sim
kol-net
Wiadomości Miasto Koło 219. rocznica Konstytucji 3 Maja

219. rocznica Konstytucji 3 Maja

03-05-2010 19:18 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,392 | Komentarzy: 0
219. rocznica Konstytucji 3 Maja
Foto:
zacisze
Jak co roku, o tej porze mieszkańcy Koła uczestniczyli w obchodach kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O godz. 9.45 złożono kwiaty pod tablicą pamięci narodowej, znajdującej się na budynku starostwa, następnie w pochodzie przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej OSP, pod dyrekcją Krzysztofa Lityńskiego, przemaszerowano do kościoła farnego, w którym została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny.
W świątyni, z wszelkimi należnymi honorami, ks. proboszcz Józef Wronkiewicz powitał poczty sztandarowe, kombatantów II wojny światowej, służby mundurowe – przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Policji Powiatowej - oraz duchowieństwo, władze powiatowe na czele ze starostą Wieńczysławem Oblizajkiem i jego zastępcą Markiem Banaszewskim, władze miejskie z burmistrzem Mieczysławem Drożdżewskim i przewodniczącym Rady Miasta Robertem Cesarzem oraz wszystkich przybyłych do kościoła na tę uroczystość. Przed rozpoczęciem ks. Wronkiewicz powiedział m.in.: – Dziś przypada święto Matki Bożej Królowej Polski i 219 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Gromadzimy się w kolskiej farze by polecać Panu Bogu za przyczyną naszej Matki Królowej drogą nam wszystkim Ojczyznę. Prosimy o szczególną opiekę Matkę Bożą, która przez tyle wieków była z nami zawsze i szła z nami wszędzie. Niech Jej obecność będzie naszą siłą wobec wyzwań naszych czasów.

Mszy Świętej koncelebrowanej przez kolskich duszpasterzy, przewodniczył ks. kanonik Józef Wronkiewicz proboszcz fary. Homilię pełną patriotyzmu wygłosił ojciec gwardian z klasztoru ojców Bernardynów Stanisław Górka. – Obchodzimy dziś dzień Matki Bożej Królowej Polski ale również wspominamy ustanowienie Konstytucji 3 Maja z 1791 roku – mówił kaznodzieja – Te dwa wydarzenia złączyła w nieśmiertelną harmonijną całość narodowa wielowiekowa chrześcijańska historia. Nic dziwnego, że są one bliskie i drogie sercu Polakom i czcicielom Najświętszej Maryi Panny. Żeby dowiedzieć się w jaki sposób Matka Boża stała się naszą Królową należy sięgnąć w głąb historii. Nasza narodowa historia od swych początków związana jest z kultem Maryjnym.

Po zakończonej liturgii, zebrani wyszli na zewnętrz, pod północną ścianę kościoła gdzie wmurowana jest tablica związana z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Przed tablicą wartę honorową pełnili policjanci i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego. Tam delegacje poszczególnych organizacji i instytucji złożyły wiązanki kwiatów. Przedtem jednak uczestnicy zgromadzenia wysłuchali przemówienia kolskiego historyka Krzysztofa Witkowskiego, na temat Konstytucji 3 maja, który przypomniał zebranym historię jej uchwalenia. Po odegraniu Hymnu Narodowego zebrani rozeszli się do domów. Uroczystość uświetnił chór farny Lutnia pod dyrekcją Jana Kordylewskiego.

Michał Chojnacki
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!