W dniach 24 i 25 maja w Kole odbyły się dwa koncerty młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej z Gimnazjum Sachsenwaldschule w Reinbek - partnerskiego miasta Koła.
Współpraca pomiędzy powiatem kolskim, miastem Kołem a niemieckim miastem Reinbek ponownie zaowocowała spotkaniem młodzieży z obu krajów. Tym razem do Koła przyjechali uczniowie Gimnazjum Sachsenwaldschule z Reinbek, którzy wystąpili z dwoma koncertami – w auli Liceum Ogólnokształcącego oraz w Kościele Ewangelicko-Augsburskim.
Koncerty odbyły się odpowiednio 24 i 25 maja i były otwarte dla wszystkich mieszkańców – wstęp był bezpłatny. Występy młodych muzyków spotkały się z ciepłym przyjęciem publiczności, która przybyła, by posłuchać utalentowanej młodzieży zza zachodniej granicy. Prowadzącą koncert była Dorota Szkudlarek.
Wydarzenie miało charakter integracyjny - niemieckim muzykom towarzyszyli lokalni artyści. Na scenie pojawili się również członkowie Zespołu Tańca Ludowego „Kościelec” oraz chór z Liceum Ogólnokształcącego w Kole. Była to wyjątkowa okazja do wspólnego muzykowania i wymiany doświadczeń artystycznych.
Młodzieży z Reinbek towarzyszyli dyrektor szkoły oraz Sabina Ramonat i dr. med.Ulrich Fritz, członkowie Stowarzyszenia KulturWerkStadt Reinbek, którzy byli odpowiedzialni za organizację pobytu niemieckich uczniów w Polsce.
Pobyt młodzieży z Reinbek nie ograniczył się jedynie do koncertów. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Koło i jego okolice, m.in. zespół pałacowy w Kościelcu oraz były obóz zagłady w Chełmnie. Szczególnym punktem programu było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary nalotu na kolską stację kolejową z czasów II wojny światowej. Wydarzenie to miało wymiar edukacyjny i symboliczny, podkreślając znaczenie pamięci historycznej w budowaniu relacji międzynarodowych.
W obu koncertach udział wzięli przedstawiciele lokalnego samorządu – m.in. Starosta Kolski Robert Kropidłowski, Wicestarosta Lech Brzeziński, Radni Rady Miejskiej w Kole, nauczyciele, a także reprezentanci środowiska seniorów.
Sachsenwaldschule w Reinbek to placówka z długoletnią tradycją muzyczną. Edukacja artystyczna jest tam integralnym elementem życia szkolnego – uczniowie uczą się zarówno teorii, jak i praktyki muzycznej. Orkiestry, chóry i zespoły instrumentalne spotykają się regularnie, a szkoła organizuje coroczne koncerty zimowe i letnie.
W ramach szkolnych działań muzycznych działa młodzieżowa orkiestra symfoniczna, big band oraz zespoły przygotowawcze. Szkoła kładzie nacisk na rozwój indywidualny uczniów, oferując im możliwość występów solowych i pracy w zespołach. Trasy koncertowe, takie jak ta do Koła, są nie tylko zwieńczeniem ich wysiłków, ale również formą nagrody i inspiracji.
Wizyta młodzieży z Reinbek była kolejnym etapem w rozwijaniu partnerstwa między miastami i powiatami z Polski i Niemiec. Takie inicjatywy mają znaczenie nie tylko artystyczne, ale i społeczne – budują zrozumienie, zbliżają do siebie ludzi, a młodemu pokoleniu dają szansę doświadczenia współpracy międzynarodowej.