hinc odkrywa, że sprawa może mieć swoje korzenie w nierozwiązanej zbrodni z lat 90.

Realizm i emocje

Sobczak, jak zawsze, buduje opowieść nie tylko wokół intrygującej zagadki kryminalnej, ale również wokół emocji i ludzkich dramatów. Błękit to przede wszystkim opowieść o stracie, żałobie i bezsilności. To historia, która boli, ponieważ mogłaby wydarzyć się naprawdę – a jak sama autorka podkreśla, inspirację stanowiła prawdziwa, nierozwiązana sprawa sprzed niemal trzydziestu lat.

Narracja prowadzona jest sprawnie, w dynamicznym tempie, ale bez utraty głębi. Postacie są wielowymiarowe, a tło – realne i mocno osadzone w klimacie Trójmiasta. Autorka z dużą dokładnością oddaje atmosferę miejsc i emocjonalny ciężar sytuacji, z którymi mierzą się bohaterowie.

Kolejny mocny punkt serii

Seria Kolory zła konsekwentnie rozwija się w stronę mroczniejszych, bardziej dojrzałych historii. Błękit potwierdza, że Sobczak nie tylko potrafi budować napięcie i kreować intrygujące zagadki, ale również poruszać tematy trudne, nieoczywiste i głęboko emocjonalne.

To lektura, która porusza i zostaje w pamięci – zarówno ze względu na precyzyjnie skonstruowaną fabułę, jak i mocny, społeczny kontekst.

Dla kogo?

Błękit. Kolory zła. Tom 5 to idealna propozycja dla wszystkich miłośników Książki kryminalne, sensacyjne, thrillery, którzy szukają nie tylko wciągającej fabuły, ale i literatury z wyraźnym, emocjonalnym przekazem. Zarówno stali czytelnicy serii, jak i ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z twórczością Sobczak, znajdą tu wszystko, czego oczekują od dobrego kryminału.

Podsumowanie

Błękit to kolejny dowód na literacką klasę Małgorzaty Oliwii Sobczak. Mroczna, poruszająca, świetnie napisana opowieść, która nie tylko trzyma w napięciu, ale także zmusza do refleksji. Seria Kolory zła dojrzewa z każdym tomem – a Tom 5 to bez wątpienia jeden z jej najmocniejszych punktów.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP