sim
ubezpieczenia klodawa
Wiadomości Miasto Koło Czterolatki dbają o zdrowie [FOTO]

Czterolatki dbają o zdrowie [FOTO]

13-06-2013 08:36 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 5,235 | Komentarzy: 2
Czterolatki dbają o zdrowie [FOTO]
Foto:
zacisze
Profilaktyka prozdrowotna obejmuje różne aspekty działań zmniejszających ryzyko zachorowania na rozmaite choroby. Zapewne każde z przedszkoli na swój sposób wprowadza elementarne treści z tego zakresu realizując wybrane programy. Istotne jest, aby nauczyć małego człowieka jak bać o zdrowie własne i innych tak, aby rozwój fizyczny , emocjonalny, społeczny i intelektualny przebiegał harmonijnie i prawidłowo.
Przedszkole nr 5 również wdraża swój własny program z tego zakresu, co jest zgodne z wytycznymi podstawy programowej. W organizację podejmowanych w PM 5 działań prozdrowotnych często włączają się też rodzice. Współpracę z nimi przy realizacji takiego projektu w grupie dzieci 4 -o letnich zaplanowała pani Elżbieta Szacowna. Łączył on dwa obszary wychowawczo-edukacyjne. Dzięki niemu, czterolatki w ramach cyklu „Miły gość w przedszkolu” poznawały nowe zawody wykonywane przez rodziców, zawody te związane były ze służbą zdrowia. Projekt umożliwiał więc jednocześnie edukację zdrowotną dzieci, która odgrywa ważną rolę profilaktyczną. Czterolatki pod okiem pani Elżbiety Szacownej uczestniczyły w wielu zajęciach, podejmowały zabawy, śpiewały piosenki, organizowały zabawy tematyczne, ekspozycje wykonanych prac , wystawki produktów spożywczych i spotkania z niecodziennymi gośćmi. Wszystko po to, by nauka była interesująca i oparta na konkretach.

W kwietniu, gościem czterolatków była mama Natalki , pani Renata Strama, dietetyczka i pielęgniarka w jednej osobie. Zorganizowane z jej udziałem spotkanie „Zdrowa żywność - jedz zdrowe posiłki” pozwoliło dzieciom poznać zasady zdrowego żywienia. Mama Natalki wykorzystując plansze obrazkowe, okazy naturalne i produkty spożywcze objaśniała, co się w nich kryje , co jest dla zdrowia konieczne, a także czego nadmiar może zdrowiu szkodzić. Czterolatki ze zdziwieniem odkrywały, że to co im najbardziej smakuje nie zawsze jest dla zdrowia niezbędne, a często wręcz szkodliwe. Próbowały też z pomocą pani dietetyczki ułożyć typowy i oczywiście zdrowy dla małego dziecka jadłospis. Przedszkolaki z uwagą słuchały i działały , szczególnie że informacje przekazywała mama ich koleżanki. Kolorując obrazki tematyczne i bawiąc się przy muzyce czterolatki utrwalały zdobyte wiadomości i umiejętności.

W ramach współpracy przy realizacji ww projektu działań prozdrowotnych, czterolatki w czerwcu gościły też w swojej sali fizjoterapeutkę , mamę Marcelinki. Pani Marieta Józefowicz pracuje na co dzień w Gabinecie Fizjoterapii Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego NZOZ w Kole i zajmuje się najogólniej rzecz ujmując i usprawnianiem tego , co utrudnia osobom chorym funkcjonowanie ruchowe. Dzięki jej pracy u wielu pacjentów gabinetu fizjoterapii udaje się spowolnić lub zahamować postęp choroby. W czasie spotkania w PM 5 pod hasłem „By zdrowym być , gimnastykuj się i ćwicz” pani Marieta przygotowała dla czterolatków prezentację, w czasie której poznały układ kostny człowieka. Pomogło im to zrozumieć, dlaczego należy dbać o właściwą postawę ciała poprzez prawidłowe odżywianie się i gimnastykę. Kolorowe plansze oraz przestrzenny model kręgosłupa uzmysłowił dzieciom, jakie potencjalne skutki dla zdrowia wywołuje brak odpowiednich nawyków ruchowych. Pani Marieta przeprowadziła też z dziećmi ćwiczenia gimnastyczne. Aby przekonać przedszkolaków do zapobiegania wadom postawy i dbania o dobrą kondycję ruchową, o pomoc poprosiła swoja córkę. Czteroletnia Marcelinka pokazując , co trzeba zrobić zachęcała wszystkich do ćwiczeń i wspólnej zabawy z wykorzystaniem akcesoriów wykorzystywanych w rehabilitacji. Po takiej prezentacji przedszkolakom łatwiej było zrozumieć, że ruch i uprawianie sportu to rzecz ważna dla zdrowia.Zrealizowany przez panią E. Szacowną projekt przy udziale zaproszonych do współpracy rodziców oraz pomocy nauczyciela pani Maryli Szafrańskiej , z pewnością pomógł czterolatkom zrozumieć,że to co jemy i to jak się ruszamy ma wpływa na stan zdrowia. Na co dzień o zdrowe posiłki w PM 5 dbają też panie Helena Kaczmarek, Sylwia Kaźmierczak i Edyta Powietrzyńska, które w przedszkolnej kuchni potrafią wyczarować smaczne śniadania , obiady i podwieczorki okraszone uśmiechem, a których praca często umyka uwadze.

Przy tej okazji dziękujemy pięknie rodzicom , którzy zaangażowali się w realizację projektu.
oprac. R.Zamelska
foto E.Szacowna, M. Szafrańska
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (2)
~ja 13-06-2013 21:53
w Etiopii dobrze wyglądają a słabo jedzą- to na marginesie jednak najistotniejsza jest sprawa podnoszenia profilaktyki zdrowotnej wśród małych dzieci bo czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci brawo przedszkole nr 5 -obserwując podejmowane działania w przedszkolu nr 5 dziwi mnie fakt braku takich czy innych pomysłów w innych placówkach przedszkolnych-widać wielkie zaangażowanie nauczycieli oraz personelu !!!!!!!!!!!!
| Zgłoś do usunięcia
~gość 13-06-2013 10:42
Brawo panie z grupy czterolatków,fajne zajęcie.A panie kucharkichyba smacznie gotuja wprzedszkolu sądząc po wyglądzie pań z grupy
| Zgłoś do usunięcia