sim
kol-net
Wiadomości Miasto Koło Urząd Miasta odmówił nam udostępnienia łącza

Urząd Miasta odmówił nam udostępnienia łącza

22-03-2014 08:21 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 11,696 | Komentarzy: 8
Jubiler Euro Koło
Urząd Miasta odmówił nam udostępnienia łącza
Foto:
Przed ubiegłą sesją rady miasta pisaliśmy o naszym pomyśle prowadzenia transmisji na żywo obrad sesji. Wtedy ten pomysł spodobał się wielu mieszkańcom naszego miasta, którzy wyrazili swoje wsparcie za tym pomysłem. Postanowiliśmy zrobić wszystko, aby pierwszy raz w historii naszego miasta, mieszkańcy mogli śledzić to, co dzieje się na sali sesyjnej.
Pierwszym krokiem, który postanowiliśmy wykonać było złożenie wniosku na ręce Burmistrza Miasta, Mieczysława Drożdżewskiego o udostępnienie tego jednego dnia w miesiącu dostępu do internetu w obrębie sali sesyjnej. Łącze wymagane jest, aby móc nadawać dźwięk do odpowiednich serwerów, za pośrednictwem których mieszkańcy mogliby słuchać przekazu na żywo.

Wczoraj otrzymaliśmy pismo z odmową. Oto treść odpowiedzi:

"Odpowiadając na Pańskie pismo z dnia 12.03.2014 r. zawierające prośbę o udostępnienie łącza internetowego w celu dokonywania transmisji audio obrad sesji Rady Miejskiej uprzejmie informuję, że w toku dokonanych czynności mających na celu zbadanie możliwości jej uwzględnienia przeanalizowane zostały prawne procedury oraz możliwości techniczne, jakimi dysponuje Urząd Miejski w Kole pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa systemu teleinformatycznego Urzędu.

Jak wynika z przepisów dotyczących zakresu zasady jawności posiedzeń Rady Miejskiej w Kole określonych w art. 61 ust. 2 ustawy z dnia 2 kwietnia 1997 r. - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej oraz w art. 1 lb ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) w związku z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. nr 112, poz. 1198 ze zm.) każdy ma prawo wstępu na sesje i może swobodnie rejestrować obraz i dźwięk z posiedzeń sesji, łącznie z prawem emisji dokonanych zapisów przebiegu obrad.

Niemniej jednak w odpowiedzi na przedmiot skierowanego przez Pana zapytania, czyli prośbę o udostępnienie infrastruktury teleinformatycznej o określonych wymaganiach i parametrach technicznych informuję, iż udostępnienie jednemu podmiotowi tej infrastruktury celem umożliwienia dokonania przekazu rodziłoby konieczność udostępniania infrastruktury jednocześnie kilku podmiotom, w przypadku zaistnienia takiej potrzeby i skierowania odpowiedniego żądania, a taka sytuacja w opinii Administratora Systemów Informatycznych Urzędu spowodowałaby poważne ryzyko zakłócenia prawidłowego funkcjonowania systemu informatycznego Urzędu. Zasadniczym celem infrastruktuiy teleinformatycznej Urzędu jest bowiem zapewnienie sprawnej i skutecznej obsługi czynności administracyjnych przez niego realizowanych, których zakres w formie elektronicznej ulega ciągłemu poszerzaniu z uwagi na oczekiwania podmiotów zewnętrznych m.in. Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego czy Administracji Podatkowej.

Ponadto w sytuacji, w której do Urzędu skierowane zostaną kolejne prośby o udostępnienie infrastruktury teleinformatycznej, a nie można przecież tego wykluczyć oraz mając na względzie możliwości infrastrukturalne Urzędu i przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa i ciągłości działania systemu, odmawiając którejkolwiek wnioskującej stronie możliwości dostępu, Urząd naraziłby się na zarzut stronniczości i faworyzowania takiego czy innego podmiotu.

