sim
ubezpieczenia klodawa
Wiadomości Miasto Koło Rocznica śmierci księdza Opałko

Rocznica śmierci księdza Opałko

03-08-2013 09:42 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,891 | Komentarzy: 0
Rocznica śmierci księdza Opałko
Foto:
zacisze
Równo 27 lat temu - 1 sierpnia 1986 r. – zmarł kolski proboszcz ks. Serafin Opałko. Duchowny był osobą, która w wyjątkowy sposób wpisała się w historię miasta Koła i okolic. Jako proboszcz kościoła farnego pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego m.in. dokonał generalnego remontu świątyni oraz wspierał „Solidarność” podczas stanu wojennego.
Równo 27 lat temu - 1 sierpnia 1986 r. – zmarł kolski proboszcz ks. Serafin Opałko. Duchowny był osobą, która w wyjątkowy sposób wpisała się w historię miasta Koła i okolic. Jako proboszcz kościoła farnego pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego m.in. dokonał generalnego remontu świątyni oraz wspierał „Solidarność” podczas stanu wojennego.
Jak zawsze, także w tym roku w dniu 1 sierpnia wierni parafii MB Częst. Zgromadzili się na Mszy św. o 18.00 w int. Ks. Prałata, po której udali się w liczbie ok. 40 osób wraz z kapłanami na cmentarz ,aby modlić się przy Jego grobie, składać kwiaty i zapalać znicze.

Serafin Opałko urodził się 10 sierpnia 1911 r. w Jaroszewiczach Rychwałskich. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Rychwale, a w 1930 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. 29 czerwca 1937 r. został wyświęcony na księdza. Do wybuchu II wojny światowej pracował w parafiach diecezji włocławskiej – Skomlinie i Żarkach.

Czynnie uczestniczył w kampanii wrześniowej. W kolejnych latach okupacji niemieckiej prowadził wywiad na rzecz Armii Krajowej. Ze względu na swoją działalność partyzancką, po wojnie musiał opuścić dotychczasową parafię. Zamieszkał w swoich rodzinnych stronach i sprawował opiekę duszpasterską w parafiach: Grochowy, Rychwał i Dzierzbin.

W 1948 r. został mianowany przez bpa Karola Radońskiego proboszczem parafii w Ciechocinku. W roku 1960 r. przeniesiono go do Radziejowa, a w 1971 r. objął probostwo w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole. W naszym mieście podjął się wielkiego dzieła renowacji zabytku pochodzącego z przełomu XIV i XV wieku.

Do najważniejszych dzieł zalicza się kilka wydarzeń. 7 października 1973 został poświęcony nowy ołtarz soborowy ze stylowo rzeźbionymi datami 966-1966 (w 2008 r. z prezbiterium został przeniesiony do bocznej kaplicy MB Częstochowskiej). Odrestaurowano renesansową ambonę oraz wymieniono ławki i konfesjonały. W 1974 r. zakończono remont kaplicy cmentarnej. W kolejnym roku rozpoczęto restaurację kaplicy MB Częstochowskiej oraz wymiany dachówki nad całym kościołem. 18 sierpnia 1983 r. ruszyło odnowienie polichromii.

Na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego stulecia ks. Opałko podjął się niełatwego dzieła budowy dwóch nowych świątyń na terenie dekanatu kolskiego. Jego staraniem powstał kościół Matki Bożej Częstochowskiej przy ul. Blizna w Kole oraz kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Ochlach.

W okresie stanu wojennego swoją duszpasterską opieką objął rozwijający się ruch społeczny „Solidarności”. 13 grudnia 1981 r. w kronice parafialnej zanotował: „Naród został przygnębiony. Komunistyczne władze nie chciały porozumienia z ludem”
Ks. Serafin Opałko zmarł na zawał serca 1 sierpnia 1986 r. Został pochowany na kolskich cmentarzu parafialnym przy ul. Poniatowskiego, naprzeciw wejścia do kaplicy. W uroczystości pogrzebowej, w której uczestniczyły tysiące kolan oraz setki kapłanów, przewodniczył pochodzący z Koła nie żyjący już biskup pomocniczy włocławski – Czesław Lewandowski.

Zmarły przed 27 laty kolski proboszcz i dziekan został w naszym mieście upamiętniony poprzez nadanie jego imienia - ulicy oraz rondu w pobliżu osiedla Nowa Kolejowa. Jego podobizna zdobi także jedną ze ścian w kościele farnym.mc
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!