sim
marzena pilarska
Wiadomości Miasto Koło Burmistrz pasował przedszkolaków [FOTO]

Burmistrz pasował przedszkolaków [FOTO]

24-10-2013 15:23 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 3,795 | Komentarzy: 1
Tomasz Nowak
Burmistrz pasował przedszkolaków [FOTO]
Foto:
zacisze
Przychodzi taki dzień, kiedy dziecko przestaje być beztroskim maluszkiem, zmienia się chłonąc bodźce z otoczenia , w niebywałym tempie zaczyna przyswajać nowe wiadomości i umiejętności. Każdy zaś z rodziców , obserwując poczynania swojej pociechy zaczyna przeżywać związane z nimi rozmaite obawy i nadzieje. Całym sercem wspiera też dziecko w osiąganiu dojrzałości poznawczej i emocjonalno-społecznej. Rodzice przedszkolaków z Przedszkola Nr 5 w Kole, zawsze mogą w tym względzie liczyć na pomoc przedszkola, które z założenia wyznaczono na instytucję realizującą zadania wychowania i edukacji najmłodszych.
O ile, w przypadku dzieci 4 letnich nie można jeszcze powiedzieć, że są dojrzałe fizycznie , społecznie czy intelektualnie, to na pewno stwierdzić można, że z każdym dniem czynią postępy. Czterolatki z gr II PM 5 przez 10 miesięcy spędzonych w grupie trzylatków , odkrywały najpierw swoje możliwości , słabości i potencjał rozwojowy. Podejmowały zabawy, brały udział w różnego typu zajęciach wystawiając się na nowe sytuacje edukacyjne.

I stało się... niepostrzeżenie , nadszedł dzień , gdy jako „świeżo upieczone” czterolatki z PM5 miały przeistoczyć się w prawdziwych przedszkolaków przy udziale szczególnego gościa. Był nim Burmistrz Miasta Koła pan Mieczysław Drożdżewski, zaproszony do przedszkola na Uroczystość Pasowania na Przedszkolaka . Uroczystość poprowadziła pani Agnieszka Kuśmierek

W opracowanym przez panią Agnieszkę scenariuszu , każdy czterolatek miał swoje przysłowiowe „pięć minut”. W galowych strojach, na zaimprowizowanej scenie przed licznie zgromadzonymi rodzicami, czterolatki recytując wierszyki udowadniały, jak dobrze czują się w przedszkolu i ile już potrafią. Potwierdzały to rozpromienionymi , uśmiechniętymi buziami przejęte swoją rolą. Bez żadnej tremy zaprezentowały się w „Śpiewance malucha” i piosence „Wesołe przedszkole” , do której wykonały układ taneczny. Dzierżąc w małych dłoniach instrumenty perkusyjne, wykonały też instrumentację do piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek”

Po artystycznej prezentacji, nastąpił punkt kulminacyjny czyli pasowanie na przedszkolaka. Zwykle... to dyrektorowi przedszkola przypada w udziale doświadczyć tej przyjemności .Tym razem było inaczej. Dyrektor Przedszkola Nr 5 w Kole pani Agnieszka Kozajda, z przyczyn obiektywnych nie mogła towarzyszyć przedszkolakom w tym uroczystym dniu, lecz mentalnie była z nimi. Symbolicznego aktu pasowania dokonał zatem osobiście, proszony o udział w uroczystości pan burmistrz Mieczysław Drożdżewski,. W jego obecności , czterolatki poczyniły wielki mały krok w dorosłość. Słuchając zawartych w ślubowaniu obietnic odczytanych przez panią Agnieszkę Kuśmierek, przejęte czterolatki z uniesionymi w górę paluszkami zobowiązały się być dobrymi i dzielnymi przedszkolakami. Przyrzekły dbać o dobre imię przedszkola, przestrzegać zasad zgodnej zabawy w grupie, dbać o porządek, szanować rośliny i zwierzęta. Chwilę potem , pan burmistrz wypowiadając imiona każdego z dzieci , symboliczną kredką przeobraził maluchy w pełnoprawnych członków przedszkola i przyjaciół Misia Uszatka. Rodzice zaś , stając tuż przy swoich pociechach , razem z nimi przeżywali ten symboliczny moment. Były uśmiechy, łzy wzruszenia i flesze aparatów w drżących z emocji dłoniach. Wszystkie czterolatki otrzymały stosowny dyplom , który potwierdzał , że rzecz stała się faktem.

Dziękując za czas poświęcony przedszkolakom , uświetnienie swoją obecnością przedszkolnej uroczystości oraz ufundowane przez pana burmistrza dla każdego z dzieci niespodzianki , czterolatki Zuzia Jarońska i Leon Galiszkiewicz w imieniu własnym oraz w imieniu rodziców wręczyli zacnemu gościowi kwiaty. Przy aplauzie wszystkich zgromadzonych , Burmistrz Miasta Koła pan Mieczysław Drożdżewski został też uhonorowany symbolicznym dyplomem oraz odznaką „Przyjaciel Przedszkola nr 5 w Kole” , które to ku radości dzieci zostały życzliwie przyjęte.

Uroczystość Pasowania na Przedszkolaka w Przedszkolu nr 5 w Kole była wydarzeniem jedynym w swoim rodzaju, w organizację której swój wkład wnieśli również rodzice i personel przedszkola. Dzięki zaangażowaniu Trójki Grupowej reprezentowanej przez panią Aleksandrę Galiszkiewicz i panią AnnęGerman -Sztobskką, czterolatki otrzymały dodatkowe upominki , a barwną dokumentację fotograficzną z uroczystości sporządziła pani Jarmila Szałaśny. Kontakt z przedstawicielem samorządu lokalnego nawiązała nauczycielka R.Zamelska, a o przygotowanie sali zadbała pomoc nauczyciela pani Maria Szafrańska.
Pozostaje wszystkim nowo pasowanym Przyjaciołom Misia Uszatka życzyć dalszych sukcesów rozwojowych. Rodzicom zaś czterolatków z Przedszkola nr 5 w Kole , którzy byli świadkami i uczestnikami tego zdarzenia , pogratulować wspaniałych dzieci., które w pełni udowodniły ,że są już przedszkolakami w najlepszym tego słowa rozumieniu.

oprac. R.Zamelska PM 5
foto Jarmila Szałaśny
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (1)
violet 24-10-2013 20:46
<3
| Zgłoś do usunięcia