sim
kwiaciarnia ewa
Wiadomości Miasto Koło Odnaleziono zabytkową tablicę

Odnaleziono zabytkową tablicę

13-11-2013 16:06 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 7,777 | Komentarzy: 5
Odnaleziono zabytkową tablicę
Foto:
zacisze
Jak poinformowała Urząd Miejski w Kole Pani Teresa Brzoska, na początku listopada Pan Ryszard Starosta podczas prac rozbiórkowych jednego z grobowców na cmentarzu parafialnym w Kole na ul. Poniatowskiego znalazł w jego fundamentach żeliwną tablicę z następującym napisem: Edward Leopold Rola Podczaski Obywatel Ziemski Weteran z 63 r. Zmarł d. 11/4/1912 r. przeżywszy lat 78.
W kontekście obchodzonej w bieżącym roku 150. rocznicy Powstania Styczniowego jest to bardzo cenna pamiątka. Tym większa wdzięczność i uznanie należą się Panu Ryszardowi Staroście oraz Pani Teresie Brzoskiej za uratowanie jej od zniszczenia. Urząd Miejski w Kole chce odnowić i zabezpieczyć odnalezioną tablicę oraz wyeksponować ją w Ratuszu Miejskim. W 18 numerze tygodnika "Złoty Róg" z 21 kwietnia 1912 r. czytamy następującą wzmiankę: "Ś. p. Leopold Podczaski, uczestnik wypadków 1863 r. zmarł w Kole w dniu 11 b. m., przeżywszy lat 78. Zmarły pochodził z rodziny ziemiańskiej, sam gospodarował długi czas w Kęcerzynie na Kujawach, ciesząc się sympatią ogólną, którą mu zdobyły przymioty serca i nieposzlakowany charakter. Sąsiedzi zwali go popularnie panem majorem. Podczas powstania w jednej z potyczek został raniony pod Żdżarami. Była to cicha, lecz oddana dusza krajowi, prawdziwa skarbnica pamiątek przeszłości".


Sekretarz Miasta Koła - Tomasz Nuszkiewicz
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (5)
Teresa 17-11-2013 14:47
" Urząd Miejski w Kole chce odnowić i zabezpieczyć odnalezioną tablicę oraz wyeksponować ją w Ratuszu Miejskim" - cytat z artykułu. Myślę, że to będzie odpowiednie miejsce.
| Zgłoś do usunięcia
Łukasz Ł. 17-11-2013 13:47
A czy ktoś wie jakie są dalsze losy tej tablicy? Co się z nią stanie po odnowieniu. Chętnie bym się jej przyjrzał. Takie znaleziska to ciekawa sprawa.
| Zgłoś do usunięcia
maximus 14-11-2013 06:41
zgadzam się z wpisami j/w jednocześnie należalo by ,kontekście odnalezionej tablicy zastanowić sie , popytać starszych mieszkańców m. Koło co stalo sie z macewami z cmentarza żydowskiego na tzw Kirochoże ( cmentaż żydowski po bylym basenie ) z moich informacji starzy znajomi opowiadali iz te macewy moga znajdować sie jako podbudowa dróg i chodników wybudowanych podczas inwestycji zwanej Dom Kultury jak również moga znajdować sie pod niedoszłą inwestycją - basen miejski w okolicach PDK , jako bardzo młody obywatel pamiętam również gruzowiska płyt różnego kalibru w miejscu gdzie obecnie znajduje sie park - naprzeciwko PDK ten park powstał w czynie społecznym budowany przez mieszkańców Koła może stasri mieszkańcy , uczestnicy tych czynów może jeszcze coś mogą pamietać -czy tego typu płyty z cmentarza żydowskiego i innych cmentarzy np . ewangielickiego nie były wykorzystywane jako podbudowa parku ,
| Zgłoś do usunięcia
Kazimierz 13-11-2013 21:16
Naprawdę świetna sprawa, że została odnaleziona w 150 rocznicę Powstania Styczniowego. To tak jakby przywrócono pamięć o tej osobie po tylu latach. Chyba tak musiało być. Z informacji wynika, że była to dość ciekawa postać.
| Zgłoś do usunięcia
Majka 13-11-2013 19:01
Ileż to niespodzianek jeszcze kryje nasza ziemia. Świetnie, że pan Starosta nie potraktował tego jako złom, tylko jako coś ważnego dla społeczeństwa. Będziemy śledzić dalsze losy tej tablicy i czekamy na jej odnowienie. Oby się udało ją zrekonstruować.
| Zgłoś do usunięcia