sim

Wiadomości Miasto Koło Program PCK zrealizowany w przedszkolu [F]

Program PCK zrealizowany w przedszkolu [F]

01-04-2014 08:06 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 1,835 | Komentarzy: 0
Jubiler Euro Koło
Program PCK zrealizowany w przedszkolu [F]
Foto:
W ramach wielu zadań statutowych oraz wyznaczonych podstawą programową obszarów edukacyjnych, Przedszkole nr 5 w Kole prowadzi z przedszkolakami m.in. zajęcia mające na celu kształtowanie nawyków dbałości o bezpieczeństwo, higienę oraz umiejętności społeczne. Częstym wzmocnieniem edukacji przedszkolnej w ww zakresie, jest podejmowanie współpracy z instytucjami czy organizacjami zewnętrznymi.
W roku szkolnym 2013/2014 najstarsze przedszkolaki z Gromadki Misia Uszatka miały przyjemność uczestniczyć w zajęciach realizowanych w ramach programu PCK „Super Wiewiórka- przyjaciółka Oli i Kuby ”. Pomysł na jego stworzenie powstał w 2001 roku , a pozytywna ocena efektów zdecydowała o tym, że program zyskał akceptację i ogólnopolski zasięg.

Sześciolatki z dwóch grup PM 5, od października do lutego systematycznie raz w tygodniu uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez młodzież z ZSEA w Kole, działającą aktywnie na rzecz Szkolnego Koła PCK. Grupa SIM, do której należą uczniowie ZEAS, to Społeczni Instruktorzy Młodzieżowi. W PM 5 byli nimi wolontariusze Marta Wiśniewska, Dawid Antkiewicz i Michał Świerszcz. Aby program „Super Wiewiórka” przyniósł oczekiwane efekty edukacyjno-wychowawcze, przeprowadzili oni z przedszkolakami 17 spotkań tematycznych. Zajęcia były planowane, wykorzystano przy ich realizacji materiały edukacyjne opracowane na potrzebę realizacji programu. Oprócz ciekawych zajęć, przedszkolaki objęte programem mogły uczestniczyć też w konkursie plastycznym pt. „Najpiękniejszy las”. Nagrody dla dla dzieci biorących w nim udział w postaci dyplomów i breloczków z wiewiórką ufundował PCK.

Czego zatem nauczyły się sześciolatki z pomocą instruktorów Marty, Dawida , Michała i postaci przewodniej programu czyli Oli? Założeniem było , aby przedszkolaki z PM 5 :
- dowiedziały się czym zajmuje się PCK
- ugruntowały swoją wiedzę o zasadach bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym
- nauczyły się przestrzegać zasad właściwego zachowania się w środowisku przyrodniczym lasu
- utrwaliły wiedzę o podstawach zdrowego stylu życia i higieny
- zdobyły wiedzę i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w urazach powstałych podczas zabaw
- nauczyły się , jak wzywać pomocy i jak korzystać z telefonow alarmowych w sytuacjach niebezpiecznych
- nabyły umiejętności niesienia pomocy osobom starszym, słabszym, młodszym dzieciom
- utrwaliły informacje o zagrożeniach związanych z zabawami zimowymi na śniegu i lodzie
- zorientowały się w zagrożeniach wynikających z kontaktu z obcymi, uczyły się właściwego reagowania
- nauczyły się przewidywania i unikania zagrożeń w różnych sytuacjach w domu
- zwiększyły swoją tolerancję dla osób innej narodowości, rasy, wyznania

Udało się wyśmienicie, a zyskały na tym obie strony, jako że każde nowe doświadczenie jest cenne . Dyplomy wręczone sześciolatkom na spotkaniu podsumowującym, będą miłą pamiątką wspólnych działań i motywacją do przestrzegania przyswojonych przez dzieci zasad.

Na ręce młodych , bezinteresownie działających instruktorów oraz opiekuna Szkolnego Koła PCK pana Mieczysła Wojtasika, z którym współpracują , kierujemy słowa uznania za zaangażowanie i osiągnięte w pracy z przedszkolakami efekty edukacyjno-wychowawcze. Za wysiłek , systematyczność, uśmiech , wspólną naukę i zabawę Marcie , Dawidowi i Michałowi podziękowania złożyła dyrektor Przedszkola nr 5 w Kole , pani Agnieszka Kozajda, a także nauczycielki grup, w których program był realizowany panie Izabela Sochacka i Wiesława Garus.

Warto jeszcze dodać, że niezmiernie miło było nam gościć w grupie instruktorów Michała Świerszcza, jednego z byłych wychowanków Przedszkola nr 5 w Kole. Cieszy fakt, że wspólnie ze swoimi rówieśnikami działając na rzecz najmłodszych podejmuje inicjatywy społeczne. U ich podstaw leży przecież dokonująca się już w przedszkolu socjalizacja.R.Z.PM 5
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!