sim
Artbud
Wiadomości Miasto Koło Wartaki sięgnęły po najwyższe trofea

Wartaki sięgnęły po najwyższe trofea

02-08-2013 07:31 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 3,331 | Komentarzy: 0
Wartaki sięgnęły po najwyższe trofea
Foto:
zacisze
Złotą i Srebrną Jodłę na 40. Jubileuszowym Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej Kielce 2013 zdobyli członkowie Manufaktury Piosenki Harcerskiej Wartaki.
Udział w festiwalu kieleckim, największym dziecięco-młodzieżowym festiwalu w Polsce, obfitował w wiele muzycznych wydarzeń. Pierwszego dnia festiwalu, w niedzielę 14 lipca, zespół uczestniczył w koncercie Gospodarze-Gościom na kieleckiej Kadzielni.

W kolejnym dniu odbyły się przesłuchania konkursowe, w których Wartaki zaprezentowały dwie piosenki „Echo, echo, echo” i „Pójdę wszędzie”. Jak się później okazało, werdykt jury był jednomyślny – „Złota Jodła” w kategorii zespołów wokalno-instrumentalnych.

Kolejne festiwalowe dni przeznaczone były na warsztaty artystyczne. Z okazji jubileuszu, w czwartek wieczorem do zespołu dołączyli szczególni goście: Dorota Bukowiecka-Laskowska i Jagoda Białecka-Kwiatkowska z 1 pokolenia zespołu oraz Jarek Kołodziejek z pokolenia 3 wraz z synem Kamilem, członkiem 7 pokolenia.

W piątek, 19 lipca, połączone siły wielu pokoleń zespołu, zaprezentowały się podczas specjalnego koncertu wspomnieniowego, na który przyjechali z całej Polski organizatorzy i twórcy poprzednich edycji festiwalu. W sobotę, w tym samym międzypokoleniowym składzie, zespół zaśpiewał „Dwie drogi” podczas koncertu jubileuszowego, reżyserowanego przez Anatola Kocyłowskiego z Krakowa. Tę samą piosenkę śpiewało w tym samym miejscu 1 pokolenie zespołu na 1. festiwalu kieleckim w 1974 roku. Po koncercie członkowie zespołu siedzieli przy gitarze aż do świtu, nucąc stare wartakowskie piosenki i wspominając poprzednie festiwale.

W niedzielę, 21 lipca wraz z chórem wychowanków hm. Władysława Skoraczewskiego z Warszawy Wartaki koncertowały na kieleckim rynku prowadząc „Spotkanie z piosenką harcerską”, a w poniedziałek wzięły udział w nagraniu programu dla Telewizji Republika.

Następnego dnia zespół dał koncert w Ośrodku dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, by wieczorem zaprosić na prawdziwe, harcerskie ognisko, z udziałem innych zespołów harcerskich i mieszkańców Kielc.

W środę zespół przygotował koncert „Wartakowskie śpiewanki” dla przyjaciół i znajomych. Wśród słuchaczy znaleźli się m.in. uczestnicy i komenda festiwalu oraz Zbigniew Piasecki, łódzki kompozytor, wieloletni przyjaciel zespołu.

Ostatnie festiwalowe dni poświęcone zostały na przygotowania do koncertu galowego. W koncercie zespół zaśpiewał „Echo, echo, echo” oraz „Płomienie”. Koncert został zarejestrowany przez Telewizję Polską i będzie retransmitowany w kanale drugim telewizji. Najważniejszym momentem wieczoru było jednak ogłoszenie werdyktu jury i wręczenie festiwalowych jodeł. Wartaki oprócz „Złotej Jodły” otrzymały również „Srebrną Jodłę Wychowawczą”, co było sporym i miłym zaskoczeniem.

Kielecki festiwal dla 8 pokolenia zespołu dobiegł końca. Swój pożegnalny występ aktualne pokolenie planuje podczas listopadowych, 25 Jesiennych Śpiewanek nad Wartą, połączonych ze spotkaniem wszystkich pokoleń zespołu z okazji jubileuszu 40-lecia.

Tekst: Ola Jankowska, Foto: Roman Włodarczyk
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!