sim
kwiaciarnia ewa
Wiadomości Miasto Koło Patriotycznie w Przedszkolu nr 5 [FOTO]

Patriotycznie w Przedszkolu nr 5 [FOTO]

09-11-2013 09:16 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 5,308 | Komentarzy: 3
Patriotycznie w Przedszkolu nr 5 [FOTO]
Foto:
zacisze
Polska to nasze życie zbiorowe i to, co głęboko tkwi w nas samych. Dla jednych patriotyzm to rzecz święta , dla innych drugoplanowa. Jednak ucząc najmłodszych rozmaitych rzeczy, trzeba nauczyć i tego, jak posługiwać się ojczystym językiem, jak szanować drugiego człowieka, jak respektować równość praw. Trzeba uczyć historii, tradycji , właściwych postaw społecznych i wyjaśniać , co tak na prawdę czyni z nas lub też nie czyni patriotów.
Temat choć trudny, znajduje swoje uzasadnienie. Nawet małe dziecko odczuwa potrzebę stowarzyszania się. W piramidzie potrzeb jest ona tak samo ważna dla rozwijającego się dziecka jak pozostałe kategorie potrzeb. Poczucie przynależności pozwala dziecku identyfikować się z sobie podobnymi ale też odkrywać różnice , sprawdzać swoje możliwości , ocenić słabości. Odczucie przynależności zapewnia też dziecku podstawową potrzebę bezpieczeństwa. Oprócz tego uczy współpracy , dochodzenia do kompromisu i rozwiązywania konfliktów . Dzięki funkcjonowaniu w grupie stopniowo następuje socjalizacja dziecka , które najpierw przynależy do rodziny, potem grupy w przedszkolu, klasy szkolnej a ostatecznie uświadamia sobie więzi społeczne w szerszym zakresie.

Wzmacnianie więzi historycznych , kulturowych było celem zorganizowanej w Przedszkolu nr 5 uroczystości. Dlatego też biel i czerwień była dominującym kolorem w sali pięciolatków z grupy III, które były gospodarzami uroczystego apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość zorganizowała nauczycielka pani Krystyna Dzikowska , która na tę okoliczność opracowała bogaty tematyczny scenariusz. Pięciolatki do udziału w apelu z okazji Narodowego Dnia Niepodległości zaprosiły najpierw całą przedszkolną społeczność, od maluchów do starszaków. W odświętnych strojach, przyozdobione kotylionami w barwach narodowych pięciolatki zaprezentowały przygotowany program przed swoimi kolegami. Powtórzyły swoją prezentację godzinę później przed przybyłymi do przedszkola rodzicami.

W przygotowanym z przedszkolakami przez panią Krystynę Dzikowską programie znalazły się dobrze znane z literatury dziecięcej wiersze patriotyczne. Pięciolatki wierszem opowiedziały swoim kolegom i rodzicom o tym, co wydarzyło się dawno temu i dlaczego obchodzimy Święto Niepodległości. Opanowanie tekstów wierszy i pieśni wzbudziło podziw rodziców , szczególnie że było w nich wiele trudnych słów i pojęć. Jednak pięciolatki potrafiły na miarę swoich możliwości wyjaśnić je i zrozumieć. W czasie uroczystości nie zabrakło też Marsza Pierwszej Brygady , która w latach powojennych była przez żołnierzy marszałka Józefa Piłsudskiego uważana za hymn narodowy , a którą pięciolatki śpiewały raz z rówieśnikami a potem z rodzicami. Przejęte rolą udowodniły też, że dobrze znają „Katechizm polskiego dziecka” , bo przecież kiedy „dumny biały orzeł ściany przyozdabia, dumnie polskie dziecko światu odpowiada...” Patriotyczny apel nie mógł się też obejść bez „Mazurka Dąbrowskiego” , który śpiewali wszyscy zgromadzeni na uroczystości przyjmując odpowiednią do hymnu postawę.

Pięciolatki wiedząc ,że Polska to nie tylko symbole narodowe, wyliczały w wierszu „Ojczyzna” wszystko to, co pod pojęciem ojczyzny się zawiera. Rodzice pięciolatków , którzy przybyli na uroczystość odczytali też „Dekalog współczesnego patrioty” swoim dzieciom ku nauce , sobie zaś i innym dorosłym dla utrwalania wartości uznawanych społecznie. Wszystko to zarejestrowało czujne oko kamery Kolskiej Telewizji Kablowej obsługiwanej przez pana Sławomira Brzega . A w obiektywie i na żywo pięciolatki prezentowały się pięknie. Szczególne uznanie zdobyły w oczach swoich rodziców i rówieśników podczas tańca narodowego. Pani Krystyna Dzikowska zadbała o to, aby „Polonez Husarii” Krzesimira Dębskiego” znany z filmowej adaptacji „Pana Tadeusza” wypadł w wykonaniu pięciolatków równie pięknie jak w wykonaniu zawodowych aktorów. Obserwując „płynące” w rytmie poloneza pięciolatki wszystkim przedszkolakom i rodzicom towarzyszyło przekonanie ,że biorą udział w niezwykłym, ważnym i doniosłym w swojej randze wydarzeniu.

A tymczasem cytując wspomniany Dekalog Patrioty w imieniu organizatorki uroczystości pani Krystyny Dzikowskiej i jej podopiecznych przypominamy, że każdy, kto czuje się patriotą :
● Szanuje symbole narodowe Polski: hymn, godło i flagę państwową
● Szanuje język i kulturę swojej Ojczyzny.
● Szanuje święta narodowe i rocznice.
● Poznaje historię własnego kraju.
● Poznaje polskie tradycje ludowe.
● Dba o piękno naszego kraju.
● Odczuwa dumę ze swojej polskość, gdziekolwiek rzuci go los.
● Postępuje zgodnie z duchem tolerancji i szacunku dla siebie i innych.
● Solidnie wypełnia swoje obowiązki i nie ulega złym wpływom.
● Korzysta z rozwoju nowoczesnej nauki i osiągnięć technicznych dla dobra swojego kraju.
oprac. R.Z PM 5 Koło
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (3)
ela 12-11-2013 08:19
Serce się raduje jak się patrzy i słucha na takie występy dzieci.Patriotyzm zaszczepiony w tym wieku napewno zaowocuje w przyszłości.Tych dzieci nie będzie nigdy na tych rozróbach jakie były wczoraj w Warszawie.Wielkie uznanie dla pań które znają swoje zadanie w wychowaniu dzieci Nie tylko Halloween i inne bzdury ale coś bardziej wzniosłego..
| Zgłoś do usunięcia
Rafał 11-11-2013 22:54
Świetny artykuł, piękna uroczystość patriotyczna z nauką dla najmłodszych o tym o czym zapomnieć nie możemy.
| Zgłoś do usunięcia
ja 11-11-2013 18:56
bardzo ładna inicjatywa w przedszkolu nr 5 -świetne opracowanie R.Z-tylko zastanawiam się intensywnie nad różnicą wykonania kotylionów u dzieci które różnią się diametralnie od kotylionu który nosi nasz Prezydent !!!
| Zgłoś do usunięcia