sim
geberit
Wiadomości Miasto Koło Pamięć o wspólnej przeszłości

Pamięć o wspólnej przeszłości

21-10-2013 13:46 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,112 | Komentarzy: 0
Pamięć o wspólnej przeszłości
Foto:
zacisze
Od 18 do 21 października przebywali w Kole Izzy Keren, Henryk Zajde i Chaim Zahavi - przedstawiciele potomków kolskich Żydów mieszkający w Izraelu.
W sobotę 19 października odwiedzili w towarzystwie mieszkanki Koła Pani Marii Wilk kolski cmentarz żydowski, ratusz miejski z tablicą upamiętniającą 5 tys. Żydów - mieszkańców Koła, którzy zginęli w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem oraz pomnik na Nowym Rynku upamiętniający znajdujące się tam kolskie synagogi. Zarówno tablica jak i pomnik powstały dzięki urodzonemu w Kole Eliaszowi Zajde - ojcu Henryka Zajde. Podczas spotkania w ratuszu przekazali władzom miasta opracowany przez siebie spis imion i nazwisk członków 1295 rodzin żydowskich z Koła zamordowanych przez hitlerowców w czasie II Wojny Światowej.

Po południu wraz z burmistrzem miasta Koła Mieczysławem Drożdżewskim, ks. prał. Januszem Ogrodowczykiem - proboszczem parafii M. B. Częstochowskiej na ul. Blizna oraz sekretarzem miasta Koła Tomaszem Nuszkiewiczem spotkali się we Włocławku z Biskupem Wiesławem Meringiem. Natomiast wieczorem na plebanii parafii M. B. Częstochowskiej odbyło się spotkanie z kolskimi regionalistami Ewarystem Jaśkowskim i Kazimierzem Kasperkiewiczem zasłużonymi w działaniach na rzecz zachowania pamięci o mieszkańcach Koła nardowości żydowskiej i współpracujących z ojcem Henryka Zajde - Eliaszem na tej płaszczyźnie.

W niedzielę 20 pażdziernika w towarzystwie Pani Marii Wilk odwiedzili pomnik przy dworcu kolejowym w Kole upamiętniający Żydów, którzy zginęli w hitlerowskim obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem, następnie w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych zapoznali się z dokumentami związanymi z kilkusteletnią przeszłością społeczności żydowskiej na terenie Koła, a zwłaszcza odrastaurowanym, ocalonym egzemplarzem Tory znajdującym się w zbiorach muzeum. Po wizycie w muzeum udali się na teren b. hitlerowskiego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. O godz. 12:30 wraz z przedstawicielami władz samorządowych oraz organizacji i mieszkańców wzięli udział w uroczystości "Zapal znicz pamięci" przy tablicach upamiętniających polskie i żydowskie ofiary okupacji hitlerowskiej znajdujących się na murach ratusza miejskiego w Kole. Po południu zwiedzili wystawę "Judaica" w Muzeum Okręgowym w Koninie oraz macewy ocalone ze zniszczonych cmentarzy żydowskich, a także XIX-wieczną konińską synagogę wzniesioną w stylu mauretańsko-bizantyjskim.

W poniedziałek 21 października uczestniczyli w spotkaniu młodzieży szkoły średniej w Maalot w Izraelu z uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Kole, które odbyło się w ramach wspólnego uczestnictwa w projekcie "Mifgeszim" (Spotkania), który został zainicjowany w 2012 r. dzięki współpracy potomków kolskich Żydów mieszkających w Izraelu na czele z Panem Izzym Kerenem i władz miasta Koła. Projekt ten jest wspierany przez polskie i izraelskie ministerstwa edukacji oraz Instytut "Yad Vashem".

UM KOŁO
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!