sim
kol-net
Wiadomości Miasto Koło Nauka z Autochodzikiem

Nauka z Autochodzikiem

15-02-2013 10:29 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,332 | Komentarzy: 0
Jubiler Euro Koło
Nauka z Autochodzikiem
Foto:
Dbałość o podnoszenie poziomu orientacji przedszkolaków w zakresie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego wynika bezpośrednio z treści Podstawy Programowej dla przedszkoli. Zgodnie z zawartymi w niej wytycznymi : ● dziecko kończące edukację przedszkolną orientuje się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach i korzystaniu ze środków transportu ● dziecko próbuje samodzielnie i bezpiecznie organizować sobie czas wolny (...) ma rozeznanie , gdzie można bezpiecznie się bawić , a gdzie nie.
W trosce o skuteczną realizację treści podstawy programowej w wyżej wymienionym zakresie , dyrektor Przedszkola nr 5 w Kole Pani Agnieszka Kozajda nawiązała kontakt z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Koninie. Ta dobrze znana użytkownikom czterech kółek instytucja, propaguje od roku 2009 działania na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych z zastosowaniem innowacyjnego programu i zestawu edukacyjnego „AUTOCHODZIK”. Autorami programu są Mirosław Wołowik z Gdańskiej Grupy A5 i Fundacja „Bezpieczni w Ruchu Drogowym”.

Podjęte przez panią Agnieszkę Kozajda starania, wynikały także z chęci poszerzenia oferty zabaw i zajęć w przedszkolu o niebanalne , aktywizujące i rozwijające kreatywność dzieci rekwizyty i przybory. Po przedłożeniu dyrektorowi WORD, panu Piotrowi Korytkowskiemu odpowiednio umotywowanego wniosku z prośbą o umożliwienie pozyskania na rzecz Przedszkola nr 5 w zestawu AUTOCHODZIKA, dowiedzieliśmy się, że nasze przedszkole zostało wytypowane jako jedna z zaledwie 10 placówek regionu konińskiego,do nieodpłatnego otrzymania tej atrakcyjnej pomocy dydaktycznej. A trzeba tu wspomnieć, iż przekazany w oparciu o umowę darowizny zestaw edukacyjny wart jest aż 4059 zł. Tym milej nam, że to właśnie nasze przedszkole dostąpiło tego znaczącego wyróżnienia.

Uroczyste przekazanie zestawu „Autochodzika” miało miejsce w obecności dyrektora WORD, pana Piotra Korytkowskiego oraz zastępcy prezydenta miasta Konina pana Sławomira Lorka w konińskim Przedszkolu „Plastuś”. Gospodarze, przedszkolaki przygotowały dla gości prezentację tematyczną . Na uroczystość obok przedstawicieli pozostałych 9 placówek , zaproszono dyrektor Agnieszkę Kozajda oraz przewodniczącego Rady Rodziców kolskiego Przedszkola nr 5 , pana Jarosława Wojciechowskiego. Nie mogło też zabraknąć przedstawiciela najbardziej zainteresowanych Autochodzikiem przyszłych jego użytkowników, dlatego przedszkolaków PM nr 5 w Kole reprezentował Kuba Wojciechowski z grupy sześciolatków.

Propozycja zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem AUTOCHODZIKA, bazuje na zabawach różnego typu. Dzieci poznają przepisy ruchu drogowego i opanowują umiejętności przyswajając je poprzez zabawy symulacyjne, manipulacyjne, konstrukcyjne, tematyczne, słuchowe, dydaktyczne, ruchowe. Wchodzące w skład zestawu elementy, których jest aż 100 wykonane są ze specjalnych tkanin wypełnionych gąbką, które dzieci między innymi mogą zakładać. Jednakże, aby założyć na siebie atrapę samochodu , muszą co ważne , zapiąć najpierw pasy. Zestaw zawiera modele różnych pojazdów, znaki drogowe, sygnalizatory, elementy takie jak słupki, pachołki, strzałki , zebrę, a nawet stację benzynową. W zabawach z wykorzystaniem zestawu, dzieci angażują zmysły wzroku, słuchu, dotyku poprzez działanie na konkretach. Jest więc to pomoc edukacyjna zaprojektowana odpowiednio do potrzeb i predyspozycji rozwojowych dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. AUTOCHODZIK posiada zalecenie MEN jako pomoc dydaktyczna i wpisany został do Banku Dobrych Pomysłów Komendy Głównej Policji.

W zajęciach planowanych z wykorzystaniem AUTOCHODZIKA, każde dziecko będzie miało okazję do odegrania ważnych ról w zabawach. Program obejmuje 36 scenariuszy zajęć w obrębie 18 tematów dotyczących poznawania zasad ruchu drogowego. Dzięki nim wypracujemy u przedszkolaków prawidłowe nawyki i przygotujemy do samodzielności w zakresie dbałości o bezpieczeństwo własne i innych. Program stawia bowiem na integrację środowiska rodziców, przedszkola i innych zainteresowanych skuteczną edukacją na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych. A tymczasem, przedszkolaki z kolskiej Gromadki Misia Uszatka podejmują już pierwsze zabawy dydaktyczne z autochodzikiem, oswajają się z elementami zestawu, uczą się jak z nich korzystać, odkrywają własne możliwości kreacji działań w obrębie tematyki zabaw.

Otrzymując zestaw AUTOCHODZIKA , nauczyciele Przedszkola nr 5 zyskali bardzo przydatne narzędzie edukacyjne. Biorąc pod uwagę , że u dzieci w wieku przedszkolnym występują trudności w ocenie kierunku, odległości , kierunku i źródła dźwięku, a przy tym słaba podzielność uwagi, i wolniejszy niż u dorosłego czas reakcji, wiele jeszcze zajęć i czasu poświęcić będzie trzeba, aby stały się one świadomymi użytkownikami drogi, pasażerami czy też pieszymi.
Wierzymy ,że dzięki pomocy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Koninie, edukacja komunikacyjna w naszym kolskim przedszkolu zyska nowy wymiar. Pozostaje więc jeszcze, gorąco podziękować Dyrektorowi WORD panu Piotrowi Korytkowskiemu za przychylność dla naszej rodzimej placówki w imieniu dzieci, rodziców , dyrekcji i nauczycieli Przedszkola nr 5 w Kole.

oprac. R. Zamelska
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!