Stąd niestety Urząd Miejski w Kole z uwagi na ograniczone możliwości posiadanej infrastruktury teleinformatycznej jest zmuszony odmówić spełnienia Pańskiej prośby o udostępnienie łącza internetowego w celu dokonywania transmisji.
"

Jak możemy przeczytać w odpowiedzi na nasze pismo, możliwość udostępnienia nam łącza internetowego na kilka godzin, jednego dnia w miesiącu została odrzucona.

Nasza redakcja nie poddała się, gdyż postawiliśmy sobie za cel, aby mieszkańcy mogli chociażby słyszeć to co dzieje się w sali sesyjnej podczas sesji rady miasta.

Z pomocą przyszedł lokalny dostawca internetu, firma KOL-NET, która postanowiła nam pomóc i udostępnić odpowiedni sprzęt oraz drogą radiową doprowadzić łącze o wysokiej przepustowości do sali sesyjnej. To właśnie dzięki właścicielom tej firmy być może już na najbliższej, marcowej sesji nasi mieszkańcy będą mogli śledzić poczynania radnych.

Z tego miejsca serdecznie dziękujemy firmie KOL-NET za zaangażowanie i pomoc w upublicznieniu obrad sesyjnych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (8)
gosc 22-03-2014 20:49
A o przyznawaniu diet i nagród dla siebie przy Was by mowili drodzy mieszkancy? Watpię
| Zgłoś do usunięcia
Kazimierz 22-03-2014 15:29
Jeden jest radnym już od 4-ech kadencji i czego ma się bać, kamery ?. Drugi natomiast prędzej czy później będzie Burmistrzem tego miasta, choć może już mnie na tym świece nie będzie. Do Rady to wejdzie z przysłowiowym palcem w ... bo jak obserwuje tego nowego radnego, to widzę że jak sobie coś postanowi, jakiś cel to go osiągnie i tak jest, wbrew temu co zrobi opinia, także nie sądzę by akurat Ci radni bali się kamery. Myślę że Urząd może boi się, że każdy by się chciał podłączyć i korzystać z darmowego internetu, a serwery urzędu może nie są przystosowane do większego obciążenia.
| Zgłoś do usunięcia
Podatnik Kolski 22-03-2014 10:12
Odmówili bo każdy by widział, który radny głosował za podwyżką wody dla mieszkańców i boją się że nie dostali by się do rady na kolejną już kadencję. A byli to pracownicy wodociągów, którzy zasiadają w radzie miasta ! Teraz wiadomo kto siedzi w kieszeni u burmistrza !
| Zgłoś do usunięcia
ilona 22-03-2014 09:56
dla mnie takowa transmisja to jedyna okazja na branie czynnego udziału w życiu politycznym miasta. Pracuję od 9 do 18 zatem obecność na sesji jest niemożliwa. Dlaczego urząd, który żyje z naszych podatków uniemożliwia nam śledzenie tego, co dzieje się na sesji? KPINA!
| Zgłoś do usunięcia
czytelnik 22-03-2014 09:39
Jesli "kazdy ma prawo wstepu na sesje" a jest duze spoleczne zainteresowanie to moze sesje powinny odbywac sie na stadionie? Tam,gdzie sesje sie odbywaja pomieszczenia sa zbyt male do realizacji owego prawnego casusu,ze "kazdy ma prawo wstepu na sesje".
| Zgłoś do usunięcia
kolanin 22-03-2014 08:52
Nie rozumiem dlaczego Urząd Miasta się nie zgodził, przecież transmisja w naszym mieście sesji to powinno być już dawno czymś oczywistym a tak to Koło wiecznie 100 lat za innymi.
| Zgłoś do usunięcia
Janusz 22-03-2014 08:28
Czyli nie taki zły kolnet jak go malują. Trzymam kciuki, żeby się udało już teraz.
| Zgłoś do usunięcia
czytelnik 22-03-2014 08:25
czyli pisma wynika to, ze nasze miasto ma tak slaba infrastrukture, ze nie moze udpostepnic internetu nikomu innemu? troche dziwne, ale coz dobrze, ze sa jeszcze firmy, ktore chca pomoc bo przeciez to w naszym interesie, aby mieszkancy wiedzieli co nasi radni robia, lub czego nie robia. W imieniu czytelnikow dziekuje firmie Kolnet
| Zgłoś do usunięcia