sim
kwiaciarnia ewa
Wiadomości Miasto Koło Odnowiony Krzyż Misyjny

Odnowiony Krzyż Misyjny

26-02-2013 12:34 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,373 | Komentarzy: 0
Odnowiony Krzyż Misyjny
Foto:
zacisze
Krzyż misyjny przy wejściu do kościoła pod nazwą Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole, został postawiony w 1999 roku. Przez okres 14 lat na skutek warunków atmosferycznych (deszcz, śnieg, upały) krzyż był zniszczony i wymagał pilnej renowacji i konserwacji. Zadania tego podjęła się firma budowlana BUD–WAT Sp. z o.o. pana Tadeusza Wałowskiego ze Straszkowa.
Wymieniono belkę poprzeczną, ubytki w drewnie uzupełniono szpachlą, pomalowano farbą podkładową i nawierzchniową, pokryto pokostem. Podobnie zakonserwowano metalową postawę krzyża do której jest przykręcony krzyż.

Cała „operacja” demontażu, konserwacji i montażu trwała zaledwie kilka dni. W poniedziałek 25 lutego krzyż trafił na swoje dawne miejsce. Nad przebiegiem montażu czuwał parafialny kościelny pan Henryk Kozajda pod którego okiem nie przeszła najdrobniejsza fuszerka. Zdaniem księdza proboszcza Józefa Wronkiewicza firma znakomicie się wywiązała z powierzonego jej zlecenia.

– Cieszę się, że w Roku Wiary, parafia ma krzyż na miarę XXI wieku. Jest to jedna z inicjatyw dotycząca życia naszych wiernych i na pewno postoi bez większego remontu przez najbliższe 10 lat– powiedział gospodarz parafii ks. proboszcz Józef Wronkiewicz.

Dla przypomnienia informujemy, że na tabliczce mosiężnej zamocowanej na krzyżu są wygrawerowane daty misji, które odbyły się w tym kościele. I tak pierwsze misje wraz z ustawionym krzyżem odbyły się 23 listopada 1958 roku i trwały do 7 grudnia, następne odbyły się w kwietniu 1965, czerwcu 1975, grudniu 1986 grudniu 1999 i na przełomie marca i kwietnia 2009 roku.

Michał Chojnacki
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!